Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

«Донбас» і «Жінка на війні»: два шанси для України

Завтра розпочинається 71-й Каннський фестиваль
8 травня, 2018 - 10:28
ДРАМА УКРАЇНСЬКОГО РЕЖИСЕРА СЕРГІЯ ЛОЗНИЦІ «ДОНБАС» ВІДКРИЄ ПРОГРАМУ «ОСОБЛИВИЙ ПОГЛЯД» / ФОТО СЕРГІЯ ЛОЗНИЦІ

Традиційні конкурси Канн — ключовий повнометражний, «Особливий погляд», «Тиждень кінокритики», «Золота камера» (найкращий дебют). Головне журі очолить відома австралійська актриса Кейт Бланшетт.

Основний конкурс уперше за багато років відкриє фільм не англійською або французькою мовами. Головні ролі в іспанськомовному трилері іранського режисера Асгара Фархаді «Всі знають» зіграли Пенелопа Крус і Хав’єр Бардем. Фархаді здобув славу з драмою «Розлучення Надера й Сімін» («Оскар», «Золотий глобус», «Золотий ведмідь» у Берліні, 2011). Пенелопа Крус грає Лауру, яка з чоловіком і дітьми в Буенос-Айресі. Пізніше сім’я повертається в Іспанію, в рідне село Лаури, й несподівана подія повністю змінює життя героїв. До речі, останній випадок відкриття програми не основними мовами фестивалю був 2004-го, коли Канни стартували з драми Педро Альмодовара «Погане виховання» — теж іспанською.

Ще один іранський учасник конкурсу — Джафар Панахі з фільмом «Три обличчя» — унікальний не тільки колекцією призів («Золота камера», «Золотий лев» Венеції, «Золотий ведмідь» Берліна), а й тим, що, проживши багато років під домашнім арештом із забороною на професію, примудрився зняти три повних метри. Також у конкурсі є картина росіянина Кирила Серебренікова «Літо» про ленінградську рок-сцену початку 1980-х — сам режисер при цьому відбуває домашній арешт. А китаєць Цзя Чжанке («Попіл білосніжний»), хоча, на щастя, і не позбавлений волі в себе на батьківщині, все ж має заборонений статус, а більшість його доробку просто лежить на полиці.

Загалом же, основний конкурс насичений гучними іменами. Не один кіноман затріпоче від новини, що в конкурсі з «Книгою образу» бере участь засновник «нової хвилі», вічний авангардист і революціонер, буркун і скандаліст, 87-річний Жан-Люк Годар. Останні його стрічки були більше схожі на вишукані шифрограми, на потоки авторських фантазій, тож слід чекати, що й «Книга образу» буде не менш заворожливою загадкою для глядачів і журі.

Список знаменитостей на цьому не вичерпується. Поза конкурсом покажуть трилер не менш, аніж Годар, скандального Ларса фон Трієра — «Дім, який збудував Джек»; Метт Ділон зіграє законослухняного громадянина, який проходить шлях до віртуозного серійного вбивці. А завершить фестиваль одна з найдовше очікуваних стрічок європейського кінематографа — «Людина, що вбила Дон Кіхота» британського казкаря Террі Гілліама.

За «Золоту пальмову гілку» з живими класиками змагатиметься двічі володар каннського Ґран-прі італієць Маттео Гарроне; його нова робота називається «Догми». Інтригу підсилить польський кінематографіст Павел Павліковський, що здобув «Оскара» 2013 року з драмою «Іда»; в Каннах він представить «Холодну війну». Ще одна володарка Ґран-прі — 36-річна італійка Аліче Рорвахер — привезла «Щасливого Лазаря». Також не виключено прибуття каннського улюбленця Паоло Соррентіно з чотиригодинною кінобіографією Сільвіо Берлусконі «Вони».

Від США виступлять два незалежні режисери різних поколінь — 61-річний афроамериканський класик Спайк Лі та 44-річний Девід Роберт Мітчелл, який спричинив сенсацію 2014-го з малобюджетним хорором «Воно слідує за тобою». Менш імениті учасники — французький письменник і режисер Крістоф Оноре та його земляк Стефан Брізе, ліванка Надін Лабакі, кореєць Лі Чан Дон, японець Хірокадзу Корееда, — теж регулярно з’являються на набережній Круазетт.

Україна, з огляду на вічно кризовий стан нашої кіноіндустрії, буде представлена солідно — одразу в двох секціях.

Прем’єра трилера «Жінка на війні» (Франція — Ісландія — Україна) відбудеться в межах «Тижня кінокритики». 2014-го в цій секції сенсаційно вибороло три призи вкупі з Ґран-прі «Плем’я» Мирослава Слабошпицького.

«Жінка на війні» — друга робота ісландського режисера Бенедикта Ерлінґссона. Картина розповідає історію диригентки хору на ім’я Халлі. Халлі під п’ятдесят, і вона веде таємне життя радикальної захисниці екології. Коли героїня планує свою найсміливішу операцію, вона отримує неочікуваного листа: її заявку на усиновлення дитини нарешті схвалено і на неї чекає маленька дівчинка з України. Халлі готується покинути свою роль екодиверсантки, але, щоб виконати мрію стати матір’ю, вона таки наважується на ще одну, фінальну атаку, щоб нанести алюмінієвій промисловості руйнівний удар. Зйомки тривали 8 тижнів на різних локаціях у Ісландії та Україні.

Так само завтра, 9 травня, драма українського режисера Сергія Лозниці «Донбас» відкриє програму «Особливий погляд». Уперше наш фільм увійшов до цього конкурсу, також уперше українська картина відкриватиме одну з програм Канн.

Фільм створювався в копродукції Німеччини, України, Нідерландів, Франції та Румунії. Варто нагадати, що фільм Лозниці «Щастя моє» (Україна — Німеччина — Нідерланди) брав участь у основному конкурсі 2010-го, а його «Лагідна» (Франція — Україна — Німеччина — Литва — Латвія — Нідерланди — Росія) — минулого року. Цьогоріч головою журі «Особливий погляд» обрано актора Бенісіо дель Торо.

Годі й казати, що на цю прем’єру покладаємо особливі сподівання: вперше на серйозному міжнародному форумі буде представлено осмислення нашої війни в жанрі ігрового кіна, виконане режисером такого рівня, як Лозниця.

Володарі каннських нагород будуть оголошені 19 травня.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ