У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

Другові – від друзів!

29 червня — 1 липня у Києві та Львові відбуватиметься марафон пам’яті Василя СЛІПАКА
26 червня, 2018 - 10:55
ФОТО НАДАНО ОРЕСТОМ СЛІПАКОМ

Нагадаємо, цей міжнародний проект, присвята «Міфу», вже не перший у Львові. У грудні 2016-го «Фундація Сліпака», хорова капела «Дударик» та Львівська філармонія за участю солістів і хору Люблінської філармонії представляли «Урочисту месу» Бетховена (Missa Solemnis), і тоді вийшов дуже гарний вечір пам’яті.

Минулого року, до роковин загибелі Василя Ярославовича, оперного співака, соліста Паризької опери, волонтера, учасника бойових дій на сході України з позивним «Міф» (20.12.1974 — 29.06.2016), відбувся марафон під назвою «Тихі дні любові та музика миру», який зібрав на одній сцені найкращих музикантів із різних країн Європи, які знали і любили В. Сліпака. Гаслом акції стали слова німецького письменника Бертольда Ауербаха: «Музика — єдина всесвітня мова, її не треба перекладати, на ній душа промовляє до душі».

Про особливості, програму та учасників другого марафону на честь Василя Сліпака «Дню» розповів один із співорганізаторів W-LIVE, керівник чоловічої хорової капели «Дударик» Дмитро КАЦАЛ. І передусім наголосив на тому, що концепція фестивалю — «Другові — від друзів»! І додав, що, як і багато інших гарних речей, цей проект робиться на дружніх началах, а фінансовий ресурс йому надають друзі й шанувальники, відвідуючи концерти. Тому внесок кожного — квиток.

«У ВАСИЛЯ БУЛО БАГАТО ДРУЗІВ — ФАКТИЧНО, НА ВСІХ КОНТИНЕНТАХ»

— Цього року ми виконуємо Petite MESSE SOLENNELE Джоаккіно Россіні, — розповідає Д. Кацал. — Це велична ораторія, яка є самодостатнім твором. За рівнем осмислення це щось бетховенівське... Прекрасна музика. Месу виконуватимуть Симфонічний оркестр Львівської філармонії, капела «Дударик», камерний хор «Глорія». Диригент — Володимир Сивохіп. Солісти — всі закордонні. Сопрано — Перін Медоф, мецо-сопрано — Гоша Ковалінська, бас — Гійом Дюссо (всі троє — Франція), тенор — Пабло Вегуліа, США.

 — Вони особисто знали Сліпака?

— Так. Зрештою, в тому й «родзинка» нашого фестивалю: «Від друзів — другові»! Цієї концепції ми дотримувалися на першому марафоні й тепер. У Василя було багато друзів — фактично, на всіх континентах. Він встиг і багато поїздити, і залишити по собі багато позитиву.

— Минулого року марафон проходив у Львові. Тепер ви перший концерт робите в Києві, два наступних — у Львові.

— Перший концерт ми винесли до Києва, оскільки хочемо отримати перспективу на загальнонаціональний рівень, бо наші ресурси вичерпні. Марафон має набути столичного статусу, щоби на наступні роки ми могли реалізувати всі ідеї. У Києві виступатимемо у Великому залі Національної музичної академії України, який носить ім’я Василя Сліпака. Сподіваємося на увагу до нашого проекту з боку столичного істеблішменту.


ФОТО НАДАНО ОРЕСТОМ СЛІПАКОМ

«НА НАСТУПНИЙ РІК РУХАТИМЕМОСЯ ДО ВИДОВИЩА, ЗМІСТУ»

 — Отже, 29 червня — програма в Києві. 30 червня — та ж програма — у Львівській філармонії, а що в афіші третього вечора, 1 липня?

— Це буде феєрична концертна постановка OPERA GALA на сцені Львівської філармонії. Уже згадані солісти в супроводі оркестру «Віртуози Львова» під орудою французького диригента Ніколаса Краузе представлять добірку найкрасивіших оперних арій та оркестрових шедеврів. І також уже зараз думаємо над тим, щоби перенести дату марафону. І напевно, змінюватимемо формат — наприклад, на Open air («Відкрите повітря». — Т. К.).

— Чому?

— Уже не один рік поспіль у Львові відбувається джазовий фестиваль. Організатори не змінюватимуть термінів, і ми не будемо з ними змагатися. Тому, можливо, наш форум перенесемо на травень... І все ж таки хотілось би, щоб це був Open air, бо маю на наступний рік задумку величезного OPERA GALA. Хочу поставити Массне «Пречисту», і це — історія життя Марії Діви, а там — сім солістів. Це подвійний хор, подвійний оркестр, красиві декорації, чудова гра акторів. Я бачу це з відеорядом, з фантастичним світлом й однозначно — на відкритому повітрі. Це на перший день, а на другий хотілося б зробити «шалений» набір арій для солістів з оркестром — організувати свято найрозкішнішої музики. Бо Василь сам по собі — це талант, справжній дар від Бога, розкіш, яку тільки можна собі уявити. І ті, з ким він комунікував, настільки ж обдаровані люди. І їм потрібно дати можливість себе проявити.

Локація на два дні — Парк Богдана Хмельницького. Щодо цьогорічного марафону, то виконання меси — це ще давня пропозиція Володимира Сивохопа. І мусимо виконати цю обітницю. А на наступний рік рухатимемося до видовища, змісту... Насправді наш проект — дуже непростий, бо пов’язує з пам’яттю про загиблих, а це напружує. Адже люди зараз потребують позитиву... Отож нам не так легко знайти слухачів. От, власне, і з цих теж міркувань хочу змінити час марафону. Можливо, це буде День захисника України, 14 жовтня.

 — Але тоді вже не вийде Open air...

— Не вийде... Але, можливо, Оперний театр відкриє нам двері. А в Києві взагалі немає проблем щодо локацій. Наразі міркуємо...Організатори та співорганізатори: Фундація Василя Сліпака, капела «Дударик» і філармонія. Міська влада цього року долучаються інформаційно. А обласна адміністрація задекларувала, що забезпечить «Львів — Київ» трансфер наших колективів, і це — чималі кошти...

Я не ставлюся спокійно до смерті Василя та його відсутності. А якщо якісь концептуальні поради від нього потрібні, то вони й приходять. І в тому немає містики. Бо дуже добре знав цю людину. Сліпак був дуже позитивним. І ця його аура і досі з нами...

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments