Малоросійство — це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна капітуляція.
Євген Маланюк, український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

«Елегія барв»

Під такою назвою в Одесі представлено виставку творів Георгія Косміаді (1886—1967 рр.)
13 липня, 2016 - 10:33
ФОТО З САЙТА RADIOTREK.RV.UA

Майже сім років минуло з моменту першої виставки в Одесі творів художника, архітектора і педагога Георгія Косміаді. Нині у Виставковому залі Одеського історико-краєзнавчого музею ми стали свідками чергової виставки цього майстра, присвяченої 130-річчю від дня його народження.

Роботи надані донькою майстра Надією Георгіївною Саннов-Косміаді (Гамбург, Німеччина) з її родинної колекції. Вона залишається невтомним популяризатором батькової творчості і, не зважаючи на поважний вік (нар. 1923), завітала на одеський вернісаж.

Одеса стала третім містом в Україні (після Рівного і Острога), де демонструють виставку «Елегія барв» — саме таку назву дали їй куратори, і вона досить вдало відображає настрій та смисл творчості Косміаді, навіяної музикою, театром, а також викликаної ностальгією за Батьківщиною. Виставку уможливила організаційна підтримка науковців із міста Рівне. У цьому волинському місті Георгій Косміаді довгий час мешкав і викладав у російській та українській гімназіях.

Хоча в Одесі Георгій Косміаді ніколи не був, але їх рід пов’язаний з портовим містом: тут мешкав його дід Костянтин Косміаді, нащадок грецьких суднобудівників, тут народився його батько Петро. Згодом він відкрив власну справу у Тифлісі, де пізніше Георгій закінчував школу. Професію архітектора юнак здобув вже у Баку, а як художник відбувся в Москві, де брав уроки у Валентина Сєрова і Єгора Хруслова, тодішнього директора Третьяковської галереї.

У експозиції представлено 82 роботи, виконані темперою на картоні та в техніці монотипії. Це переважно пейзажі і твори релігійного змісту. За рідкісним винятком, вони написані з натури, але переважно — за уявою або по пам’яті. Особливо любив художник вечірній стан у природі, сутінки, вітряну погоду, які відкидали буденність, викликали неспокій, романтичне прагнення у незвідане. Колорит картин митця переважно у діапазоні холодної гами тонів: насичені зелені, сіро-сині, фіолетові, попелясті, що контрастують з мельхіоровими і золотистими (стронцієвими). Удари пензля широкі, трактовка форми узагальнена, пластична.

Характерна особливість робіт Косміаді — їх нарочита ескізність, недомовленість, що породжує асоціативність, надає їм символічності й музичності, розбурхує уяву глядача. Георгій Косміаді був театралом і меломаном, підтримував дружні стосунки з композитором Сергієм Рахманіновим. Музика Рахманінова незмінно супроводжувала його виставки.

Окремою групою можна виділити твори сакрального змісту, які не позбавлені містики. У них переважають образи Христа і ангелів («Ангельський супровід», «Видіння в тумані», «Хресна хода» та ін.). Христос у його творах символізує жертовність, світле начало — Богочоловіка, який прийшов у світ пітьми і зла, щоб врятувати людство.

У житті Георгія Косміаді можна виділити кілька періодів. Про це — в інтерв’ю з чільними учасниками імпрези.

Надія САННОВ-КОСМІАДІ, донька художника:

— Під час перебування у Москві батько був призначений головним архітектором Кремля. З початком Першої світової війни — покликаний офіцером на службу в царській армії. Революція застала його військову частину на Волині, яка тоді входила до складу Польщі, і батько оселився у Рівному. Якби повернувся до Москви, то більшовики його розстріляли б. Коли Волинь відійшла до СРСР, мій батько прийняв рішення втекти до Німеччини, де жили родичі його дружини, моєї матері, Брігітти-Фріди Геєрман. Згодом він став оформлювачем сцени в театрі «Талія» у Гамбурзі. Роботи, які представлені на цій виставці, створені під настрій, для душі. За 27 років життя в Німеччині батько провів більше сорока виставок.

Віра СОЛОДОВА, директор Одеського історико-краєзнавчого музею:

— У рівненський період життя і творчості Георгій Косміаді присвятив себе дітям і надзвичайно захопився викладацькою діяльністю. Роботи його учнів були представлені на виставці в Кракові, оскільки Волинь тоді була у польській юрисдикції. У Кракові відбирали роботи далі, і найбільшим досягненням стала участь вихованців Косміаді у Всесвітній виставці дитячих малюнків у Парижі в 1936 році. Прикметно, що Георгій Косміаді настільки цінував свою педагогічну діяльність, що коли встановився комуністичний режим і сім’я змушена була залишити Україну, то серед речей, які можна було забрати з собою, він взяв роботи своїх учнів. На жаль, вони не включені у цю експозицію.

Лариса КОСТЮК, доцент Рівненського держуніверситету:

— У Рівному нині зберігається 176 робіт, які 2009 року були подаровані місцевому краєзнавчому музею і Першій українській гімназії, в якій свого часу працював Георгій Косміаді. У Рівному на той час перебувало багато представників російської інтелігенції, які не сприйняли комуністичний режим. Так, у нашому місті жили племінник і родина брата Сергія Рахманінова. Тут вони похоронені на одному із кладовищ.

У часи викладання в гімназії Георгій Петрович познайомився з такою цікавою постаттю, як філолог-славіст Микола Квашнін. Це нащадок Пушкіних-Самаріних. Ідеї, якими Косміаді перейнявся в Москві, він намагався реалізувати впродовж свого життя і дуже активно в двадцятитрьохрічний період свого перебування в Рівному. Зокрема, Косміаді організовував «Вечір радості», «Вечір смутку», де звучала класична музика, декламувалися вірші. До речі, кошти, які виручали від подібних вечорів, спрямовували на підтримку місцевої міської бібліотеки (сьогодні вона має ім’я Володимира Короленка).

Георгій Косміаді підтримував традицію гуртування творчої інтелігенції. Серед інших його знайомих — така непересічна особистість, як барон Федір Штейнгель, який організував перший світський музей на Волині. У нас у Рівному Георгій Косміаді познайомився з прекрасним російським письменником Олександром Кондратьєвим. Цей ряд можна продовжити...

Наталія ТАРАСЕВИЧ, директор центру реабілітації дітей міста Рівного, одна із кураторів виставки:

— 2010 року побачили світ два каталоги творів Косміаді та ілюстрований двотомний збірник «Георгій Петрович Косміаді: життя і творчість в документах». Це документи і фотографії Георгія Косміаді та його сім’ї, які охоплюють життя митця в Баку, Москві, Рівному та під час перебування в Німеччині. Значна увага приділена його виставковій діяльності. Збірник виданий коштом Надії Георгіївни Косміаді.

Володимир КУДЛАЧ, Одеса
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ