Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Харків’янин Дмитро Морозов здобув нагороду Ватикану

Головний диригент харківської «Схід Опера» — четвертий музикант у світі, який мав честь грати на органі в соборі Святого Петра, коли правилася недільна меса Папи Римського Франциска
10 жовтня, 2019 - 10:04
ФОТО НАДАНО ХАРКІВСЬКОЮ «СХІД ОПЕРА»

«Те, що мені надали право зіграти на органі в легендарному кафедральному соборі, в самому серці Ватикану, під час недільної Папської меси, — безумовно, велика честь для мене. І, думаю, також це велика честь для України, бо в ту мить я відчував себе саме представником нашої країни», — відзначив Дмитро МОРОЗОВ.

Дмитро Петрович розповів, що грав італійську музику доби Відродження, яку дуже рідко виконують сучасні музиканти, що викликало і певний подив, і вдячність з боку організаторів меси. Він також відзначив, що грав майже без репетиції: на пристосування до незнайомого інструмента в нього було лише кілька хвилин.

«На щастя, на той час я вже мав досвід великого концерту без жодної попередньої репетиції на одному з найбільших органів Європи, на якому, як вважалося, взагалі неможливо грати без попередньої підготовки», — додав Д. Морозов.

Дмитро Петрович почав серйозно розвиватися в якості органіста 2002 року, коли став солістом Дніпропетровського будинку органної та камерної музики. Але в Харкові отримав доступ до інструмента лише рік тому, коли в місцевому католицькому храмі Святого Сімейства було встановлено старовинний голландський орган.

«На цьому інструменті я в минулому сезоні дав 12 концертних програм, а до того часу протягом 25 років міг грати лише в інших містах і країнах. Це була така іронія долі: я міг грати де завгодно, крім рідного міста, оскільки керівництво місцевої філармонії, мабуть, через якісь заздрощі, не допускало мене до наявних у місті інструментів», — сказав Д. Морозов.

Його участь як органіста в недільній Папській месі відбулася ще влітку, але сам Д. Морозов не афішував цей здобуток. Про нього стало відомо минулої неділі, коли до Харкова прибув музикант та офіційний художник Ватикану граф Джузеппе Тедескі, який урочисто нагородив головного диригента «Схід Опера» золотою медаллю за високі художні гідності, а також званням почесного професора католицького університету Нової Іспанії (США).Одним із приводів для нагородження виявилося те, що Д. Морозов став єдиним українським органістом, який удостоївся честі грати у Ватикані.

Довідка «Дня»

Головний диригент «Схід Опера» Дмитро Петрович Морозов — випускник Харківського музичного училища, Національного університету мистецтв ім. І. Котляревського (Харків) і Національної музичної академії України (Київ). Проходив майстер-клас із органного виконавства у Луїджі Челегіна (Італія). У різні роки працював у Дніпропетровському Будинку органної та камерної музики, Дніпропетровській консерваторії, Харківському національному театрі опери та балету ім. М. Лисенка, Воронезькому оперному театрі, Національному театрі оперети, Харківському Молодіжному симфонічному оркестрі, Каїрській національній опері. Лауреат національних конкурсів хорових диригентів, дипломант конкурсу оперно-симфонічних диригентів імені Стефана Турчака.

«Схід Опера» — бренд Харківського національного академічного театру опери та балету, який було введено в обіг у минулому сезоні. Театр заснований 1875 року і є сьогодні єдиним національним оперним театром на сході України. У репертуарі театру близько 70 оперних і балетних постановок, упродовж року на великій сцені грається 270 власних спектаклів. Тільки театральна трупа об’єднує близько 300 артистів, а всього тут працюють майже 750 осіб. Новий бренд покликаний оновити сприйняття театру і запустити ідею розвитку театру як сучасного центру музичної і театральної культури.

Газета: 
Рубрика: