Справжня велич полягає в тому, щоб панувати над собою.
Жан де Лафонтен, французький поет і письменник

Художники потребують допомоги!

В Одесі вже одинадцять років триває конфлікт — чиє приміщення на вул. Катерининській, 18
18 квітня, 2018 - 18:41

Акційна художня виставка «Час і традиції», організована на захист салону-галереї Одеської обласної організації Національної спілки художників України (ООО НСХУ) від посягань на майно Спілки з боку приватних структур, відкрилася в Одесі у салоні (вул. Катерининська, 18). Вона зібрала представників ООО НСХУ, громадськості та ЗМІ.

Нагадаємо, що це приміщення є комунальною власністю, і в ньому салон-галерея Спілки незмінно перебуває впродовж останніх 68 років! Проблеми виникли трохи більше як десять років тому, коли одна приватна компанія шляхом незаконних оборудок заявила на нього свої права і, вдавшись до рейдерського захоплення й побиття художників, спробувала їх виселити. Однак потерпіла фіаско. Потім спритні нащадки Остапа Бендера цей ласий шматок нерухомості в самісінькому центрі Одеси «перепродали» іншій компанії, а та, у свою чергу, 2013 року передала на нього фіктивні права одній американській компанії, власником якої є колишній одесит.

— Уже одинадцять років ми перебуваємо в непростій ситуації, у стані боротьби за свої права. Нам досі доводиться захищатися від рейдерів вкупі з тими організаціями (фірмами), що їх наймали, хоча є розпорядження Кабінету міністрів України про заборону виселення творчих спілок із приміщень галерей, які вони займають, та відповідні рішення Верховної Ради про передачу цих приміщень або у власність спілок, або в довічне користування. Аргументом проти останнього рішення Господарського суду Приморського району Одеси фігурувало порушення кримінальної справи за фактом фінансових махінацій певних фірм стосовно оформлення документів купівлі-продажу приміщення, у тому числі й американської фірми, які протягом тривалого часу домагаються будівлі галереї Спілки художників.

Ця виставка-акція має нагадати владі і громадськості про нашу рішучість захистити свої законні права, — наголосив голова Спілки, народний художник України Анатолій ГОРБЕНКО. — Протягом останніх місяців ми утримувалися від публічних заяв, чекали на рішення суду. Попередні суди ми виграли, а цей несподівано програли — через дії судді, якими він порушив усю логіку і надію на справедливість судового процесу. Нині ми апелюємо до громадськості, влади і ЗМІ, хочемо донести інформацію про біду, яка нас спіткала. Культура виявилася слабкою ланкою суспільства, нувориші оголосили наступ на культуру. Митців виживають як можуть, нас хочуть поставити на коліна діями судочинства в абсолютно безвідповідальний в очах громадськості спосіб.

Здається, в нинішній Верховній Раді України вже й забули слово «культура».

— Зважаючи на те, що на виконання рекомендації Кабінету міністрів України приміщення по вулиці Катерининській, 18, у місті Одеса було передано довічно Національній спілці художників України, а з Одеською спілкою НСХУ муніципалітетом укладено договір безстрокового, безоплатного користування на зазначене приміщення, проте цей факт судовим органом не приймається до уваги, і в ухваленому рішенні не наведена оцінка і не зазначено мотивів, на яких підставах суд відхилив цей аргумент, — зазначив Сергій САВЧЕНКО, заступник голови ООО НСХУ. — Наголошую, що не в безстрокове, а довічне користування. Це вже одеська міська влада перевела положення у статус безстрокового користування.

Ситуація неоднозначна. Ймовірно, фірми, які в різний час домагалися і продовжують домагатися цього приміщення загальною площею у 151,8 метрів квадратних (у їхніх позовних документах чомусь зазначено 90,02 метрів квадратних), вдаючись до маніпуляцій, в оформленні різних актів перепродажу його за нашою спиною, — фірми-клони.

Який подальший план дій спілчан у цій складній та невизначеній ситуації? Продовжуючи тему, Сергій Савченко сказав: «Ми продовжуємо активну діяльність салону-галереї, відомої далеко за межами Одеси та України завдяки високому рівню виставок, які наповнюються творами знакових художників Одеси, і в цьому процесі локальний формат розширюється географією залучення відомих особистостей у виставкових проектах галереї».

Якщо вести мову про юридичну складову, то на сьогодні уже подано апеляційну скаргу з приводу останнього судового рішення в Господарському суді Одеської області. Ми також підготували заяву у двох редакціях, яку направили в Генеральну прокуратуру України на ім’я Юрія Луценка, а також до УМВС України в Одеській області. Раніше ми зверталися до обласного прокурора, який, у свою чергу, направив клопотання в обласне УМВС України порушити кримінальну справу щодо компанії, яка незаконно забезпечила собі статус власника цього приміщення. Відкрито кримінальне провадження за ознакою ч. 1 ст. 190 КК України стосовно ПП «Аркадія 2000», ПП «МЕРФ» і ТОВ «ВЕСТ 16 СТРІТ, ЛЛК».

ОЛЬГА ДЬОКІНА. КІПАРИСИ, 2006. ПОЛОТНО, ОЛІЯ

При цьому в даному кримінальному проваджеyні Одеську ОО НСХУ визнано потерпілою, однак упродовж року досудове розслідування відповідно до вимог процесуального законодавства не проводиться, і жодній посадовій особі цих приватних підприємств не повідомлено про підозру у вчиненому кримінальному правопорушенні.

Із цього приводу ми просимо зазначені інстанції довести цю справу до кінця й ознайомити нас з її результатами. Паралельно наш юрист бере участь у судових засіданнях, активно і з високим професіоналізмом обстоюючи наші законні інтереси.

У заяві до Генеральної прокуратури України та УМВС України, зокрема, йдеться: «На теперішній час представники ТОВ «ВЕСТ 16 СТРІТ, ЛЛК» (компанія, яка з 2013 року домагається приміщення. — В. К.), посилаючись на те, що вони є власником нежитлового приміщення по вул. Катеринінській, 18, позбавляють можливостей і створюють несприятливі умови в діяльності ДП «Художня галерея», примушуючи виселитися із цього приміщення...»

 

Володимир КУДЛАЧ, Одеса. Фото надано Сергіем САВЧЕНКОМ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ