Єдина ознака, за якою пізнаємо народ, до того ж ознака незамінна й остаточна – єдність мови
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, доктор філології, професор

Коротко / Культура

11 листопада, 2011 - 00:00

Скриня, книжка і... рушники

У Виставковому залі Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури (НАОМА) проходить виставка, де можна побачити кращі твори асистентів-стажистів. Серед розмаїття жанрів та напрямків особливу увагу привертає проект Катерини Бруєвич «Рушники». «Моя праця над проектом розпочалась із замилування рушниками в Сумському музеї ім. Онацького та продовжувалася вивченням власного родинного дерева, візитами до близьких та далеких родичів, дослідженнями їх фотоальбомів, — розказала художниця. — Я створюю свої рушники в техніці гравюри на дереві, яка перегукується з традицією вибійчаного рушника, на загал менш звичного, ніж вишиваний, але здавна відомого на Житомирщині та Чернігівщині. Рушник розглядається мною як пам’ять, збережена в шматку тканини. Через символи, способи вишивки та типи композиції, що є характерними для окремих регіонів України, віддзеркалюється культурний код місцевості. Отже, історія народу та роду втілені у родинному дереві, як у Древі життя. До того ж, рушники традиційно зберігаються в скрині — місці збереження скарбу, нажитого за життя, та спогадів: у фото, листах, листівках, пам’ятних речах... Це колодязь історії, де кожна деталь має за собою низку спогадів. Книга «Сестри» є продовженням однойменного твору з проекту «Рушники», вона присвячена моїй бабусі та її сестрам, їх у чомусь різним, а в чомусь схожим долям», повідомляє Олена ШАПІРО.

«Лабіринт» святкує ювілей

Творчість титулованого українського ансамблю народних інструментів «Лабіринт» широко відома як у рідній країні, так і за її межами. За нетривалий час свого існування музиканти вибороли численні нагороди на міжнародних музичних змаганнях, стали постійними учасниками фестивалів та мистецьких акцій в Україні та за кордоном. 12 листопада в Києві (в рамках циклу «Music-review Ukraine») відбудеться концерт колективу, який святкує своє п’ятиріччя. До свого першого ювілею колектив підготував шанувальникам та поціновувачам класичного та народного мистецтва програму, яка відображає творчі пошуки колективу від класики до джазу. Так, твори Баха звучатимуть поряд із композиціями Міллера, а музичні шедеври П’яццолли вплітатимуться у мелодії Дмитра Загороднього. Сюрпризом для слухачів стане виконання симфонічної сюїти «Пірати Карибського моря» Клауса Бедела з однойменної кінострічки. Треба зазначити, що квартет «Лабіринт» належить до колективів, які вже з першим зіграним звуком створюють неповторну й осяяну теплом атмосферу в концертній залі.

Шоу-панк-ревю від «ВВ»

20 листопада в столичному Палаці спорту відбудеться шоу-панк-ревю відомого українського гурту «Воплі Відоплясова», присвячене 25-річчю колективу. Концерт матиме назву «25 років на орбіті». На прес-конференції лідер гурту Олег Скрипка повідомив, що у програмі ювілейного вечора звучатимуть найпопулярніші пісні різних років. «ВВ» виступить у супроводі Заслуженого академічного ансамблю пісні й танцю Збройних сил України. З цим колективом рок-гурт репетирує цікаві й нетрадиційні музичні номери. Зокрема, ансамбль Збройних сил уже записав кавер-версію пісні «День народження». Скрипка повідомив, що багато композицій прозвучать у повному аранжуванні — з трубами, скрипками та іншими інструментами оркестру. Олег також підкреслив, що романсів, ретро-шлягерів і джазу в його виконанні на концерті не буде, бо слід розрізняти його сольну кар’єру і творчість колективу «ВВ», тому лунатиме виключно рок-н-рол. «Цей музичний жанр зараз чомусь не в мейнстрімі, — підкреслив О.Скрипка. — Ми хочемо повернути йому популярність, створивши рок-н-рольне братство».Під час шоу музиканти презентують новий компакт-диск формату DVD із записом фільму-концерту «ВВ» на сцені фестивалю «Рок Січ». У концерті також візьмуть участь Лесь Подерв’янський, НОГГАНО, Олег Гаркуша, гурти «Бумбокс», «Gorchitza», «Ляпис Трубецкой» і легендарна німецька співачка Ніна Хаген, повідомляє Тетяна Кроп.

Пролунають «живі» голоси класиків

Національна радіокомпанія України спільно з Фондом «Рідна Україна» реалізували унікальний аудіопроект, який дозволить поціновувачам української мови почути «живі» голоси відомих авторів — класиків вітчизняної літератури. Це добірка унікальних аудіозаписів відомих українських поетів і письменників, оброблених за допомогою цифрових технологій, видана в сучасному форматі, повідомляє golosua.com.ua. Більшість записів — із фондів Українського радіо, а деякі знайшли у приватних архівах. Найдавніший, датований 1906 роком, — це запис відомого українського актора і театрального режисера Марка Кропивницького, який читає вірші Тараса Шевченка «Думи мої» та «Минають дні». Останній запис було зроблено в 1978 — це вірші Миколи Вінграновського у виконанні автора. В аудіовидання увійшли вибрані поетичні твори чи уривки з прози Максима Рильського, Миколи Бажана, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Платона Воронька, Олеся Гончара, Миколи Вінграновського, Василя Стуса в авторському виконанні. Всього на диску записано 41 твір.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ