У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

Лариса, «Марія» і всі-всі-всі...

Із 4 по 9 жовтня в Києві відбуватиметься ХV Міжнародний театральний фестиваль жіночих монодрам
4 жовтня, 2018 - 10:19
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цьогорічний форум відбувається під двома «червоними» датами — 15-річчя фестивалю і свій ювілей святкуватиме засновниця «Марії», відома актриса Лариса Кадирова. Днями вона повернулася з гастролей у Сєверодонецьку, де у відремонтованому Луганському обласному українському музично-драматичному театрі вирував Всеукраїнський фестиваль «СвітОгляд». Незважаючи на застуду Лариса Миколаївна з успіхом презентувала свою знамениту виставу «Не плачте за мною ніколи» (за мотивами однойменного твору М. Матіос у постановці херсонського режисера Сергія Павлюка). За словами Кадирової, враження від «СвітОгляду» — найкращі. Свої резонансні вистави продемонстрували 12 театральних колективів із Дрогобича, Києва, Львова, Маріуполя, Миколаєва, Сєверодонецька, Сум, Херсона, Чернігова та гість із Ізраїлю. Глядачі дуже тепло сприйняли і моновиставу «Не плачте за мною ніколи» де Лариса Миколаївна перевтілюється на... стару бабусю з Карпат Юстину — мудру жінку, яка прожила дуже складне життя... На цю постановку 7 жовтня актриса запросить киян. До речі, ювілярка порадує публіку й у спектаклі «Стара жінка висиджує», який оснований на п’єсі видатного польського письменника, драматурга, поета и прозаїка Тадеуша Ружевича.

— Цьогоріч на фестивалі «Марія» глядачі мають можливість побачити здобутки різних сучасних театрів світу. Покази відбуватимуться на Камерній сцені Національного театру ім. І. Франка, — розказала «Дню» Л. Кадирова. — Знаєте, такого ажіотажу (за 15 років, як проводиться «Марія») ще не було! У програмі багато вистав і чимало майстрів хотіли їх показати саме на нашому форумі. Мені дуже шкода, що «за бортом» залишилися постановки з Норвегії, Чехії, Сербії та інші, бо навіть демонструючи по три вистави на день ми не встигали всіх представити. І це при цьому, що учасники «Марії» приїжджають за свій рахунок, вважаючи престижним показати свої монороботи саме в Києві.

У виставах братимуть участь: Біруте Мар (Литва), Петер Чижмар (Словаччина — Великобританія), Нора Бадалян (Вірменія), Марек Сендек, Марта Погребни, Матеуш Новак, Матеуш Дескєвич (Польща), Марія Відаль (Іспанія), Олена Дудич, Сергій Михайловський, Людмила Вороніна, Ніна Семененко, Світлана Сушко, Ольга Тихоненко, Наталія Брижань (Україна), Тетяна Хазановська (Ізраїль), Галина Дзягілєва (Білорусь) та Янаті Соуаді (Алжир).

Розпочне театральне дійство чудова акторка з Національного драматичного театру Литви Біруте Мар моновиставою «Діти криги». Хочу зазначити, що на нашому фестивалі можна буде почути різні мови, побачити різні режисерські знахідки і різні підходи у сценографії. Мені дуже приємно, що до нашої жіночої компанії долучаються й представники сильної статі. Наприклад, Матеуш Новак починав у нас і презентував свою першу монодраму, а 4 жовтня цей чудовий актор запросить на виставу «Спереду та позаду» С. Недзієвські, М. Новак (Польща). Петер Чижмар (Словаччина — Великобританія) 5 жовтня гратиме виставу «Китайський Махараджа» В. Куртика. Не пропустять театромани й роботу Сергія Михайловського в постановці «Юда» за Лесею Українкою (режисер С. Павлюк, Херсонський театр ім. Куліша), а 9 жовтня Матеуш Дескєвич покаже «Бути, як Чарлі Чаплін» П. Висомирські. Актриса Ніна Семененко, яка нещодавно поховала чоловіка, але незважаючи на горе сказала, що все ж покаже «Стіну» за твором Ю. Щербака. Всі вистави вражають!

Мені хочеться, аби «Марія-2018» була дуже людяним фестивалем. Традиційно відбудеться й круглий стіл «Полілог діячів театральної культури». Хочу сказати величезне спасибі керівництву Національного театру ім. І. Франка, яке багато робить, аби наш форум відбувався. До нас також приїдуть знані театрознавці з Польщі, Білорусі й до цієї поважної компанії доєднаються й відомі українські театральні критики. Хочу, аби всі учасники і глядачі отримала позитивні враження від вистав, які ми представимо в афіші.

Нагадаю, Міжнародний театральний фестиваль жіночих монодрам «Марія» народився 2004 р., коли в культурному просторі України святкували 150-річний ювілей від дня народження великої актриси Марії Заньковецької, для якої «євангеліє» акторства вичерпувалося одним словом — нутро. Такий талант, як у Заньковецької, народжується раз на століття! В її характері, зовнішності, взагалі в особистості з’єдналися всі якості, які визначають артистичну натуру, в ній глибокі емоційні почуття і внутрішні переживання завдяки рисам характеру набували динамічного вияву, який підсилювався виразною зовнішністю, пластикою й голосом.

«Головне у моєму житті відбувається ввечері — вистава! Якщо її нема — відчуваєш просто брак кисню. Усе готово! Тільки світло дайте скероване, і нічого немає, і ти сам починаєш створювати дійство. Реальне людське життя я починаю лічити з того моменту, коли людині надається можливість робити вибір. Громадянське, творче, моральне життя — результат зусилля. Як і роль. І тому, знаючи фінал, я живу і в житті і на сцені, не обдурюючи себе. Може бути, звідси мій максималізм, і гіпербола, і негативізм», — писала М.Заньковецька.

Створюючи наш фестиваль, єдиний фестиваль жіночих монодрам на теренах України, я мала на меті вшанування пам’яті першої народної артистки України, популяризацію найкращих світових здобутків виконавської майстерності, плекання, культивування та репрезентацію можливостей універсальної мови театру, сприяння активній інтеграції українського театру до світового театрального процесу.

Учасники мають можливість подивитися вистави колег, послухати літературознавців та критиків театру й у нас ніхто не відчуває себе гастролерами, а, навпаки, стають органічною часткою живої фестивальної інфраструктури: перегляд вистав, дискусії круглого столу, міжнародна конференція, відвідини музеїв, екскурсії нашою чудовою столицею. На нашій «Марії» панує ідея Театру з великої літери, як центру — наукового, дослідницького, лабораторного...

До речі, у межах фесту також відбудуться виставки: «Марія» (фонди Музею М. Заньковецької), «Франківчанки Галина Яблонська та Лариса Кадирова» (фонди Музею Театру ім. І. Франка), «Обличчя дитини» (презентує «Вітальня на Дворянській» за підтримки Культурно-ділового центру «Рубаненко і партнери» м. Харків). Презентації книжок: «Ганна Борисоглібська» Валерій Гайдабура, «Степан Олійник. Вибрані твори», упорядник Богдан Сушевський, «Театр чудес. Мігель де Сервантес», упорядники Дмитро Дроздовський, Ірина Батько-Ступка...

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments