Історія - найвищий учитель, в якого найгірші учні
Індіра Ганді — прем'єр-міністр Індії.

Месники й месниці

Про жіночі образи в світі коміксів
4 травня, 2018 - 09:51

В прокат вийшов новий фільм із всесвіту «Месників». «Месники» (англ. Avengers) — могутня команда надгероїв із коміксів компанії Marvel Comics (Marvel перекладається з англійської як «диво» або «шедевр»). Вона була створена письменником Стеном Лі та художником Джеком Кірбі й уперше з’явилася в коміксі The Avengers у вересні 1963 року.

Месники, прозвані згодом «наймогутнішими героями Землі», спочатку складалися з Людини-Мурахи, Оси, Тора, Залізної Людини й Халка. Однак із самого початку в складі команди стали відбуватися зміни: Халк незабаром покинув Месників, і до них приєднався Капітан Америка. Змінюваний склад став візитівкою команди, хоча деяка сталість усе-таки зберігалася: Месники боролися з такими ворогами, здолати яких поодинці не міг жоден супергерой. За півстоліття існування команди в ній побували люди, мутанти, роботи, боги, прибульці, надприродні істоти й навіть колишні злочинці.

Друге життя в цього театру лиходіїв і лицарів почалося, коли Marvel Comics 2008 року почала систематичне втілення мальованих історій на екрані.

На даний момент у всесвіті Месників — 19 фільмів, із урахуванням «Месників: Війни нескінченності», що недавно вийшла в прокат. Сюжет цікавий тим, що тут поєднуються дві суперкоманди. За чотири роки після подій, представлених у фільмі «Вартові Галактики. Частина 2», Месники, які розділилися після колізій, показаних у фільмі «Перший месник: Протистояння» (пересварилися там через Зимового Солдата), об’єднують свої зусилля з Вартовими Галактики і з Доктором Стренджем, щоб битися з одержимим жагою руйнації лиходієм Таносом, який намагається зібрати Камені нескінченності для рукавички, за допомогою якої зможе змінювати реальність за власним бажанням.

Власне, фільмів про Месників, де вони постають у повному складі, всього три — з урахуванням «Війни нескінченності». Решта — про окремих героїв. По три фільми є в Залізної Людини, він же Тоні Старк (Роберт Дауні-молодший) з його реактивним костюмом, Капітана Америки, він же Перший месник, він же Стів Роджерс (Кріс Еванс), скандинавського бога блискавок Тора (Кріс Хемсворт); по одному — в Халка, Людини-Мурахи, Людини-Павука, Доктора Стренджа і Чорної Пантери.

Як ми бачимо, всі ці сольні проекти мають одну рису: вони андроцентричні. Тобто їхні головні герої — чоловіки, мачо-рятівники світу. Їхні антиподи — теж чоловіки. Жінкам у перших фільмах дістається роль вірних супутниць хоробрих звитяжників; така, наприклад, вічна наречена Тоні Старка — Вірджинія «Пеппер» Поттс у виконанні красуні Гвінет Пелтроу або удостоєна любові самого Тора смертна доктор Джейн Фостер у так само блискучому втіленні Наталі Портман.

Зміни відбулися, коли вийшов перший фільм про всю команду. Саме в «Месниках» (2012) глядачі зустріли нового персонажа — Чорну Вдову. Справжнє її ім’я — Наталя (Наташа) Альяновна Романова — автори коміксу, вочевидь, видумували недовго. В коміксах вона існувала ще з квітня 1964 року; а головне те, що її грає чарівна й сексуальна Скарлетт Йоханссон, затягнена в шкіряний костюм. Усі, хто бачив її раніше, були неабияк здивовані: раніше амплуа акторки обмежувалося виключно мелодрамами та любовною лірикою.

Рятівниця світу з рудої Скарлетт вийшла відмінна. В команді Месників вона єдина без будь-яких особливих надможливостей. Покладається винятково на суто людські таланти: витривалість, влучність, швидкість реакції. Доля в неї драматичніша за решту команди: адже народилася вона в СРСР, навчалася в спецшколі КДБ, причому навчали її бузувірськими методами, що включали в тому числі примусову стерилізацію. А ще вона — інтелектуальна зірка команди: блискуче володіє мистецтвом допиту й може витягнути інформацію навіть із такого досвідченого інтригана, як божественний брат Тора — Локі. Без неї не обходиться жоден об’єднаний фільм, ба більше, в «Першого месника: Протистояння» — частину про Капітана Америку — вона теж цілком вдало вписалася. Що цікаво, найтісніший емоційний зв’язок виник у неї з Халком, причому з обома його сторонами — як із зеленим громилом, так і з його мирним альтер-его ученим Брюсом Беннером.        

Наступна супергероїня вступила в дію вже в 2014-му, коли «Марвел» запустила нову франшизу — «Вартові Галактики». Як відомо, тут діє дуже колоритна п’ятірка на чолі з землянином Пітером Квіллом. Ще туди входять червоношкірий здоровань Дракс, харизматичний балакучий єнот Ракета, чарівливе дерево Груті і, нарешті, професійна вбивця, названа дочка згаданого Таноса — Гамора. Виглядає вона як стрункий зеленошкірий гуманоїд із чорним, як смола, волоссям. Її надіслали вбити Квілла, але вона перейшла на його бік. У команді Вартових вона, ймовірно, найменш комічна, але найвідважніша і найбільш надійна.

2015-го в «Ері Альтрона» Месники стикаються з новою, небезпечною супротивницею: Червоною Відьмою, справжнє ім’я — Ванда Максімофф. Як персонаж коміксів вона народилася одночасно з Чорної Вдовою, 1964-го. На відміну від інших героїв циклу, вона — мутант, тобто її здатності, по суті, вроджені. Її зброя — «магія хаосу». Інакше кажучи, Червона Відьма здатна створювати «магічні сфери» — певні ділянкі спотворення реальності, які можуть викликати молекулярні заворушення в полі ймовірності, що в результаті призводить до виникнення малоймовірних подій; приклади включають у себе самозаймання, руйнування об’єкта, зміна курсу об’єктів, що летять, руйнування передач енергії; також Ванда здатна до телепатії: в «Ері Альтрон» вона вторгається в розум Тоні Старка й посилає йому бачення його таємного страху: падіння Месників і нового вторгнення на Землю — саме цей фантазм підштовхує Старка до створення супермашини «Альтрон», яка виходить з-під контролю і приносить чимало бід. Але саме Червоній Відьмі врешті-решт вдається знищити оскаженілу машину.

Ванду грає молода актриса Елізабет Чейз Олсен, яка прийшла з незалежного кіна. Серед усіх Месників вона найбільш естетична: в розмаяному червоному одязі, не користується зброєю, не б’є нікого — працює виключно руками, маніпулює сяючими сферами і енергетичними петлями: робить це з витонченістю, практично танцює.

Передостанній фільм циклу, «Тор: Рагнарьок» приніс глядачам також і видатну лиходійку. Хела (англ. Hela) — асгардська богиня смерті, заснована на образі германо-скандинавської богині Хель, яка в давньому епосі є повелителькою світу мертвих (Хельхейм) і одним з трьох хтонічних чудовиськ. Хела прекрасна й безжальна войовниця, сильніша за будь-кого з чоловіків включно з невразливим Тором. Перемогти її вдається, лише знищивши разом із Асгардом, тобто власне й влаштувавши той самий Рагнарьок.

Хелу грає Кейт Бланшетт — майже ідеально. З холодною посмішкою, блиском влади в очах, із чорними тінями на обличчі — вона цікавіша за більшість акторського складу.

У «Месниках: Війні нескінченності» сходяться Вартові Галактики і Месники; і всі три героїні теж — і вершать вони чудеса. Звичайно, в історіях «Марвел» є й інші жіночі персонажі, але реально на події впливає ця трійця.

Мало? Але світ коміксів — мачистський донезмоги, і поява навіть малого числа героїнь, які бодай хоч на щось впливають — уже величезний прогрес.

На жаль, керівники «Марвел» не хочуть давати ні Чорній Удові, ні Гаморі, ні Червоній Відьмі свої сольні проекти. В цьому сенсі вони відстають від одвічних конкурентів DC Comics, які вже встигли випустити «Чудо-жінку» — щоправда, фільм із тріском провалився в прокаті. Можливо, ще й у цьому причина — «Марвел» просто боїться сісти в калюжу. А поки що на підході «Людина-мураха проти Оси» — остання, як можна зрозуміти з анонсів, та ще лиходійка, очей відірвати буде неможливо, і може перейти на бік добра, тобто — в наступні частини.

Їх ще мало — ефективних, розумних, безстрашних і самостійних героїнь. Але чим далі — тим більше їх буде. І чим більше їх буде, тим більше шансів на порятунок у нашого, зовсім не коміксового світу.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments