Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Ми втрачаємо шанс?

Україна вперше не братиме участі в Дитячому Євробаченні
11 липня, 2018 - 10:42
ФОТО НАДАНО ПЕРШИМ НАЦІОНАЛЬНИМ КАНАЛОМ

Нагадаємо, Національна суспільна телерадіокомпанія України, як член Європейської мовної спілки, щороку забезпечує участь  нашої країни у Дитячому Євробаченні, проте цьогоріч через критичне недофінансування Суспільного мовника представник від нашої держави не братиме участь у міжнародному пісенному конкурсі.

«Участь у Дитячому Євробаченні передбачає значні витрати телерадіокомпанії на проведення відбіркового етапу, а також обов’язковий внесок до Європейської мовної спілки — організатора конкурсу — за участь у змаганні. Цьогоріч НСТУ вперше не має фінансової можливості здійснити витрати на виробництво відбіркових турів, сплатити внесок, та здійснити всі обов’язкові виплати.

У розподілі видатків державного бюджету України на 2018 рік для НСТУ передбачено лише 776   млн грн, що не покриває поточних операційних витрат компанії до кінця 2018 року, оскільки це фінансування вдвічі менше суми, гарантованої Законом України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України», де йдеться, що бюджет НСТУ має становити 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік, тобто 1,54 млрд грн.

НСТУ є наймолодшим європейським Суспільним мовником і за дослідженням Європейської Мовної Спілки — найменш фінансованим, — повідомляє прес-служба «Суспільного мовлення» ПАТ «НСТУ». Критична ситуація незаконного недофінансування не залишає компанії жодних коштів не лише на оплату трансляції самих каналів, виробництво програм, закупівлю прав на спортивні події світового масштабу, а й на сплату обов’язкових внесків та платежів, не кажучи вже про необхідну модернізацію усіх регіональних та всеукраїнських теле- й радіоканалів Суспільного.

Для нормальної роботи телерадіокомпанії й усіх 23 регіональних філій необхідно 330 млн грн на оплату усіх видів трансляції протягом року; близько 139 млн грн на капітальні видатки; 50 млн грн на комунальні платежі, а також 31 млн грн податку на землю. Щорічні членські внески до Європейської мовної спілки становлять близько 19 мільйонів гривень. Ще 744 млн грн на рік необхідно для оплати праці співробітників. Виробництво контенту та забезпечення життєдіяльності компанії потребують видатків у сумі 150 млн грн та 72 млн грн відповідно. Таким чином дефіцит бюджету Суспільного 2018 року становить 759 млн грн».

Нагадаємо, Дитячий пісенний конкурс Євробачення — щорічний міжнародний конкурс для дітей віком до 15 років, у якому беруть участь по одному представнику від кожної з країн-членів Європейської мовної спілки.

Дитяче Євробачення-2018 відбудеться 25 листопада у столиці Білорусі, в спортивному комплексі «Мінськ-Арена», який вже приймав дитячий пісенний конкурс 2010 року і відповідні всім вимогам організації та зйомок телевізійного проекту».

Україна брала участь у пісенному змаганні з 2006 року, проте вперше за всю історію конкурсу змушена відмовитись від участі. Нагадаємо, минулорічне Дитяче Євробачення відбувалося в столиці Грузії Тбілісі, де перемогла представниця Росії Поліна Богусевич із піснею «Крила». Виконавиця набрала 188 балів. Представниця України Анастасія Багінська — на фото (фіналістка другого сезону «Голос. Діти») з піснею «Не зупиняй» посіла сьоме місце...

До речі, у 2015 р. через політичну ситуацію наша країна не брала участі у дорослому Євробаченні, яке відбувалося в Австрії, і це було великою помилкою бо наша держава мала шанс заявити про себе у буремні дні, коли ЗМІ всього світу були прикуті до подій, які відбувалися у нашій країні. Нині ми знову наступаємо на ті ж «граблі»...  Шкода, що так відбувається бо діти у нас дуже талановиті і нам є ким пишатися!

КОНКУРС, ЯК ПРОМОЦІЯ КРАЇНИ

— Євробачення і доросле, і дитяче — це перш за все питання фінансових методик, — вважає  креативний директор «Євробачення-2017», театральний режисер та продюсер Сергій ПРОСКУРНЯ. — Аби проводити міжнародні проекти на високому рівні то треба мати організаторам конкретну мотиваційну систему, а її у питанні Дитячого Євробачення немає. Участь конкурсантів вирішувалась батьками дітей. Нагадаю, один раз Міністерство культури вже допомагало, порушуючи усталені традиції, бо це все ж телеконкурс і за це повинен відповідати Держкомітет телебачення і радіомовлення України і НСТУ. Позатой рік допомогли завдяки волонтерам і меценатам, і пісенне змагання відбулося. Те, що стосується майданчику для промоції країни, то це очевидно, але організаційні питання не повинні вирішувати, Міністерство закордонних справ чи Український інститут культури бо юридично це перебуває в руслі ПАТ «НСТУ» і Держкомітету телебачення і радіомовлення України. Потрібно, щоб там були прийняті відповідей рушення і щоб вони були політично обґрунтовані.

«ДО ЗУСТРІЧІ ГОЛІВ ДЕЛЕГАЦІЙ У НАС ЩЕ Є ШАНС ПОДАТИ ЗАЯВКУ НА УЧАСТЬ У ДИТЯЧОМУ ЄВРОБАЧЕННІ»

— Я думаю, що час ще є до зустрічі голів делегацій країн-учасниць Дитячого Євробачення, — вважає Павло ГРИЦАК, телевізійний і кінопродюсер, медіа-менеджер,  засновник та генеральний директор Euromedia. — Такі зустрічі, як правило, відбуваються за місяць — два до початку конкурсу і саме тоді треба надати дані про конкурсанта, пісню, яку він буде виконувати, відеозапис постановки, тобто всі матеріали про юного артиста. У нас є з кого обирати і я вважаю, що відбірковий конкурс треба обов’язково провести, визначитись з учасником та композицією, щоби достойно представити нашу країну на міжнародному пісенному змаганні. Хоча є факт — офіційне повідомлення на сайті Національної суспільної телерадіокомпанії України про те, що цьогоріч через «критичне недофінансування» вперше НСТУ не прийматиме участь у конкурсі, — ще є час переглянути це рішення. Мені здається, що потрібно провести відкритий конкурс і визначитись. А ще шукати на це кошти. Нагадаю, 2003 року також були проблеми із фінансуванням і постало питання не брати участь у Євробаченні-2004. Був проведений внутрішній відбір, коли експерти вирішили послати до Туреччини на Євробачення Руслану і вона з «Дикими танцями» перемогла, прославила нашу країну, стала першою переможницею цього міжнародного пісенного змагання...

Повторю, що до зустрічі голів делегацій у нас ще є шанс подати заявку на участь у Дитячому Євробаченні. Можливо НСТУ змінить позицію. Це може бути.

— Чи правда, що Європейська мовна спілка (EBU) наклала штраф на Україну і досі у Женевському банку лежить 15 мільйонів євро страхових, які виділив уряд України на проведення конкурсу в Києві. Ці кошти Європейська мовна спілка (EBU) досі не повернула нашій країні через Євробачення-2017 через не допуск російської конкурсантки Юлії Самойлової виступати у нашій столиці?

— Штраф щодо питання Самойлової становив близько 200 тисяч євро, а не 15 мільйонів євро. Однак 2017 року НСТУ подала офіційну апеляцію, чітко обґрунтувавши свою позицію. Тому остаточного рішення щодо штрафу  через так-званий «недопуск» Самойлової 2017 року фактично не було. Більше того, в офіційних Правилах конкурсу для Євробачення-2018 Європейська Мовна Спілка внесла зміни, згідно з якими з 2018-го року кожна телекомпанія-учасник повинна гарантувати, що їх учасник не порушив закони країни-проведення проведення конкурсу. Таким чином в правилах Євробачення-2018  ЄМС фактично визнала, що позиція НСТУ у питанні Самойлової була єдино вірною на той час. Який зараз статус цього питання потрібно, щоб вам  відповіло керівництво НСТУ.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ