Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Операція «реорганізація»

Звільнення гендиректора Національного художнього музею викликало хвилю обурення громадськості
18 квітня, 2012 - 00:00
АНАТОЛІЙ МЕЛЬНИК

Нагадаємо, 5 квітня Міністерство культури України достроково розірвало трудову угоду з Анатолієм Мельником, генеральним директором найпершої художньої галереї нашої країни (він обіймав цю посаду понад 12 років). Звільнення керівника такого високо рангу викликало бурю коментарів у ЗМІ про «атаку на культуру перед виборами» і «початком реорганізації музейної галузі». Наша газета вже писала про першу хвилю «зачисток» (див. «День», №17). Наприкінці січня Мінкульт звільнив керівників Національного художнього музею, Музею Шевченка, заповідників «Києво-Печерська лавра» і «Софія Київська» (до речі, гендиректор Неллі Куковальська в березні виграла суд — її відставку визнано незаконною), Музею архітектури та побуту в Пирогові. На брифінгу міністр культури Михайло Кулиняка підкреслив, що «потрібна модернізація»... От тільки дуже боляче проходить ця «операція», а кадрові перестановки більше нагадують пінг-понг , коли «чужого» керівника міняють на «свого». Анатолій Мельник свою відставку називає розправою, бо міністрові не подобалося, що звертав його увагу на руйнацію музейної справи в країні. А додатковим подразником стала заява пана Мельника про картини Глущенка, які експонувалися в Кабміні та які уряд відмовився повернути у фонди Національного музею. Як вважає екс-директор, два полотна шість років тому передали в будівлю уряду оригіналами, нині ж вони «перетворилися» на підробки, й тому він вимагає зробити експертизу...

За повідомленням офіційного сайта Мінкульту, наказ про звільнення Анатолія Мельника з посади генерального директора НХМУ «було прийняте після повторного вивчення ситуації, яка склалася в Національному художньому музеї. Екс-директором Анатолієм Мельником не було вжито заходів із виправлення недоліків, виявлених комісією Міністерства культури, яка в січні цього року заслуховувала звіти з фінансово-господарській діяльності установ, що перебувають у сфері управління Мінкультури. Одне із зауважень комісії стосувалося того, що впродовж останніх трьох років музеєм не виконуються основні планові показники діяльності».

Зокрема, 2011 року план щодо кількості відвідувачів було виконано на 69,2%. Ці показники є найнижчими в Києві. На сьогоднішній день вони так і не змінилися.

Крім того, йдеться у повідомленні Мінкульту, «після публікацій у ЗМІ та звернення громадян щодо пошкодження ікон, які експонуються в музеї, в березні 2012 року працівниками Міністерства та спеціалістами Національного науково-дослідного реставраційного центру України було здійснено обстеження 39 експонатів групи зберігання «іконопис» Національного художнього музею України, а також умов їхнього зберігання та якості проведеної роботи з ущільнення вікон і дверей.

Комісією було встановлено наявність численних порушень, що призвели до необхідності консерваційно-реставраційного втручання переважної частини експонатів групи «іконопис». До перевірки керівництвом музею не здійснювалося жодних дієвих заходів з усунення наведених вище недоліків».

За повідомленням Мінкульту, оголошується початок добору (конкурсу) фахівців для визначення нової кандидатури на посаду генерального директора Національного художнього музею України.

Із цією метою наказом Міністерства культури від 05.04.2012 р. № 294/0/17-12 створено відповідну комісію. Вимоги до претендентів буде опубліковано в газеті «Культура і життя» та на офіційному сайті Міністерства культури. Подача документів — протягом місяця з дня розміщення відповідного оголошення. Добір (конкурс) матиме відкритий та публічний характер.

До визначення кандидатури на посаду генерального директора НХМУ виконуючим обов’язки генерального директора Національного художнього музею призначено Тетяну Володимирівну Миронову.

Свій погляд на ситуацію «про справу Мельника і щодо НХМУ» написав у статті доктор мистецтвознавства, професор Олександр Федорук.

Ціла група видатних людей, митців і вчених звернулася з листом до Президента України В. Януковича особисто розібратися в цій справі!

«Керуючись поняттями професіоналізму, професіональної компетенції й етики, вважаємо безпідставним, невмотивованим, несумісним із державними інтересами у сфері розвитку культури звільнення Генерального директора Національного художнього музею України, Народного художника України Анатолія Івановича Мельника.

Під керівництвом А. Мельника Національний художній музей не лише утвердився як головний осередок мистецтвотворчої культури в Україні, а й отримав визнаний міжнародний авторитет. Такі масштабні резонансні проекти, як виставки «Український портрет 16-18 ст.», «Феномен українського авангарду», «Імпресіонізм і Україна», «Український модернізм 1910—30-х рр.», «Ніко Піросмані», «Український живопис 19-поч. 20 ст.ст.» у Нідерландах засвідчили широту, послідовність, зосередженість, найвищий рівень планомірної діяльності Музею у царині нашої культури.

Без використання бюджетних коштів налагоджена активна видавнича діяльність Музею. Про це вимовно свідчать не лише солідні репрезентативні видання, які супроводили попередньо названі проекти, а й серйозні, науково обѓрунтовані монографії, альбоми, дослідження, присвячені світочам нашої образотворчої культури. «Музейний провулок» є чи не єдиним регулярним, належно оформленим і популярним мистецьким журналом України.

Незважаючи на об’єктивні серйозні випробування матеріального штибу, стимулюється, розвивається, приносить безцінні плоди актуальна наукова робота Музею, планомірно і цілеспрямовано піднята на належний професійний рівень, відбувається наполегливий розвиток господарчої діяльності, процесів реконструкції, розбудови й технічного облаштування закладу тощо. Усі ці факти загальновідомі і незаперечні.

А. Мельник, без сумніву, — керівник, потрібний Національному художньому музею України. В інтересах держави є усілякі заохочення і підтримка його діяльності як керівника, розуміння ініціатив, допомога у вирішуванні проблем.

Просимо Вас вникнути в обставини звільнення з посади Генерального директора Національного художнього музею України, президента Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв при ЮНЕСКО, Народного художника України, члена-кореспондента Національної академії мистецтв Анатолія Івановича Мельника».

Із повагою

Борис ВОЗНИЦЬКИЙ, Герой України; Роман ІВАНИЧУК, Герой України; Мирослав СКОРИК, Герой України; Ігор КОЖАН, Генеральний директор Національного музею ім. А. Шептицького у Львові; Андрій БОКОТЕЙ, Народний художник України, академік НАМУ; Роман ЛУБКІВСЬКИЙ, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка; Любомир МЕДВІДЬ, професор, Народний художник України, академік НАМУ; Орест ГОЛУБЕЦЬ, доктор мистецтвознавства, професор; Галина СТЕЛЬМАЩУК, професор, доктор мистецтвознавства, член-кореспондент НАМУ; Микола ШИМЧУК, професор, Заслужений художник України; Богдан КОЗАК, Народний артист України, академік НАМУ; Василь ОТКОВИЧ, директор Львівського коледжу ужиткового мистецтва ім. І.Труша; Олег БОДНАР, доктор мистецтвознавства, член-кореспондент НАМУ; Анатолій КАРАСЬ, доктор філософських наук, професор

P.S.Експертизу справжності картин, які належать Національному художньому музеєві України і які вивішено в будівлі Кабінету Міністрів, завершено. Про це в ефірі «5 каналу» повідомив колишній гендиректор Національного художнього музею Анатолій Мельник. «Сьогодні представляв заступник міністра культури виконуючого обов’язки нового директора. І наш експерт сказала, що вона має інформацію про завершення експертизи, і вже можна її оприлюднити», — розповів він. «Є факт того, що ці твори виконано на початку третього тисячоліття», — додав Мельник.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ