Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Оркестрова фієста

Із 8 по 29 серпня в Національній філармонії України відбудеться фестиваль «Літні музичні промені»
7 серпня, 2019 - 17:36
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Уже стало гарною традицією, коли у так званий мертвий сезон і період відпусток головна філармонічна сцена нашої країни запрошує меломанів на оркестрові вечори, а в концертах беруть участь провідні музиканти сьогодення.

Цьогоріч фестиваль «Літні музичні промені» відбудеться вже вдесяте й триватиме майже весь серпень. Витримуючи тривалу паузу перед відкриттям нового концертного сезону, для киян та гостей міста цей форум представить різні за форматом та жанрами тринадцять концертів, неперевершених виконавців, вишукані програми з творів класики різних епох та стилів.

Виступлять відомі столичні колективи: Симфонічний оркестр Національної філармонії України, Національний духовий оркестр України, ансамбль «Київська камерата», Київський камерний оркестр, а також солісти.

Чотири концерти дасть філармонічний симфонічний оркестр під орудою диригентів Ігоря Палкіна, Антонія Кедровського (Україна) та Грегора Беттхера (Німеччина). Солістами виступлять клавесиністка Олена Жукова, скрипалі Роман Холматов, Олександр Корнєв (Україна) та Юлія Ван (Китай).

На відкритті фестивалю оркестрової музики «Літні музичні промені», в філармонії лунатиме музика Петра Чайковського. Його творами кияни захоплювалися ще за життя композитора. Наприклад, Концерт для скрипки з оркестром вражає особливо блискучою віртуозністю партії скрипки. Цього разу його виконає скрипаль Роман Холматов, який вперше виступить із цим оркестром під орудою Ігоря Палкіна (на фото).

15 серпня разом із знаменитим «Болеро» Моріса Равеля, можна почути і маловідомі французькі твори — «Сільський концерт» для клавесина зоркестром Франсіса Пуленка та «Юнацьку» симфонію Жоржа Бізе.

Мабуть, для багатьох справжнім відкриттям стане Концерт для клавесина з оркестром Франсіса Пуленка. Композитор створив його у 1920-х на замовлення польської виконавиці Ванди Ландовської. За задумом композитора, назва «Сільський» мала би нагадувати французьке селище Ерменонвіль, в околицях якого певний час жила Ванда.

— Цьогоріч світ відзначає 120-річчя від дня народження Франсіса Пуленка, одного з найчарівніших композиторів двадцятого століття. Майже сто років тому його Концерт для клавесина створено в тісній співпраці з польською піаністкою та клавесиністкою Вандою Ландовською. Концерт написаний для великого клавесина французької фірми Pleyel: потужного, важкого, громіздкого інструмента. Але під час серпневого фестивалю «Літні музичні промені» цей твір виконуватимуть на історичній копії французького клавесина майстерні Taskin, зробленої вручну відповідно до традицій старих майстрів. Грати «Сільський концерт» — особливе задоволення, а дотепні алюзії зі старовинною музикою роблять його дуже легким для сприйняття, — зазначила клавесиністка Олена ЖУКОВА.

По три програми готують Київський камерний оркестр Національної філармонії України, Національний ансамбль солістів «Київська камерата» та Національний духовий оркестр України.

«Київська камерата» та Київський камерний оркестр презентують твори класиків від епохи бароко до сучасності. Так, 12 серпня лунатиме музика італійця Антоніо Вівальді, німця Йоганна Себастьяна Баха та австрійця Фріца Крейслера, а 28 серпня — музика норвежця Едварга Гріга, англійців Джона Раттера та Густава Голста. Серед солістів — співаки Тетяна Журавель, Олеся Токаренко, Валентина Матюшенко, Оксана Нікітюк та Ольга Табуліна, скрипалі — Богдана Півненко, Сергій Шотт, Олесь Ясько, Георгій Соколов і Ганна Фролова, віолончелістка Лоліта Хомліченко, альтистка Катерина Супрун, контрабасист Назарій Стець, гобоїст Богдан Галасюк та клавесиніст Дмитро Таванець.

Зокрема, 19 серпня арфістка Ярослава Некляєва разом із «Київською камератою» вперше виконає Концерт для арфи та оркестру французького композитора Франсуа Буальдьє (про це вона мріяла від юнацьких років). Мрія з’явилася, коли їй було 14 років, під час участі в міжнародному конкурсі імені Лілі Ласкін у Парижі. Мама подарувала Ярославі диск і партитуру цього концерту. Відзначу, що нині твори Буальдьє досить рідко виконують у Києві, але в кінці XVIII століття та в першій половині ХІХ століття цей оперний композитор був дуже популярним у Франції.

Національний духовий оркестр України представить монографічні програми, присвячені кінокомпозиторам-улюбленцям публіки: 13 серпня пролунають «хіти» музичного кінематографу Ганса Ціммера, 20 серпня — твори Енніо Морріконе, а 27 серпня — Джона Вільямса.

На закриття фестивалю, 29 серпня, Симфонічний оркестр Національної філармонії виконає твори класиків Вольфганга Амадея Моцарта, Фелікса Мендельсона-Бартольді та Сергія Прокоф’єва. Під орудою молодого диригента Антонія Кедровського вперше виступить знаний скрипаль Олександр Корнєв — пролунає моцартівський Третій Скрипковий концерт.

 

Ілона ТАМІЛІНА
Газета: 
Рубрика: