У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Що стоїть за солодким смаком життя?

Про це нова п’єса Неди Нежданої та вистава Дмитра Чирипюка
12 січня, 2018 - 11:26
ФОТО НАДАНО МАРІЄЮ ЯСИНСЬКОЮ

Зимові свята — традиційний період появи постановок дитячих казок, переважно класичних, або вистав за мотивами відомої анімації. Значно рідше виникають оригінальні сучасні, серед них — «Неймовірні пригоди в Шоколадному королівстві» Неди Нежданої у постановці тандему — знаного режисера Національного театру ім. І.Франка Дмитра Чирипюка та дебютантки Марії Ясинської.

Поєднання шоколадної теми та місця показу — Будинок культури СБУ — відразу навіює відповідні асоціації, але вони помилкові: ні до фірми «Рошен», ні до її «короля» казка не має відношення. Проте писалася вона нещодавно і має сучасні актуальні підтексти. За сюжетом вистави, дія відбувається в казковій країні Шоколяндії, де вчений винайшов... шоколад щастя. Але що розуміти під цим словом? Для когось це веселе свято, а для когось — влада. Виявляється, що і в Шоколадному королівстві «не все в шоколаді». За казковою традицією, на країну чатує небезпека — Чаклун зі Сходу і посіпака Вовкулака намагаються підмінити чарівний винахід і захопити владу. А головними героями стають онук ученого Дмитрик, пес Гавкун і Фея солодощів. На дітей чекають карколомні пригоди — гонитви, бійки, перевдягання, чаклування.

Вистава поєднала відомих акторів — це Олексій Паламаренко та Олег Терновий із Театру ім. І.Франка і Валерій Шептекіта з Молодого разом із талановитими дебютантами та каскадерами — Петром Зузяком, Артемом Шеметою та іншими. Рухома відеопроекція, оригінальні костюми, динамічна музика Максима Шоренкова і запальні танці ансамблю «Пульс» створюють сучасне вражаюче видовище, яке тримає увагу і маленьких глядачів, і їхніх батьків. А найменші ще й щиро тішилися інтерактивними забавами — іграми, загадками, танцями. Додатково на виході дітей чекав сюрприз — пригощали справжніми шоколадними батончиками...

Ця казка — не лише яскраве дійство, а й своєрідна притча про сучасну Україну. Що стоїть за солодким смаком життя — добро чи зло? Чи не може це стати приводом для маніпуляцій? Для перетворення на слухняних «цуциків», які виконують чиюсь волю? І хто насправді в масці Діда Мороза?

Оригінальна п’єса пропонувала більш жорсткий варіант перебігу подій: Чаклун закладає бомбу, яка може спричинити шоколадну повінь, від якої загине королівство, а супергероями стають не чарівники, а звичайні хлопчик і пес. А найголовніший рятівник — шоколад правди, хоч і гіркий, але сильніший за шоколад щастя, бо розкриває, хто є хто насправді.

Постановники пом’якшили виставу традиційним втручанням Діда Мороза, який повертає в країну шоколад добра. Проте головна ідея залишилася — думати, що приховує гарна обгортка, пізнавати справжню сутність речей, що так важливо в наш «гібридний» час.

Андрій КАРПЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ