Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

Світ... дотиком пальців

Фонди спеціалізованих бібліотек для осіб із вадами зору поповнилися шістьма назвами книг, виданих шрифтом Брайля
15 березня, 2016 - 17:22
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Ці книжки вийшли за підтримки Держкомтелерадіо в рамках бюджетної програми «Українська книга». Зокрема, дві книги вибраних поезій незрячого поета Василя Лящука «Запахла нехворощ і м’ята» (видавець — Республіканський будинок звукозапису й друку УТоС), збірки вибраних творів Тараса Шевченка у 5-х частинах та Михайла Коцюбинського «Дорогою ціною. Іntermezzo. Тіні забутих предків» у 3-х частинах (ТОВ «Антологія»).

Також у видавництві «Освіта» побачили світ дві збірки українських народних казок «Ріпка. Курочка Ряба» та «Рукавичка. Колосок», кольорові малюнки до яких виконано у спеціальній манері із дублюванням рельєфу та кола зображення. Тим дітлахам, які ніколи не бачили ані рукавички, ані колоска, для кого ріпка та казкова мишка — просто слова, дуже важлива можливість через тактильну книгу зрозуміти оточуючий світ. До того ж саме у дошкільному і молодшому шкільному віці, коли найбільш чутливі пучки пальців, краще всього навчатися шрифту Брайля.

Шрифт Брайля — великий винахід, який дозволив повернути сліпим людям можливість читати. Втім, виготовлення таких книг — процес вельми трудомісткий та дорогий. Кожний екземпляр книги шрифтом Брайля збирають вручну, зшиваючи великоформатні сторінки з рельєфно-точковим тестом. Собівартість такої книги в кілька разів перевищує собівартість звичайної. Тому витрати на її виробництво бере на себе держава.

За статистикою в Україні зараз налічується майже 70 тисяч незрячих людей, але за неофіційними даними їх утричі більше. Також, як свідчить статистика відвідувань спеціалізованих бібліотек, сліпі та люди із вадами зору є більш активними читачами, ніж зрячі.

Так сталося, що поповнення фондів спеціалізованих бібліотек книгами, виданими на замовлення Держкомтелерадіо, відбулось одночасно з вступом у дію 13 січня 2016 р. закону України №927-VIII, яким вносять зміни до законодавства щодо розширення доступу сліпих, осіб з порушенням зору до творів, виданих у спеціальному форматі — у тому числі з рельєфно-точковим шрифтом для сліпих тощо.

— Минулого року держава профінансувала шість назв книг, виданих шрифтом Брайля, — говорить перший заступник голови Держкомтелерадіо Богдан ЧЕРВАК. — Це майже стільки, скільки було видано для сліпих державним коштом з 2011 по 2014 рік. Зараз Держкомтелерадіо закінчує формувати список поданих пропозицій від видавництв до програми «Українська книга» на 2016 р. У переліку видань, які плануватимуть до випуску державним коштом, обов’язково будуть книги шрифтом Брайля.

Світлана БОЖКО
Газета: 
Рубрика: