Невідво­рот­ний хід бут­тя ве­де нас від ба­га­ть­ох тра­диційних цінно­с­тей. Та я вірю, що ми до них обовяз­ко­во по­вер­не­мо­ся
Іван Миколайчук, український актор, кінорежисер, сценарист

«У полоні натхнення»

Під такою назвою 14 жовтня в Національній філармонії відбудеться концерт знаменитого ансамблю La Venexiana (Італія)
11 жовтня, 2012 - 00:00
ФОТО З ОФІЦІЙНОГО САЙТА АНСАБЛЮ WWW.LAVENEXIANA.NET

Вечір присвячено 20-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Італійською Республікою. La Venexiana вперше виступить у нашій столиці. У програмі лунатимуть твори К. Монтеверді, Ф. Каваллі, А. Страделли, А. Скарлатті, А. Вівальді та Г. Ф. Генделя. Закордонні критики називають ансамбль «Новим Орфеєм італійського мадригалу». La Venexiana брав участь у багатьох міжнародних фестивалях, зокрема у Великобританії, Німеччині, Іспанії, Нідерландах, Франції та інших країнах. Репертуар ансамблю — оперні арії, ораторії, кантати, а також джаз. Колектив започаткував новий стиль у виконанні ранньої італійської музики — це тепла, по-справжньому середземноморська «суміш» декламації тексту, риторичних відтінків і чистоти гармонії. Напередодні гастролей завдяки підтримці співробітників Посольства Італії в Україні та Італійського інституту культури «Дню» вдалося зв’язатися з художнім керівником ансамблю La Venexiana Клаудіо КАВІНА, і маестро відповів на кілька запитань нашої газети.

«МУЗИКА — ЦЕ ПОЧУТТЯ Й ЕМОЦІЇ»

— Це буде мій перший візит до України, і нашому колективу дуже цікаво познайомитися із країною, яку знаємо лише з телевізійних репортажів, — зізнався Клаудіо КАВІНА. — Мені відомо, що українська публіка добре знається на класичній музиці, тому нам потрібно буде докласти максимум зусиль, щоб слухачі залишилися задоволеними.

— Розкажіть, як народився ансамбль La Venexiana.

— Це було понад 15 років тому. Мені хотілося показати, що музика — це почуття й емоції. Тому 1996 року я і створив цей колектив, який уже подолав довгий шлях у відтворенні всіх музичних творів Клаудіо Монтеверді, записаних нами в повному обсязі. Нині ми розширюємо наш репертуар творами Скарлатті, Генделя й Вівальді.

— В Україні, на жаль, небагато музикантів, які спеціалізуються на виконанні італійського мадригалу. Маестро, які характерні особливості вирізняють італійську барокову музику та мадригал?

— Насамперед це поетичний текст. Наприкінці ХVІ століття італійські композитори дали життя новому стилю, притаманному саме Італії. Вважали, що всім керувало СЛОВО, а МУЗИКА повинна була за ним слідувати та прислуговувати йому. Це була справжня революція! Наш ансамбль La Venexiana, відомий в усьому світі саме завдяки цій характеристиці, узяв на себе роль прапороносця музики Клаудіо Монтеверді — найважливішого композитора та провісника цієї музичної революції.

— Ваш колектив є одним із найбільш визначних на міжнародному рівні в жанрі мадригалу. Вам удалося відтворити багато невідомих сторінок цього музичного стилю, і кожна ваша нова програма є справжньою подією для меломанів. Які твори лунатимуть на концерті в Києві?

— Українським поціновувачам музичного мистецтва ми вирішили запропонувати програму, яка охоплює широкий спектр. А тому вибрали різноманітні музичні сторінки, що простягаються від Монтеверді до Генделя. Йдеться про арії та уривки з опер таких авторів, як той же Монтеверді, Франческо Каваллі (він був послідовником Монтеверді у Венеції), Алессандро Скарлатті, Антоніо Вівальді та Георг Фрідріх Гендель. Я впевнений, що слухачі оцінять різноманітність програми та її хронологію.

ПРО СЮРПРИЗИ ВІД ДИПЛОМАТІВ

Посол Італії в Україні Фабріціо РОМАНО, який патронує філармонічний вечір, дав бліц-інтерв’ю «Дню».

— Пане посол, ми знаємо, що ви глибокий знавець класичної музики. Як оцінюєте рівень музичної культури в Україні?

— Рівень музичної культури, який я побачив у Києві (не беруся давати оцінку всій країні), є, безумовно, високим. Це стосується як захоплення слухачів, так і професійності виконавців. Але це не стало для мене сюрпризом, адже я мав нагоду слухати українських музикантів і співаків, коли був в Італії, і мої найкращі сподівання підтвердилися.

— Протягом багатьох років Посольство Італії та Італійський інститут культури були серед основних партнерів наших головних музичних закладів. Наприклад, українські меломани до цих пір пам’ятають спільні проекти з Національною оперою України, щорічний цикл «Золоті сторінки італійської музики» в Національній філармонії, що познайомили меломанів із різними епохами італійської класики. Чи плануються в майбутньому такі масштабні творчі проекти?

— Мені вдалося добитися, щоб було призначено директора Італійського інституту культури, який невдовзі приступить до виконання обов’язків і якого тут добре знають завдяки його попередній плідній та успішній діяльності. Отже, можу сказати, що цю роботу буде продовжено, сподіваюся, на такому ж високому рівні, навіть за умови теперішнього скорочення ресурсів. Після мого приїзду до України, кілька місяців тому, я мав задоволення організувати Дні італійської культури в Києві (виставки, презентації книжок, виставу Пуччіні «Манон Лєско» тощо), а також цілу низку інших дуже цікавих заходів. А тепер, завдячуючи меценатській підтримці «Правекс-Банку», який входить до італійської групи «Інтеза Санпаоло», 14 жовтня в Національній філармонії презентуємо концерт ансамблю La Venexiana, одного з найкращих світових виконавців мадригалу та вокального репертуару епохи бароко.

«ТРИ ТИЖНІ НА МІСЯЦЬ ВИКОНУЮ «ОБОВ’ЯЗКИ» ДРУЖИНИ ПОСЛА,А ЧЕТВЕРТИЙ — ПРИСВЯЧУЮ МУЗИЦІ»

А дружина Посла Італії Нансі РОМАНО, професійний музикант, засновниця і диригент жіночого хору при МЗС Італії (який у червні цього року з успіхом виступав в Києві), люб’язно розповіла про свій проект:

— 2008 року я заснувала при Міністерстві закордонних справ Італії жіночий хор дружин італійських дипломатів, яким керую й до сьогодні. Незважаючи на свій юний вік, хор уже виступав у найпрестижніших залах Рима та інших італійських міст. А також здійснив два зарубіжні турне: 2011-го — до Мадрида та нещодавно — до Києва, де виступив в Андріївській церкві та Дипломатичній академії МЗС України. На 2013-й маємо запрошення до Лісабона. Торік хор випустив свій перший компакт-диск. Наразі я три тижні на місяць виконую «обов’язки» дружини посла, а четвертий — присвячую музиці та від’їжджаю до Рима, щоб диригувати хором і проводити концерти.

— Нещодавно ви організували показ італійської моди у співробітництві з Ukrainian Fashion Week. Чи маєте намір і надалі сприяти проведенню в Україні заходів у сфері музики, моди тощо?

— Звичайно ж, здійснення саме музичних проектів є для мене найбажанішим, адже з огляду на мій фах можу розраховувати на свої професійні знання та досвід.

Окрім музики, є ще багато інших сфер, які відносяться до прекрасного, де Італія відіграє провідну роль: мистецтво, кінематограф, мода тощо.

Україна — це держава, в якій є величезний інтерес до культури, і в багатьох її галузях ви маєте значні здобутки, якими варто пишатися. Тому гадаю, що тут благодатне підѓрунтя для спільної організації мистецьких проектів, які будуть цікавими для обох наших країн.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: