Добра газета - це нація, що розмовляє сама з собою.
Артур Міллер, американський драматург і прозаїк

«Український єврейський сімейний альбом»

У Полтаві показують світлини і спогади про Голодомор та Другу світову війну
17 березня, 2017 - 16:51

У холі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка триває фотовиставка «Український єврейський сімейний альбом», організатором якої став Інститут вивчення історії єврейського народу Centropa.

«Ця виставка дає можливість побачити, як жили, почували себе, які етапи становлення пройшли єврейські родини, що мешкали в українському суспільстві й були складовою частиною українського народу, а головне, разом із ним переживали ті надзвичайно тяжкі періоди нашого минулого», – говорить доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України ПНПУ Людмила Бабенко

Загалом інститут Centropa, що має штаб-квартиру у Відні, займається вивченням історії єврейського народу і має на меті зберегти її та поширити за допомогою фільмів, книжок та виставок. Починаючи з 2000 року, інститут узяв інтерв’ю у 1200 літніх євреїв, які проживали у 15 країнах Центральної і Східної Європи, зібрав і відсканував їхні сімейні фотографії. В Україні волонтери працювали з 2001 по 2006 рік. Саме на основі усних зібрань і побудована виставка «Український єврейський сімейний альбом», яка складається з 16 панелей, що в свою чергу розділені на два періоди: довоєнний та «Темні часи». В експозиції представлені світлини людей, зібрані інтерв’юєрами, та їхні спогади про передвоєнний період – сімейні традиції, улюблені справи, плани на майбутнє. А поряд зафіксовані періоди українського Голодомору 1932-1933 років, Другої світової війни, що є свідченням того, що євреї були не лише серед представників органів влади, а й серед тих, які пережили ці важкі часи разом із українцями.

Студентка 4-го курсу  історичного факультету Тетяна Татаріна, яка є членом Історичного студентського сенату, розповіла, що після поїздки до Дніпра на  Всеукраїнський семінар для молодих вчителів історії їхня ініціативна студентська група загорілася бажанням презентувати «Український єврейський сімейний альбом» і в Полтаві, де цей проект уперше, однак в Україні його показують близько року. Ознайомитися з історією єврейського народу мали можливість мешканці Дніпра, Батурина, Ніжина та інших міст.

Професор кафедри історії України Юрій Волошин зазначає, що зараз в Україні набуває широкого розвитку напрям під назвою «публічна історія» – відносно нова галузь знань, яка зосереджує увагу на критичному осмисленні уявлень про минуле у публічному просторі. «Тож, ознайомившись із зібраними тут усними інтерв’ю та світлинами з родинних альбомів, ми побачили ще одну сторінку історії українського народу, бо я переконаний, що Голокост – це частина історії українського народу. Голокост – величезна трагедія, зокрема і для нашого міста. У Полтаві була до війни велика єврейська громада, яка загинула. Називають кількість від 8 до 10 тисяч осіб», – наголосив пан Юрій, а потім поділився враженнями щодо такого формату, як виставка: «Є офіційна історія – у підручниках, архівних документах. І є історія, яку пам’ятають люди, котрі були безпосередніми учасниками певних подій. Ця експозиція якраз і демонструє, як конкретні люди сприйняли і запам’ятали ті часи. Не можу не сказати і про емоційну складову, яка дозволяє встановити контакт між поколіннями».

Загалом студенти та всі охочі містяни можуть відвідати виставку до кінця тижня у стінах педагогічного університету, після чого вона переїде до Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка.

Богдан ПРОСКУРОВ, Полтава
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments