Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Від «Чорних пантер» до британської монархії

Голлівудська асоціація іноземної преси в 78-й раз вручила премію «Золотий глобус»
3 березня, 2021 - 10:31

Через пандемію коронавірусу церемонія проходила віртуально, проте в ній взяли участь кінознаменитості першої величини. Вечір, як і в 2013—2015, вели зірки телешоу Saturday Night Live Тіна ФЕЙ і Емі БАРНС — з різних студій в Лос-Анджелесі і Нью-Йорку. Призи вручали Рене ЗЕЛЛВЕГЕР, Хоакін ФЕНІКС, Сельма ХАЙЄК, Джеймі Лі КЕРТІС, Сінтія ЕРІВО, Лора ДЕРН. Номінанти в основному були присутні віртуально.

Головні нагороди — за найкращий драматичний фільм і за найкращу режисуру драматичного фільму — дісталися Хлої ЧЖАО за «Землю кочівників», позначену раніше «Золотим левом» на фестивалі у Венеції.

Найкращим актором драми посмертно визнали Чедвіка БОУЗМАНА за роботу в картині «Ма Рейні: Мати блюзу».

Найкращий комедійний фільм — «Борат 2»; відповідно, виконавець головної ролі — казахського журналіста-недотепи Бората Сагдієва — Саша Барон КОЕН отримав нагороду як найкращий актор в комедії або мюзиклі.

Приз за найкращий кіносценарій відійшов до Аарона СОРКІНА за історичну драму «Суд над чиказької сімкою» про суд над антивоєнними активістами в США в кінці 1960-х.

Нагорода за найкращу жіночу драматичну роль — у Андре ДЕЙ («Сполучені Штати проти Біллі Холідей»), а найкращий драматичний актор другого плану — Деніел КАЛУЯ ( «Юда та чорний месія»).

Найкраща жіноча роль другого плану в драмі — Джоді ФОСТЕР («Мавританець») — для неї це перша велика нагорода за останні 8 років і четвертий «Золотий глобус»; найкраща жіноча роль — Розамунда ПАЙК («Аферистка»).

Найкращий фільм іноземною мовою — «Мінарі».

Найкращою анімаційною стрічкою визнана «Душа» компанії Pixar.

Що ж до драматичних серіалів, то тут головний тріумфатор, передбачувано, — британо-американська «Корона»: найкращий серіал, найкраща чоловіча роль (Джош О’КОННОР), найкраща жіноча роль (Емма КОРРІН), найкраща жіноча роль другого плану (Джилліан АНДЕРСОН)

Психологічний міні-серіал «Хід королеви» названий найкращим у своїй категорії, а його зірка Аня ТЕЙЛОР-ДЖОЙ — найкращою актрисою міні-серіалів.

Найкращим комедійним серіалом став канадський ситком «Шіттс Крик», який розповідає про сім’ю багатіїв, що раптово збанкрутіли та змушені переїхати в маленьке містечко; Кетрін О’ХАРА дісталася нагорода за кращу жіночу роль.

Впадає в око відсутність серед лавреатів фільму Девіда ФІНЧЕРА «Манк». Вишукана стилізація під Голлівуд часів Орсона Веллса, що розповідає про сценариста класичної драми «Громадянин Кейн» Германа Дж. Манкевича, блискуче виконаного Гері ОЛДМЕНОМ, мала 6 номінацій, але не перемогла в жодній.

Інша характерна риса списку переможців — торжество фільмів, так чи інакше присвячених расовій нерівності, ксенофобії і боротьбі за громадянські права.

І Андре Дей, і Чедвік Боузман зіграли глибоко трагічні ролі афроамериканських музикантів за часів жорстокої сегрегації, а Деніел Калуя перевтілився у Фреда Хемптона — харизматичного лідера чиказьких «Чорних пантер», який зумів об’єднати активістів різних національностей, кинув виклик системі і в підсумку був знищений нею. «Чорні пантери» згадуються і в «Суді над чиказької сімкою»: схоже, кожне покоління кінематографістів приречене повертатися до сенсаційного процесу 1969, що значною мірою змінив Америку. Аарон Соркін вибудував у своєму сценарії практично ідеальну судову драму; до речі, Саша Барон Коен отримав другу номінацію за роль одного із засновників Молодіжної міжнародної партії (йіппі) Еббі Хоффмана. Зі свого боку, «Борат 2» (повна назва — «Наступний фільм про Бората: Передача величезного хабаря американському режиму для отримання вигоди колись славному народу Казахстану») — не просто чорна комедія, а дуже зла й місцями навіть страшна сатира, в якій Коен виступає в амплуа блазня, що говорить правду в очі і правителям, і цілим націям. Як зазначив рецензент журналу Time, «в 2020 підхід Коена в образі Бората — виходити в світ і провокувати виливи потоків фанатизму й лицемірства з простих американських громадян (так само, як і з окремих не настільки пересічних осіб), здається менш жорстоким, ніж він представлявся в 2006-му. Що, в свою чергу, більше говорить про нас самих, ніж про Коена».

«Глобус» для «Мінарі» — також прояв уваги до меншин і проблем мігрантів, а ще свого роду відгомін минулорічного успіху південнокорейського блокбастеру «Паразитів». Лі Айзек ЧУН, спираючись на власний досвід, розповідає про родину корейців, які намагаються відкрити ферму в Америці у 1980-х. Суто соціальний сюжет про відчайдушну боротьбу за процвітання поєднується з ліричними акцентами і поетичністю візуальної мови.

Соціальний мотив важливий і в «Землі кочівників», що розповідає про людей, яких у США називають travelers — вічних мандрівників, які живуть в своїх трейлерах і мандрують від одного місця тимчасової роботи до другого. Більшість акторів, за винятком чудової Френсіс МАКДОРМАНД і Девід СТРЕТЕЙРН — реальні кочівники в ролях самих себе. Але тут важлива не стільки тема, скільки стиль, спосіб утілення. Цей фільм сповнений ніжності, тонких і точних подробиць. Візуальна мова Хлої Чжао неголосна й делікатна, бездоганно красива і максимально влита в пейзаж, так само складений обличчями, на яких читаються долі, та простором, котрий ці долі обрамляє. До речі, Чжао стала першою жінкою з 1984 року, яка здобула перемогу в номінації «режисура драматичного фільму».

Що ж стосується серіалів і телепроєктів, то неважко помітити, що тут Голлівудська асоціація іноземної преси, схоже, якраз намагалася максимально відійти від злободенності і гострих конфліктів. «Голос змін» і «Країна Лавкрафта», що говорять про расову нерівність, «Птах доброго Господа» і «Чорний понеділок», що відштовхуються від теми рабства, присвячена жіночої емансипації «Неортодоксальна», антифашистський трилер «Мисливці», «Правило Комі», що оповідає про скандал з емейлами Гілларі КЛІНТОН, залишилися без призів.

У той же час продумана, з математично точною і холоднуватою режисурою, повна ритуалів, інтриг і вишуканих костюмів «Корона», схоже, дійсно не могла не перемогти, так само як і витончений, яскравий «Хід королеви». Розмова про наші одвічні біди необхідний; але навіть у найгірші часи люди хочуть видовищ.

Найважливіше, мабуть, те, що результати «Золотого глобуса» дають деякі підстави для оптимізму. Оскільки, незважаючи на пандемію і карантини, які завдали колосального удару по кіноіндустрії, в цей кризовий рік вийшло чимало гідних фільмів, і свого глядача вони знайшли. Кіно вижило.

Золотий глобус-2021, повний список переможців.

Повнометражні фільми:

Найкращий фільм (драма): «Земля кочівників» (Nomadland);

Найкращий фільм іноземною мовою: «Мінарі» (Minari);

Найкращий сценарій: Аарон Соркін за «Суд над чиказькою сімкою» (The Trial of the Chicago 7);

Найкращий режисер: Хлоя Чжао за фільм «Земля кочівників» (Nomadland);

Найкраща пісня: «Is Si (Seen)», стрічка «Все життя попереду»;

Найкраща музика до фільму: Трент РЕЗНОР, Аттікус РОСС, Джон БАТІСТ, «Душа»;

Найкращий анімаційний фільм: «Душа» (Soul);

Найкращий фільм (комедія або мюзикл): «Борат 2» (Borat 2);

Найкраща чоловіча роль (драма): Чедвік Боузман, «Ма Рейні: мати блюзу» (Ma Rainey’s Black Bottom);

Найкраща жіноча роль (драма): Андра Рей, «Сполучені Штати проти Біллі Холідей» (The United States vs Billie Holiday review);

Найкраща чоловіча роль другого плану: Деніел Калуя, «Юда та чорний месія» (Judas and the Black Messiah);

Найкраща жіноча роль другого плану: Джоді Фостер, «Мавританець» (The Mauritanian);

Найкраща чоловіча роль (комедія або мюзикл): Саша Барон Коен, «Борат 2» (Borat 2);

Найкраща жіноча роль (комедія або мюзикл): Розамунда Пайк, «Аферистка» (I Care a Lot).

Серіали та програми:

Найкращий серіал (драма): «Корона» (The Crown);

Найкращий серіал (комедія або мюзикл): «Шіттс-Крік» (Schitt’s Creek);

Найкращий мінісеріал або телефільм: «Хід королеви» (The Queen’s Gambit);

Найкраща чоловіча роль мінісеріалу, серіалу-антології або телефільму: Марк РУФФАЛО, «У цьому я впевнений» (I Know This Much Is True);

Найкраща жіноча роль мінісеріалу, серіалу-антології або телефільму: Аня Тейлор-Джой, «Ферзевий гамбіт» (The Queen’s Gambit);

Найкраща чоловіча роль у серіалі (комедія або мюзикл): Джейсон СУДЕЙКІС, «Тед Лассо» (Ted Lasso);

Найкраща жіноча роль у серіалі (комедія або мюзикл): Кетрін О’Хара, «Шіттс Крік» (Schitt’s Creek);

Найкраща чоловіча роль у серіалі (драма): Джош О’Коннор, «Корона» (The Crown);

Найкраща жіноча роль у серіалі (драма): Емма Коррін, «Корона» (The Crown);

Найкраща жіноча роль другого плану на телебаченні: Джилліан Андерсон, «Корона» (The Crown);

Найкраща чоловіча роль другого плану на телебаченні: Джон Боєга, «Маленька сокира» (Small Axe).

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: