Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Від кібербулінгу до прогулянок по воді

У Києві 22 березня розпочинається XVI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA
20 березня, 2019 - 10:30

Глядачі та глядачки побачать 76 фільмів із 38 країн, з них — 27 українських стрічок. Усього на фестиваль приїде понад 190 учасників і учасниць, з них 115 гостей — іноземці. Фільми змагатимуться в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/КОРОТКО та DOCU/УКРАЇНА. Цього року фестиваль започатковує нагороду «Rights Now!», на яку буде номіновано десять фільмів з усіх програм Docudays UA. Кожну конкурсну програму оцінює окремий склад журі, до якого входять зарубіжні та українські експерт(к)и, документаліст(к)и, правозахисники й правозахисниці. Своїх переможців, як завжди, оберуть студентське та глядацьке журі.

МЕРЕЖА

Цьогорічна тема фестивалю — «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» — визначає коло роздумів над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності й водночас які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, вони ховають. Переосмислення концепції прав людини в умовах масової інтернетизації стають викликом для правозахисного середовища.

Центральна програма, що має назву «Мережа», — своєрідний відбиток віртуального сьогодення.

Про знамените інтернет-видання Bellingcat, яке, спираючись на відкриті дані, розслідує резонансні справи, розповідає фільм-відкриття Docudays UA-2019 «Bellingcat: Правда у світі постправди». Стрічка «Чистильники» зачіпає світ інтернет-цензури, яку глобальні гравці мереж Google, Facebook, Twitter віддають на аутсорсинг кваліфікованим робітникам і робітницям на Філіппінах. Фільм «Сакава» знайомить з трьома героями з Гани, які вдаються до онлайн-шахрайства за допомогою чорної магії (саме так!) «Потенційний злочин» сьогодні можна передбачити завдяки потужним комп’ютерам та новітнім поліцейським системам, але водночас такий посилений контроль несе небезпеку для свободи звичайних громадян. Нарешті, «Народна Республіка Бажання» розповідає історії китайських інтернет-зірок, які прийшли від самотності до слави й багатства завдяки одній з найбільших соціальних мереж у світі YY.

ХІТИ

Найбільшу увагу приверне програма фільмів-фаворитів світових кінофестивалів DOCU/

ХІТИ, до якої цього року ввійшли й дві українські стрічки — «Тато — мамин брат» Вадима ІЛЬКОВА (приз як найбільш інноваційній стрічці фестивалю документального кіна Visions du Rйel[en] у Ніоні, Швейцарія) та відзначені дипломом на «Артдокфесті» в Ризі «Домашні ігри» Аліси КОВАЛЕНКО. Особливої уваги заслуговує режисерський дебют китайця Бінґа ЛІУ «Обережно, провалля!», номінований цього року на «Оскар» як найкращий документальний фільм.

У секції DOCU/ART, можна бути певним, не бракуватиме охочих подивитися фільм «Прогулянка по воді», який занурить авдиторію в процес створення масштабної інсталяції знаменитого художника Хрісто (ЯВАШЕВА). Особливою подією DOCU/ART є прем’єра фільму «Окупований кінотеатр» про боротьбу культурної спільноти за приватизований кінотеатр «Звєзда» у Белграді. Дискусія «Публічні простори: вхід вільний?», що залучить сербських і українських активістів та активісток із різних міст України, сфокусується на питаннях важливості публічних культурних просторів і на ризиках, з якими стикаються активіст(к)и у своїй боротьбі за них.

Про повернення, пошуки свого коріння, вибір, який доводиться робити для збереження незалежності, розповідають дві різні історії жінок у програмі «Іран. Особисто». В її межах також буде представлено останній фільм видатного іранського режисера Аббаса КІАРОСТАМІ «24 кадри», прем’єра якого відбулась на Каннському кінофестивалі 2017 року.

СПЕЦІАЛЬНІ ПОДІЇ

«Зміни це! Лабораторія впливу для активістів та документалістів» — низка освітніх лекцій про резонансні суспільні кампанії та покази документальних фільмів, що лягли в їхню основу. Націлені на кардинальні зміни в думці громадськості, ці кампанії є результатом консолідованих зусиль правозахисної та кіноспільнот.

Своєрідний зріз української дійсності ми побачимо в програмі «Національні географії», що охоплює історії з різних куточків країни.

Світ дітей та підлітків завжди сповнений питань та пошуків: дослідження своєї сексуальності, визначення улюбленої справи, а іноді — і боротьба за право присвятити їй своє майбутнє. Які цифрові технології змінюють дитинство у ХХІ столітті, розмірковує програма DOCU/ЮНІСТЬ.

Традиційно на фестивалі діятиме «Жива бібліотека». Це унікальні досвіди й важливі розмови про іншування, політику, сім’ю, роботу, стосунки. Це місце, де книжками є реальні люди, стосовно яких існують упередження в суспільстві.

У секції «Спеціальні події» — показ фільму Ніколауса ҐЕЙРГАЛЬТЕРА «Прикордонний мур» про стіну на перевалі Бреннер, кордоні Австрії та Італії, яку 2016 року вирішив звести австрійський уряд, аби «убезпечити» країну від потоку біженців. Вслухаючись у думки та голоси місцевих жителів, фермерів, поліцейських, стрічка показує нам різноманіття поглядів на це питання — від прихованої ксенофобії до критики популістського уряду.

Спільно з Current Time TV буде проведена світова прем’єра фільму Ольги АБРАМЧІК «Тренер» про роботу з білоруською командою з інтуїтивного футболу, до складу якої входять незрячі люди.

Цього року Docudays UA разом з Довженко-Центром представить ретроспективу українського документаліста й видатного викладача Олександра КОВАЛЯ, чиє творче життя було тісно пов’язане зі студією «Укркінохроніка».

Про можливості для документалістики, які відкриває технологія віртуальної реальності, можна буде поміркувати з фільмами у VR CINEMA. Серед них світова прем’єра від української студії New Cave Media «Aftermath VR: Euromaidan» — хроніка 20 лютого 2014 року з потужним акцентом на архівному матеріалі.

У межах спеціальної події Selector Live під час фестивалю Docudays UA відбудеться концерт британського гурту «Penelope Isles».

Docudays UA традиційно запросить усіх охочих до майстерні документального кіно DOCU/

КЛАС. Тут відбуватимуться різноманітні дискусії й зустрічі зі знаними режисер(к)ами, продюсер(к)ами, кінокритиками про вплив VOD-платформ на документалістику, про роботу з відкритими даними, про розвиток кінотеатрів як публічних просторів міста. Серед цьогорічних спікерів/-ок майстерні: режисер і монтажер Кутайба БАРХАМДЖІ, фотографка та режисерка Ольга КРАВЕЦЬ, режисер та продюсер Даніель АБМА та багато інших.

ПРАВОЗАХИСТ

Окремо слід зазначити, що з 23 до 30 березня під час фестивалю триватиме найбільша в історії Docudays UA (за кількістю подій) правозахисна програма «RIGHTS NOW!» — понад 40 заходів. Це дискусії, лекції, майстер-класи, тренінги, а також покази документальних стрічок, які концептуально висвітлюють головну тему Docudays UA — права людини в цифрову добу та безпека інтернету.

У межах «RIGHTS NOW!» буде показано 4 короткометражні документальні стрічки, створені переможцями конкурсу «CIVIL PITCH: фільми громадської активності». Нагадаємо: 2018-го Docudays UA провів конкурс проектів серед документалістів та представників третього сектору заради створення нового документального кіна, що спонукатиме до змін у суспільстві. Упродовж року документаліст(к)и працювали з громадськими активіст(к)ами над дослідженням конкретних гостросоціальних проблем: чи безпечно бути борцем з корупцією? Чи можуть небайдужі громадяни зупинити незаконну забудову в столиці й зберегти архітектурне обличчя Києва? Наскільки захищені в Україні права секс-працівниць? Як живеться в нашій країні біженцям? Наразі фільми громадянської активності готові, і глядачі зможуть побачити їх та обговорити з громадськими активіст(к)ами, режисер(к)ами, героями та героїнями фільмів.

Команда правозахисного департаменту Docudays UА під час фестивалю оголосить про початок Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу. У цій кампанії об’єднаються громадські організації та державні установи. Разом вони працюватимуть над посиленням інструментів захисту від кібербулінгу та зміною законодавства в цій сфері.

На лекційних та дискусійних майданчиках правозахисної програми окрема серія подій буде присвячена цифровим правам та безпеці, питанню регулювання інтернету. Зокрема, аспірант Університету Бокконі Олег СОЛДАТОВ розкаже про практику Європейського суду щодо порушень прав людини в інтернеті.

В останні роки полем передвиборчої битви за електорат стали соціальні мережі. Як у цій ситуації сформувати і зберегти особисту думку, розпізнати маніпулятивні виборчі політтехнології й реалізувати своє право на вільний вибір у цифрову добу, поговорять на лекції «Без гречки. Де робиться вибір: на дільниці чи в соцмережах?».

Як в ідеалі мають функціонувати органи державної влади, аби відповідати стандартам дотримання прав людини, покажуть під час презентації віртуального правового міста «Правопіль».

А під час круглого столу «Шерифи для нових громад» активісти розкажуть про досвід організації безпечного середовища в малих та середніх громадах України.

Окремі теми «RIGHTS NOW!» — кампанія за звільнення в’язнів Кремля, порушення прав людини в Криму, війна на Донбасі. Працюватиме VR-кінотеатр, у якому демонструватимуться уривки з майбутнього фільму у форматі 3D — «Заручники війни». Документатори української правозахисної організації Truth Hounds розкажуть, як фіксували воєнні злочини і як проводилась робота біля лінії фронту на Донбасі.

Основна програма «RIGHTS NOW!» відбуватиметься в приміщенні креативного співтовариства IZONE на вул. Набережно-Луговій, 8. У кінотеатрі «Жовтень» глядачам запропонують долучитися до кампанії #SaveOlegSentsov. У кав’ярні цього кінотеатру відбуватимуться традиційні зустрічі у форматі «Кава з правозахисниками». Експерти обговорять, чи можливо правозахисникам зберегти анонімність в інтернеті, хто збирає, хто продає, а хто купує персональні дані — «валюту» XXI століття; чому більшість депутатів ВРУ не хочуть ратифікувати Стамбульську конвенцію і визнати прояви домашнього насильства кримінальним злочином.

* * *

Docudays UA — єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Покази та обговорення фільмів за участю експертів та експерток з прав людини тривають із жовтня до грудня (включно). Протягом року Docudays UA популяризує авторську документалістику в кінотеатрах у межах проекту DOCU/ХІТ. Розвиває в молоді критичне мислення в кіноклубах медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Представляє проект культурної дипломатії SEE UKRAINE в Європі. Допомагає молодим українським документаліст(к)ам з виробництвом фільмів на платформі DOCU/

PRO. Щороку випускає каталог нових українських фільмів для промоції закордоном.

ХVІ Docudays UA відбудеться з 22 до 30 березня включно 2019 року в Києві в кінотеатрах «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26), «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19), «Ліра» (вул. Велика Житомирська, 40), креативній спільноті IZONE (вул. Набережно-Лугова, 8). Крім цього, у глядацькі дні, 29 й 30 березня, покази відбуватимуться в кінотеатрі «Boomer» (вул. М. Лаврухіна, 4) та мережі кінотеатрів КП «Київкінофільм».

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ