У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Жлобологія»: культурний спротив

Сучасні українські митці презентували перший науковий том матеріалів, присвячений викоріненню соціальної проблеми «жлобства» в Україні
9 липня, 2013 - 12:46
ФОТО ЮЛІЇ ДАЦЕНКО

«Чому ви в червоному?» –– з доброзичливою іронією гукає до дами в довгій червоній сукні поважний чоловік. Звідусіль весело посипалися ремарки щодо синьо-жовтої палітри. Сам чоловік сидить за презентабельним «президійним» столом. Табличка попереду засвідчує особу:  Богдан Жолдак, український письменник, сценарист, драматург. Поки що за столом він сам, проте таблички ліворуч і праворуч від письменника обіцяють, що присутні в залі дочекаються ще декількох відомих сучасних культурних діячів: Антіна Мухарського, Сергія Васильєва, Андрія Єрмоленка, Сергія Коляду та інших.

Такою неформальною бесідою 4 липня  у приміщенні клубу «Простір» видавництва «Наш Формат» розпочалася презентація культурно-мистецького проекту сучасних українських письменників, художників, громадських діячів –– «Жлобологія». Натхненником став куратор проекту «Жлоб. Жлобство. Жлобізм», автор та ведучий анархо-кабаре «Зелена лампа» на телеканалі ТВі  – Антін Мухарський. Усе почалося з картини Івана Семесюка «Брателло», написаної 2005 року, на якій зображено відстороненого від людей набундюченого чоловіка у спортивному костюмі та з сигаретою. Активісти, занепокоєні масовістю низької суржикової «зеківської» «культури спортивних костюмів» в Україні, яка, зрештою, не є автентично українською, а привізною, майже рік тому вирішили у науковому форматі збірника підсумувати результати своєї нестандартної боротьби з цим явищем. Нестандартність її, власне, полягає в тому, що, замість прямолінійного викриття «жлобства», як його називають учасники проекту, вони обрали шлях його саркастичного висміювання, створюючи численні художні та фотовиставки, які гіперболізують усю примітивність такого життя і через перенасиченість побаченим викликають у людей реакцію естетичного і культурного спротиву. Головним редактором, упорядником та співавтором збірника стала журналістка Інна Корнелюк (уже раніше згадувана «дама в червоному»).

До першого тому видання (бо плануються і наступні) без цензури увійшли 33 есеї сучасних українських культурних діячів, які представляють різні сфери громадського, культурного, навіть політичного (в особі Олеся Донія) життя і вбачають у «жлобстві» соціальну проблему. А також екстравагантні поза-стильові ілюстрації представників організації з майже анархічною ідеологією – Союзу Вольних Художників «Воля або Смерть».

На презентації Антін Мухарський влаштував екскурс в етимологію слова «жлоб» та зазначив: «Україна в ХХ ст. пройшла страшну м’ясорубку, і насправді нашу еліту винищено. Тож треба з чогось починати».

Наостанок – фотографія усіх учасників презентації та частування у відповідному стилі. А вже восени організатори проекту готуються презентувати дві різні версії свого видання на ювілейному ХХ Форумі видавців у Львові.

Ірина ЛАЗУРКЕВИЧ, учасниця Літньої школи журналістики «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments