Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

«Зупинити кулю, яка косить геніїв»

Студенти студії Василя Вітра показали свого «Мину Мазайла» на Херсонщині під час відзначення 120-річчя Миколи Куліша
13 грудня, 2012 - 14:29
СЦЕНА З ВИСТАВИ «МИНА МАЗАЙЛО» У ВИКОНАННІ СТУДЕНТІВ ІНСТИТУТУ ЕКРАННИХ МИСТЕЦТВ КИЇВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ТЕАТРУ, КІНО ТА ТЕЛЕБАЧЕННЯ ім. І. КАРПЕНКА-КАРОГО / ФОТО АВТОРА

Більшість урочистих заходів відбувалася у стінах Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру, який із 1990 року має назву М. Куліша. Відбулася презентація нової збірки творів херсонського драматурга під назвою «Микола Куліш. П’єси», яка вийшла в серії «Літературні скарби Херсонщини». До неї увійшли найвідоміші роботи митця: «Мина Мазайло», «Народний Малахій», «Патетична соната», «Маклена Граса», «97», а також добірка світлин із постановок цих п’єс херсонським театром.

До Херсона завітали відомі літературознавці й дослідники спадщини драматурга. Серед них — професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор філологічних наук Володимир Панченко, завідувач наукового відділу Центру Леся Курбаса, академік Неллі Корнієнко, провідна актриса Національного театру ім. І. Франка Лариса Кадирова, головний режисер Дніпропетровського театру ім. Т. Шевченка Анатолій Канцедайло. Зокрема, Неллі Корнієнко, яка чимало років досліджує творчість Л. Курбаса, М. Куліша та діяльність театру «Березіль», зазначила, що херсонський драматург творив значно наперед у часі, тому він завжди поруч із нами. У роки уславлення ганебних павликів морозових «Березіль» відверто говорив про тоталітаризм, за що й розплатилися життям чимало його натхненників та інших світлих голів української інтелігенції. А Курбас і Куліш, зв’язані спиною до спини, загинули від однієї кулі, увійшовши у список із 1111 людей, розстріляних 1937 року в урочищі Сандармох на честь 20-річчя Жовтневої революції. І куля, від якої впали митці, летіла крізь десятиліття забуття їхньої творчості, скошуючи на своєму шляху нових геніїв...

Глядачам було представлено постановку «Розстріляна доля» молодої режисера херсонського театру Влади Білозоренко, у якій вона розкрила непростий життєвий шлях митця. Артистам удалося передати перипетії Кулішевої долі... А в театрі-кафе свою творчість демонстрували гості з Києва. Студенти Інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка-Карого зіграли «Мину Мазайла» («День» писав про неї у №222).

— Ми працювали над виставою близько двох років, — розповів Арсеній БОРТНИК, студент ІV курсу, виконавець ролі Мини Мазайла. — Разом із викладачем з акторської майстерності Віталієм Володимировичем Савчуком детально розбирали кожен епізод, кожного героя, пробували надати виставі якихось своєрідних рис. Ми прагнули показати біль Мазайла, його трагедію через прізвище. Інші герої розкрили людям свою душу, додали твору комедійності, зробили його більше сучасним. Хтось бачив у нашій виставі заполітизованість, але ми не грали політику, ми грали — Куліша!

Заходи завершилися на малій батьківщині митця, де Куліш робив перші кроки на життєвому і творчому шляху. Делегація у складі почесних гостей і представників ХОО НСПУ відвідала смт Чаплинку, де народився Микола Куліш. Там було покладено квіти до меморіальної дошки, проведено зустріч з учнями шкіл району. Потім гості вирушили до Цюрупинська, де відвідали школу, в якій колись навчався майбутній драматург, і також зустрілися з місцевими учнями.

Іван АНТИПЕНКО, Херсон
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments