Свобода нічого не варта, якщо вона не включає в себе свободу помилятися
Могандас Карамчанд Ґанді, індійський державний і політичний діяч, національний герой

Людина і тюрма

У Львові відкрилася фотовиставка відомого київського фотодокументаліста Олександра Глядєлова під назвою «Неволя». Її вже було представлено за кордоном, зокрема у Литві та Росії
11 липня, 2013 - 17:20
У КАМЕРІ ДЛЯ УВ’ЯЗНЕНИХ, ЩО ХВОРІ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ. СІЗО-3, МАРІЇНСЬК, КЕМЕРОВСЬКА ОБЛАСТЬ РФ, 2001 р. / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ГЛЯДЄЛОВА

Олександр Глядєлов — автор фотографій, які отримали європейське визнання. Зокрема, приз Hasselblad на конкурсі європейської фотографії у Швейцарії та Mother Jones 2001 Medal of Excellence Міжнародного фонду документальної фотографії в США. Завдяки численним подорожам його фотоколекція регулярно збагачується новими унікальними кадрами. На виставці, що з 2 липня експонується у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», представлені роботи, зроблені в колоніях та тюрмах. Географія знімків надзвичайно широка: Росія, Киргизстан, Казахстан, Україна.

«Неволя» створювалася не один рік. Зокрема, перша фотовиставка була організована ще у 2001 році в Кемерово (РФ) — місці, де, за словами автора, почалося створення серії «Людина і тюрма». 2003-го року його роботи взяли участь у першому фотобієнале в Києві.

А почалося все з того, що міжнародна гуманітарна організація «Лікарі без кордонів» запропонувала Олександру Глядєлову створити фотопроект, який би показав життя людей в тюремних умовах. «Я прийняв цю ідею тому, що мені подобається робота організації, те, як вони бачать свою мету — допомагати людям», — говорить фотограф. Далі потрібно було отримати дозвіл на фотозйомку у місцях позбавлення волі. Зробити це в Росії вдалося завдяки Міністерству юстиції. У Киргизії з цим питанням допоміг Департамент виконання покарань при Міністерстві юстиції.

Роботи Олександра Глядєлова побачили не лише в Україні та Росії — з ними знайома і Європа. Перед виставкою у «Тюрмі на Лонцького» їх споглядали жителі Литви. За словами пана Олександра, серед закордонних відвідувачів є люди, які співчувають побаченому. «За кордоном дуже добре розуміють, знають та вміють дивитися фотографію. Як результат — серйозні розмови та серйозні питання», — зазначає фотограф. Наприклад, у Литві демонстрація «Неволі» викликала сльози місцевого фотографа. Причиною цього стала географія зйомок, яка співпала з його власними втратами.

Львівським глядачам представлено близько двадцяти робіт, побачити які можна до кінця серпня.

Олена ЗАШКО, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments