У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Коли син на фронті...

«Треба робити якомога більше відеороликів про наших бійців і їхні сім’ї. Без пафосу», — режисер
14 листопада, 2014 - 11:51
Коли син на фронті
АЗАД САФАРОВ: «ХОТІЛОСЯ, ЩОБ ЛЮДИ СПОКІЙНО ВИСЛУХАЛИ ЦИХ МАМ» / ФОТО АЗАДА САФАРОВА

Короткий документальний фільм про матусь українських бійців, який так і називається «Матусі», швидко набирає популярності в Мережі. За кілька днів картину тривалістю 7,5 хв. від журналіста «5-го каналу» Азада САФАРОВА на YouТube переглянуло понад 20 тисяч осіб. «Стрічку створювали два з половиною тижні. Більше часу пішло на пошуки героїв та можливості зробити фільм, оскільки тривали вибори і всі оператори та дизайнери були завалені роботою. Та я й сам не дуже хотів до виборів публікувати цю короткометражку. Хотілося, щоб люди видихнули і спокійно могли послухати мам. Тому одних матусь записували до виборів, інших — після. Це така ніжна і делікатна тема, яку не хотілося псувати політикою», — коментує «Дню» Азад Сафаров.

У фільмі кілька матерів військових, що воюють на сході країни, розповідають про своїх синів. Розказують про те, якими були їхні діти в дитинстві, якими ласкавими словами вони їх називали, як часто сини телефонують. Мами діляться з глядачем історіями з дитинства, смаками, вподобаннями, захопленнями своїх синів. Вони не знають, де саме перебувають їхні діти, розповідають про свої хвилювання та передчуття.

«ПРІОРИТЕТИ» / ФОТО ВАЛЕРІЯНА АНТОНОВИЧА

Азад Сафаров говорить, що мам шукали через волонтерів, міськради, за допомогою колег. Кількох мам знімали у Житомирі, інших — у Києві. «Знаєте, не всі вони одразу погоджувалися, спершу ставилися до нас з підозрою. Їм було незвично, що вони герої кіно. Але варто було спитати мам про дитинство їхніх синів, як вони одразу танули і не стримували емоцій», — додав автор стрічки.

Мета цього ролику, за словами автора, — розділити тягар матерів та показати їхній біль і хвилювання. Не дати їм все тримати у собі.

«Треба робити якомога більше відео, роликів, фільмів, короткометражок про наших бійців. Без пафосу, без викриків, просто показувати історії як вони є. У «Матусях» жодна мама не казала: «Я за те, щоб мій син воював там, він має захищати Батьківщину». У мене не було мети показати патріотизм мам. Мами є мами, вони в першу чергу думають про безпеку своїх дітей. Тому в короткометражці є прямі цитати, де мами кажуть, що намагалися відмовити синів іти на війну, просили залишитися. Але ті все одно не послухалися. Та мами не сперечалися, не сварилися, вони мужньо погоджувалися з рішенням своїх дітей і продовжують щодня мужньо їх підтримувати. Ось такі героїчні мами. Вони прекрасні, їхні розповіді про дітей можна слухати безкінечно. Дуже багато гарних цитат залишилося поза бортом тільки тому, що ставив собі за мету не розтягувати фільм, зробити його коротким», — зазначив Азад Сафаров.

Наталія МАРЧЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ