Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

«Крок до України»

У Літній школі української мови і культури пролунав останній дзвінок
1 серпня, 2014 - 09:14
Ірина КЛЮЧКОВСЬКА

У Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Львівської політехніки завершила роботу Літня школа української мови та культури «Крок до України». Цього року до участі у ній зголосилися слухачі з восьми країн світу — Польщі, Сербії, Білорусі, Румунії, Киргизстану, Словаччини, Німеччини та Російської Федерації. Різні за віком і за професією студенти, журналісти, політологи, діячі громадських молодіжних організацій мали унікальну можливість не лише вивчати та вдосконалювати українську мову, але й пізнати Україну зблизька, збагнути наші реалії. Наші слухачі — відважні люди. Цього року в багатьох університетах скаржилися, що люди з інших країн боялися приїжджати в Україну. Наші приїхали. Серед них — дванадцятеро з Російської Федерації. На питання «Чи не страшно повертатися в Росію?» від Олексія з Кемерово почули відповідь: «Страшно не повертатися, а жити».

У кожного учасника школи своя мета. Журналістка з Румунії Марія вважає, що для неї це добра нагода «осучаснити мову, яку вона вивчила від своїх батьків і дідів, що покинули Україну понад 100 років тому». Аліна з Петербурга хоче читати Тараса Шевченка в оригіналі. Денис, активіст білоруської діаспори з Росії, поставив для себе завдання розібратися в ситуації і переконатися у правдивості інформації, яку подають російські ЗМІ, а для Михайла з Кемерово (РФ) це можливість «на власні очі побачити, як народжується нація». Приїхав вивчати мову й Ілля з Киргизстану. Він є сьогодні політичним біженцем, бо був змушений шукати політичного притулку в Україні після того, як організував акцію на підтримку Євромайдану в Бішкеку.

Для них усіх МІОК дає прекрасну можливість вчитися, пізнавати і робити кроки назустріч Україні. Для цього є все необхідне — команда творчих викладачів, які створили підручники для багаторівневого вивчення мови за європейськими стандартами і вимогами, цікаві заняття, майстер-класи, квести, мандрівки. А найголовніше — розуміння важливості поширення знань про Україну у світі, популяризація її мови і культури.

Колектив МІОКу вагався, чи варто організовувати Школу в час, коли Україна бореться за свою незалежність, коли гинуть на фронтах наші хлопці, коли необхідна повна мобілізація всіх сил, фізичних, духовних, інтелектуальних і фінансових. Чим можемо бути корисні для держави? Прийняли рішення — будемо допомагати усім, що нам під силу: збирати кошти на підтримку українського війська, працювати з волонтерами, допомагати пораненим в АТО. А ще — працювати на культурному фронті. За словами Ірини Ключковської, директора МІОКу, «симпатики нашої держави за кордоном — на вагу золота, адже це потенційні лобісти інтересів України у державах свого проживання, які матимуть вплив на формування громадської думки, формування політичних, бізнесових та інших контактів. Тому Україна обов’язково повинна використовувати цей золотий фонд народної дипломатії і побудови мостів між державами». І це нам вдалося!

Заняття відбувалися в корпусах Львівської політехніки, яка вже давно стала центром єднання світового українства, майстер-класи та екскурсії — на вулицях і площах Львова, що завжди «відкритий для світу». Координатор Літньої школи Олеся Палінська підкреслює, що для вивчення української мови і пізнання України саме це є найважливішим: мовне середовище і небайдужі люди, завжди готові допомогти і бути не лише вчителями, але й друзями.

Викладачі МІОКу зробили все, щоб учасники Школи-2014 не лише вивчали мову й пізнавали культуру, але й зрозуміли ситуацію в Україні. Мабуть тому у відгуках про роботу школи майже усі висловили побажання: «Обов’язково проводити школу «Крок до України» під мирним українським небом».

Ірина КЛЮЧКОВСЬКА, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою «Львівської політехніки»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ