Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

«Під загрозою зникнення 528 видань»

У державної та комунальної преси залишилося півроку на реформування
20 липня, 2018 - 11:27

У липні розпочались останні 6 місяців, протягом яких усі державні та комунальні газети повинні перереєструватися. Нагадаємо це означає, що видання мають вивести із засновників державні і комунальні підприємства.

Процес роздержавлення розрахований на три роки — з 2016 до 2018-го. За два роки реформування, за даними Держкомтелерадіо, незалежними стали 31% комунальних та 17% державних видань. На 1 липня мають роздержавитися ще 746 видань. Із них реформовані поки що лише 218. Під ризиком зникнення 528 видань. Ті з них, які не встигнуть завершити реформування до 31 грудня 2018 року, втратять свої свідоцтва про державну реєстрацію. Це означатиме позбавлення права надалі видавати газету. Про це йшлося 19 липня на прес-сніданку, організованому Центром демократії та верховенства права спільно із «Детектором медіа».

Олег НАЛИВАЙКО, голова Державного комітету з питань телебачення та радіомовлення, вказує на «мертві» зони, де не реформували жодного видання. Наприклад, у Києві та Закарпатській області, у Львові — лише 5% друкованих ЗМІ реформовані. Експерт пояснює це гарним фінансуванням з боку органів місцевої влади. А от там, де роздержавлення відбувається найшвидше, приміром, Рівненська область, Миколаївська та Чернігівська — такого фінансування майже не було.

Олег Наливайко навів приклад Вінниці — там реформованим ЗМІ надають стартову разову допомогу з місцевих бюджетів. Ще один вихід для видань, які бояться роздержавлюватися, — співпраця з об’єднаними територіальними громадами. Фахівець наголошує, що ОТГ не мають «совкового шлейфу» традиції викликати головних редакторів «на килим» і вказувати, що має бути в газеті.

Одна з головних проблем для ЗМІ, які реформуються і позбавляються державного фінансування, — тарифи на доставку преси. «З 2007 до 2017 вони зросли у 9 разів. Якщо не буде запроваджено мораторію на подальше підвищення, то тариф може зрости у 13, 5 раза», — попереджає голова Державного комітету з питань телебачення та радіомовлення.

Світлана ОСТАПА, член громадської ради при Комітеті Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, наголосила на проблемі нерозуміння реформи на місцях: «Роздержавлення ЗМІ триває ось 2,5 роки, але досі є видання, які про нього не знають».

Зараз у парламенті зареєстровано та погоджено профільним комітетом проект Закону «Про роздержавлення преси». Він може обмежити вплив державних і муніципальних органів на пресу.

Ірина ЛАДИКА, Літня школа журналістики «Дня»-2018
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments