У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Питання політики в «Останньому герої»

4 січня, 2002 - 00:00

Телевізійні спостереження за групою мисливців з телешоу каналу «1+1» «Останній герой» вже давно не викликають у глядачів відчуття легкої розваги. Спортивно-змагальний аспект боротьби за виживання двох «покинутих» племен на островах Карибського басейну, спочатку — такий тотальний і головуючий, із зменшенням кількості учасників поступово втратив свою актуальність. Звичайно ж, питання їжі, сухого одягу і мінімальних зручностей залишаються насущними, хоч надане племенам знімальною командою різне пристосування — спорядження для підводного плавання, пастки для риб — значно полегшили долю «робінзонів». Але чим довше на острові, тим меншим стає коло учасників і претендентів на $100 тисяч — тим виразніше проступають контури цілком іншої боротьби. Дивлячись на «остров’ян», які залишилися, чуючи їх коментарі, спостерігаючи за тим, як вони поводяться з людьми, про яких щойно говорили, м’яко кажучи, не дуже добре, бачиш маленьку, але базову модель того, як будуються відносини між людьми у реальному світі. Як зароджуються дружні союзи, коаліції, що ховається за зовнішньою маскою привітності, як поводяться люди, коли перед ними постає просте питання: як протриматися далі і залишитися «живим». Можна навіть зрозуміти, як зароджувалася у людському суспільстві (приблизно на первісному його рівні) політика: гравці моделюють ситуації, проробляють можливі варіанти, прибирають людей (які якщо навіть і не є прямими конкурентами, то допомагають устояти іншим), нацьковують на них інших, шантажують, загрожують…

Одного з таких комбінаторів «ящірки» прибрали майже одразу — Олександра Морозова, який намагався налаштувати одноплемінників на вигнання Інни. Але навряд чи ліквідація бізнесмена з Пітера Олександра була б можливою, якби в племені не створилося сильне угруповання Сергій Одинцов — Сергій Сакін — Інна Гомес. Саме з їх подачі конкурс між племенами — прохід через смугу перешкод — було програно. Зате виграно право на усунення незручної людини. Олександр вирушив додому, у «ящірок» з’явилося справжнє «правляче угруповання», а під загрозою знищення виявився ще один «негнучкий» — Олександр Целованський. Наступний тиждень приніс сюрпризи навіть «сильній трійці». Як сказав Сергій Сакін, він дуже здивувався, що люди, відчувши у них силу, почали «прогинатися» і намагатися їм сподобатися. Тобто — виявилися готовими на такі «політичні» дії. У свою чергу Олександр довів ситуацію на острові до рівня скандалу і несподівано на його бік стала Ірина. За «бажання сподобатися всім», як було сказано у більшості випадків, вона й поплатилася на наступній раді. Очевидно, у мистецтві «сподобатися» вона ще не досягла того рівня майстерності, якого досягли «остров’яни», які не входять до трійки сильних.

Не менш напруженою була ситуація і в «черепах», де, судячи з розмов учасників, нитки всіх інтриг знаходилися в умілих руках стоматолога Надії. Після того, як вона змінила об’єкт своєї уваги, «фаворит»-пенсіонер Борис поступився місцем Ігореві, а Бориса було вигнано з острова. Звичайно, це можно було б вважати випадковим збігом, якби не подальші події. Після програшу у «водно-відерному» конкурсі розпочався черговий етап таємної підготовки Надії та її напарника Ігоря до наступної ради. Під тиск попали і молодий Іван, і прямолінійний Сергій Терещенко, який категорично відмовився голосувати проти вказаних йому людей. Одразу ж, у приклад іншим, бухгалтера спортивного вигляду було вигнано майже одноголосно. А пояснення одноплемінників щодо того, чому вони написали його ім’я на «інквізиторських» папірцях, були просто смішними і, як кажуть, «вилами по воді писаними». Адже усім вигнанець Сергій був дуже симпатичний. Далі у племені почала вимальовуватися контрпозиція: Наталя спробувала укласти пакти про ненапад з Анною. Помітивши це, Надія взяла Анну під ретельний нагляд і не відпускала від себе. У жінці-стоматологові можна запідозрити справжнього професіонала політичних інтриг. Ось тільки навряд чи вона, як одна з переможниць американського «Survivor» — скромна медсестра з Теннесі Тiна Вессон, викличе любов і підтримку глядачів. Адже незважаючи на те, що «Останній герой» — усього лише відображення існуючих відносин, інтриг за спиною не любить ніхто. Що довело і об’єднання племен, коли у контрпозиції виявився дуже сильний психологічний противник — трійка «ящірок». На першій же раді сірого кардинала Надію вигнали, а Ігор залишився без впливового союзника. Поки що пройшло не дуже багато часу для того, щоб об’єднані «акули» змогли створити нові альянси. Швидше за все, це питання вирішиться вже до майбутньої «канібальської» вечірки. З коаліції Надії «у живих» залишився тільки Ігор — чи зможе він сам знайти собі союзників чи виявиться наступним?

Світлана ЦИБАНЄВА
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ