Знати – це усвідомлювати, що ви нічого не знаєте. У цьому є сенс істинного знання
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

Шевченко і… оголена натура

«1+1» покажуть фільм про національного генія через нові підходи
9 березня, 2014 - 15:37

Завтра, 10 березня, о 22:10 «1+1» розкриє таємниці народження, родоводу і життя Тараса Григоровича у фільмі «Таємниці генія Шевченка». «Виявляється, у метричній книзі, де констатується факт народження Тараса Шевченка, ім’я матері «Катерина» виправлено, - розповідає на камеру автор ідеї фільму Світлана УСЕНКО. – … Ми знайшли другу книгу – там написано, що мати Тараса – Агафія. Таке ім’я мала молодша сестра дружини Григорія Шевченка». Не відомо також, чи Григорій Шевченко – справжній батько Тараса, у своєму документальному розслідуванні «1+1» прийшли до можливої причетності до долі майбутнього українського національного генія… російських князів.

Більше півроку над фільмом працював Департамент журналістських розслідувань каналу «1+1» і це відображено у фільмі. Для розкриття «останніх таємниць Шевченка», як говорять на «плюсах» розшукали нащадків Агафії у селі Лозівок на Черкащині, знайшли перший портрет 16-літнього Шевченка, який ніяк не може повернутися в Україну…  Загалом до роботи над фільмом були залучені десятки експертів. Зокрема проведені графологічні експертизи рукописів Шевченка та ідентифікація осіб за фізіономічними ознаками (перевірка схожості людей через риси обличчя – Авт.). Канал абсолютно по-новому підійшов до постаті Тараса Григоровича, відкидаючи будь-які кінематографічні канони зображення Кобзаря і виводячи на екран історію живої людини з усіма її «скелетами у шафі» та інтригами.

Проте, знімати фільм про Шевченка виявилося не таким уже й легким завданням, адже «1+1» поєднали документальну зйомку із ігровими сценами, яких у фільмі близько 40. Для того, щоб відтворити епоху, коли жив молодий Тарас, команді навіть довелося замовляти спеціальні мольберти, адже зараз цей предмет виглядає по-іншому. І так з багатьма деталями.

 «Коли ми розпочали роботу над ігровою частиною фільму перед нами постала проблема – як відтворити ХІХ століття у ХХІ-ому? Для телебачення це завжди нелегко, тому що у нас немає своїх павільйонів. Тому ми зійшлися з режисерами на одному рішенні – будемо знімати у нашій студії», - розповідає режисер-постановник фільму Олена ЄЛІСЄЄВА.

Дуже багато у фільмі музики Океану Ельзи і сольних проектів Святослава Вакарчука, а також гурту «ВВ» – співаки дозволили використовувати свою творчість безкоштовно. Це також осучаснило подачу Шевченка і зіграло на зближення Тараса до сучасного покоління. Окрім того, у фільмі «Таємниці генія Шевченка» глядачі побачать те, що для пересічних любителів творчості національного генія ніяк не асоціюється з Кобзарем – оголену натуру. Правда, показану дуже цнотливо. Можливо, такі підходи до концепції фільму пов’язані з тим, що його автором ідеї та сценарію стала ведуча Світлана Усенко, відома глядачам за проектами «Секс-місія» та «Моя хата скраю».      

Життя Тараса Григоровича у фільмі «Таємниці генія Шевченка» умовно поділене на три фази – дитинство, молодість, зрілість. І команда «1+1» пройшла весь цей шлях поета. «У вересні закінчили роботу над сценарієм, а вже в жовтні почали знімати з Шевченкового – малої батьківщини Тараса Григоровича. Потім були Казахстан, Санкт-Петербург… намагалися охопити увесь шлях Шевченка. Не доїхали тільки до Нижнього Новгорода», - говорить Олена Єлісєєва. Проте «плюси» розкривають не тільки білі плями у біографії Шевченка як поета, але й як художника.

«Цар заборонив малювати (під час заслання – Авт.), бо Шевченко зображав жінок не пуританками, можна сказати, малював сороміцькі малюнки. Взагалі, Шевченко себе у першу чергу вважав художником, а не поетом», - говорить у фільмі Світлана Усенко.

«1+1» поставили собі завдання – показати неканонічного, живого Шевченка і блискуче із цим завданням впоралися. Ірена КАРПА, яка була присутня на прес-показі «Таємниць генія Шевченка» навіть висунула пропозицію показувати цей фільм у старших класах та вищих навчальних закладах, для того щоб молоді не відбивали бажання читати Шевченка його офіційним позиціонуванням. Напевне, найкращим розвінчувачем міфів про монументального Кобзаря (якщо у когось вони ще були), став актор, що зіграв молодого Шевченка. 

- Я колись закинув своє резюме в акторську базу «Город актеров». Там і знайшла мене знімальна група «1+1», – розповідає «Дню» студент-режисер Ігор СУДАКОВ, що грає молодого Тараса Шевченка. – Попросили приїхати, а коли відбулося знайомство вживу, сказали, що дуже схожий на Шевченка. Мені вже не вперше говорять про схожість із поетом. Про це постійно повторює мій продюсер. Також бабуся розповідала, що один із моїх далеких родичів – Брюлов.

Я дуже переживав, як грати Тараса, тому що Шевченко – культовий персонаж, символ України, тож не хотілося осоромитись. А творчість Кобзаря мені знайома і полюбилася ще з дитинства – у школі у нас була така вчителька української літератури, що дуже цікаво розповідала не тільки про вірші пророка, а й про його життя. Проте не всі факти з його біографії були мені відомі. Із фільму «1+1» я дізнався, чому Шевченко посварився з Сошенком…

Коли починав грати, не хотілося допускати тих помилок, які у своєму житті зробив молодий Тарас, було страшнувато. І коли ми знімали другий чи третій день, якраз почалися заворуши на Майдані, з’явилося відео, як вірменин Сергій Нігоян читає Шевченка, а мене гримували в той час на нього, і було трохи моторошно. Але вчитавшись у матеріал, поспілкувавшись із режисерами, це все легше було через себе пропустити – вам судити як воно вийшло.    

Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments