Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Українська версія Euronews може зникнути з ефіру

Зураб АЛАСАНІЯ: «Канал не має перспектив стати нашим рупором у Європі»
16 січня, 2015 - 12:42

Нещодавно Державний комітет телебачення і радіомовлення опублікував проект урядового розпорядження, який передбачає припинення діяльності української версії Euronews. Нагадаємо, що угоду між європейським мовником і НТКУ було підписано 2010 року. Згідно з нею АТОВ «Euronews», акціонерами якої є близько 20 суспільних і державних європейських телекомпаній, зобов’язувалось створити міжнародний сервіс телеканалу українською мовою й забезпечити його трансляцію в Україні та інших країнах. НТКУ, у свою чергу, мала створити українську версію телеканалу Euronews шляхом включення до міжнародного сервісу місцевих програм (30 хв./добу) і реклами (80 хв./добу). Тобто, як ідеться у пояснювальній записці Держкомтелерадіо до проекту розпорядження, в Україні фактично існують два україномовні канали Euronews. Такий експериментальний проект було запроваджено лише в нашій країні. Його запуск обійшовся державному бюджету у 5,5 млн. євро, подальші ж ліцензійні внески НТКУ становили близько 7 млн. євро щороку, а це — чи не найбільша сума серед усіх партнерів Euronews. Ще близько 100 тис. євро телекомпанія має сплачувати щороку у вигляді членських внесків. Дивіденди ж від придбаних НТКУ акцій Euronews, а також прибуток від розміщення реклами виявилися недостатніми для функціонування україномовної версії телеканалу на умовах самоокупності. Зазначимо, що з червня 2013 року і до сьогодні керівником з питань розвитку телеканалу Euronews у країнах СНД є скандальний підприємець і член команди Януковича Валід Арфуш.

Оскільки у 2012—2013 роках кошти на здійснення розрахунків із Euronews надавалися не в повному обсязі, а 2014-го не виділялися взагалі, сьогодні існує значна заборгованість НТКУ перед зарубіжним партнером. За інформацією гендиректора НТКУ Зураба Аласанії, вона становить майже 11 млн. євро, а до закінчення терміну дії договору (2016 рік) сума становитиме майже 17 млн. євро. Це — більше річного бюджету НТКУ в кілька разів. У державному бюджеті відповідні кошти не передбачені. Держкомтелерадіо пропонує скасувати домовленості з Euronews  із огляду на форс-мажорні обставини (війну) — відповідна умова прописана в угоді. Це дозволить уникнути сплати компенсацій. Однак заборгованість, скоріш за все, доведеться погасити.

Зазначимо, що згідно з угодою, Euronews мала розірвати всі домовленості з українськими провайдерами на розповсюдження телеканалу російською мовою, однак не зробила цього — як зізнався під час свого візиту до України директор виконавчої ради АТОВ «Euronews» Майкл Пітерс, вони не можуть безпосередньо вплинути на кабельні мережі. Таким чином, в Україні продовжують паралельно транслюватись українська та російські версії.

Зрозуміло, що Euronews не може похвалитися рентабельністю (як, зрештою, і більшість вітчизняних ЗМІ), але чи не міг би він стати інструментом України в інформаційному протистоянні з російською пропагандою і принаймні тимчасовою альтернативою іномовлення, про яке сьогодні стільки розмов? «Не думаю, що українську редакцію Euronews можна розглядати як потенційний рупор України в Європі, адже рупор повинен говорити мовою країни, на яку він спрямований, — розповів у коментарі «Дню» Зураб Аласанія. — Українському ж глядачеві цей канал зараз не може запропонувати нічого нового. Згідно з угодою, НТКУ не має жодного впливу на політику української редакції — я навіть не знаю, хто там працює. Незважаючи на це, одного разу у нас були проблеми через них. У серпні Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зафіксувала, що українська версія Euronews впродовж місяця взагалі була відсутня в ефірі. Коли я намагався з’ясувати, у чому річ, виявилося, що журналісти просто... пішли у відпустку. До цього ж вони робили лише 12 хвилин програм замість 30. Через це НТКУ отримала від Нацради попередження».

Як і більшість європейських ЗМІ, Euronews висвітлює конфлікт на сході України аж надто «виважено» — щоб нікого не образити. «Вони називають війну на Донбасі «громадянською», а бойовиків — «повстанцями», — розповідає Зураб Аласанія. — Українська версія — ще більш-менш нормальна, росіяни ж взагалі — не соромляться нічого. Як мені відомо, сьогодні Euronews реально отримує фінансування лише від Росії та США і перебуває на межі банкрутства. На мою думку, кінцевий результат, який отримує Україна, не виправдовує витрачені фінансові ресурси. Доцільніше було б спрямувати кошти на іномовлення. За моєю інформацією, у Кабінеті Міністрів рішення щодо припинення дії угоди з Euronews вже ухвалено. Зрозуміло, що це викличе вибух у суспільстві, адже словосполучення «закриття української версії» звучить неприємно, але, як бачите, — справа глибша».

Роман ГРИВІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ