Фотографія — це медитація в миті
Ернст Хаас, австрійський і американський фотожурналіст

«Особливий світ крихітних істот»

Всі українські комахоїдні рослини є рідкісними. Деякі види вже зникли через господарську діяльність людей
6 липня, 2018 - 10:07

Тварини споживають рослини. Але щоб навпаки? Погодьтеся, нечувана зухвалість, навіть якщо йдеться про комах. Виявляється, на Землі комахоїдних рослин таки чимало — понад 500 видів. За даними доктора біологічних наук, професора Тетяни АНДРІЄНКО, в Україні теж зустрічається кілька видів, усі вони занесені до Червоної книги або мають статус регіонально рідкісних. Основними регіонами зростання комахоїдних рослин в Україні є Полісся та Карпати. На жаль, через господарську діяльність людей деякі види вже зникли зовсім.

Чотири види комахоїдних рослин: пухирник середній, товстянка звичайна, росички середня та англійська — охороняються і на території Національного парку «Дермансько-Острозький», що на Рівненщині, — розповідає еколог Оксана ГОЛОВКО, начальник відділу наукової, еколого-освітньої роботи та рекреаційного благоустрою національного парку. Причина такої поведінки рослин-хижаків проста, — пояснює Оксана Головко. — На виснажених ґрунтах, які у нас дуже поширені, рослинам, щоб нормально розвиватися, бракує поживних речовин. Тому й полюють вони на дрібних комах, добуваючи з них солі натрію, калію, магнію, фосфору та азоту.

У кожної рослини — свій метод ловлі здобичі. Одні мають ловильне пристосування, що відкривається і закривається, інші — слизькі пастки, ще інші — липкі приманки. Ось як це робить хоча б росичка — дрібненька рослинка, листкова розетка якої лежить на моховій поверхні. Її верхня частина і краї листків вкриті волосинками-війками, які виділяють прозору липку рідину. Блискучі краплинки приваблюють дрібних комах, як вогонь метеликів. Ось тут війки, вигинаючись, і схоплюють здобич.

Найпоширенішим, але теж доволі рідкісним у нас видом є росичка середня — рослина, яка більше поширена на Атлантичному узбережжі. Більш вологолюбива й чутлива до змін умов її родичка — росичка англійська, яка, на жаль, стає зникаючим видом внаслідок осушення боліт.

Ще одна рідкісна «комахоїдка» — товстянка. Її жовто-зелені, зібрані у розетку, листки блищать, немовби намазані жиром. Це і приваблює крихітних комах до квітки чудернацької двогубої форми. Товстянка, корінна мешканка тундри і тайги, облюбувала в Україні лише кілька боліт. Основним центром її поширення є Мале Полісся, Волинська височина та південна частина Карпат.

На Поліссі є також чотири види «хижої» рослини — пухирника. Пухирник, не маючи коріння, все літо плаває у стоячих водах. Коли зацвітає, викидає над водою стрілу з китицею яскравих жовто-оранжевих квітів. Їхні листочки, розсічені на дрібні частинки, мають невеликі пухирці. Всередині вони порожні, збоку містять отвір, прикритий ковпачком, а біля нього — тонкі волосинки, які й принаджують дрібних комах. У пухирцях часом накопичується чимало рачків, личинок комарів та іншої безтурботної дрібноти, продуктами розпаду яких і живиться рослина. Серед них трапляються і друзі, і вороги людини. Але так вважає лише людина. У природі ж зайвого немає — все збалансовано.

«У житті цієї особливої групи рослин є чимало такого, що ще потребує вивчення, — йдеться в монографії Тетяни Андрієнко, присвяченій комахоїдним рослинам. — По суті, поруч із людиною існує особливий світ крихітних істот на болотах і таємничих, мальовничих — у воді, які відрізняються від решти рослинного світу способом життя».

До речі, спостерігати за комахоїдними рослинами можна навіть удома. Для цього не обов’язково шукати й викопувати їх десь на луках, просто зверніться до квітникарів, які займаються розведенням цих цікавих рослин.

Людмила СТУПЧУК, Рівне, фото з сайта Національного парку «Дермансько-Острозький»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments