Егоїзм — першопричина раку душі.
Василь Сухомлинський, відомий український педагог

Парк на мільярди

Столичний «Голосіївський» дає величезну кількість природних благ, а держава виділяє на нього мізер
11 травня, 2018 - 09:11

Скільки коштів, на вашу думку, потребує національний природний парк «Голосіївський» для повноцінної роботи? Київська міська державна адміністрація вважає, що вистачить... п’яти тисяч гривень на рік. Цю цифру озвучив директор нацпарку Борис Дробот у інтерв’ю столичному виданню. Як він пояснив журналістам, «Голосіївський» міг би отримувати кошти зі спеціального екологічного фонду Києва, та оскільки парк має статус державної установи, не може розраховувати на таке фінансування. А сума, виділена зі столичного бюджету, виходить, є виключно проявом доброї волі київської влади. Натомість грошей, які парк отримує від держави, вистачає тільки на оплату комунальних послуг і зарплатню. На проблему недофінансування, між іншим, звернула увагу Державна аудиторська служба України, нещодавно провівши тут ревізію.

А здогадайтесь, скільки коштів економить «Голосіївський» киянам, надаючи безоплатно свої екологічні послуги, приміром, чисте повітря, затінок улітку, формування мікроклімату, запилення рослин чи ресурси для заготівлі дров? За підрахунками експертів міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина», загальна вартість екосистемних послуг НПП «Голосіївський» становить понад 76 мільярдів гривень щороку!

«Для першого такого моніторингу ми обрали саме нацпарк «Голосіївський», адже мешканцям столиці він ближчий, ніж, наприклад, національний парк «Пирятинський» на Полтавщині. І треба з чогось починати, — пояснює еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Катерина Норенко. — Згодом ми зробимо такий моніторинг для Чернечого лісу. В цьому дуже зацікавлені його працівники, а значить, буде легше збирати дані, бо зробити це було дуже важко. В Україні таких досліджень немає, все розробляється на основі іноземних методик, а це англомовні джерела на сотні сторінок, які треба проаналізувати — чому має бути саме така цифра, а не інша».

Це перше для України вимірювання вартості дикої природи. За обрахунками, таке недооцінене сусідство з лісом дає кожному киянину послуг на 25,5 тисячі гривень на рік. Ось такий парадокс. Держава практично усунулась від утримання природного багатства посеред мегаполіса, а парк натомість дарує місту мільйонну економію. В чому причина?

«Серйозний брак коштів відчувають усі установи природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Це природні заповідники, національні парки та частина регіональних ландшафтних парків, що мають свої адміністрації, — додає Катерина Норенко. — Від цього залежить не просто зарплата працівників, а кошти на утримання охоронної служби. Ніхто не зможе охороняти тисячі гектарів без спеціального транспорту, для якого потрібно паливо, відповідно — чималі кошти. На жаль, це тенденція останніх років, коли об’єктам ПЗФ бракує коштів».

Інша проблема нацпарку «Голосіївський» у тому, що він досі не має власного проекту землеустрою. Його мало підготувати Міністерство екології та природних ресурсів ще чотири роки тому, коли Президент підписав свій указ про розширення меж НПП «Голосіївський». Але цього не зроблено. Як пояснила Катерина Норенко, такий проект дорого коштує, зазвичай нацпарки отримують на це гроші з міських екологічних фондів. У випадку з «Голосіївським» така історія не проходить.

Де загубився проект землеустрою парку, нещодавно активісти запитали в міністра екології Остапа Семерака. «Поясніть, чому до сих пір не виділено коштів на розробку проекту землеустрою для винесення меж у натуру? Чекаємо, поки там почнеться локальна війна за ресурс? Це стратегічне питання для Києва та України. В чому причини зволікання та невиконання указу Президента?», — запитував міністра через «Фейсбук» Андрій Скіпальський, голова правління Центру громадянського представництва «Життя».

Питання прокоментував заступник міністра екології Василь Полуйко: «18 квітня Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства екології та природних ресурсів прийняв постанову, якою передбачено фінансування робіт, зокрема з розробки проекту землеустрою, розробки проекту організації території, розробки матеріалів лісовпорядкування НПП «Голосіївський» та інших заходів, поданих дирекцією парку».

Доки парк не має точних меж, постійно виникають ризики «відкусити» його шматок під забудову. Площа нацпарку сягає аж одинадцяти гектарів. Конфлікти виникають практично один за одним: то існує загроза знищити урочище Бичок, що є частиною парку, то місто хоче прокласти дорогу через урочище Теремки. Екологи-активісти відстоюють парк, як можуть. Бо ціна питання доволі висока, адже тут мешкають майже 750 видів тварин і близько тисячі видів рослин, зокрема червонокнижних. І як показало нове дослідження захисників природи, місто отримує від парку чимало інших екологічних вигод.

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: