У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Коли сила американської системи стає слабкістю

Або Чому в США виникають проблеми щодо ухвалення бюджету
4 жовтня, 2013 - 10:03
КАПІТОЛІЙ, ВАШИНГТОН, США. 2 ЖОВТНЯ 2013 РОКУ / ФОТО РЕЙТЕР

У США все більше загострюється протистояння між президентом Бараком Обамою та республіканцями, які заблокували ухвалення бюджету на поточний фінансовий рік, що розпочався 1 жовтня. Унаслідок цього у вівторок низка американських федеральних установ припинили або обмежили роботу. Понад 700 тисяч працівників державних установ змушені були взяти неоплачувану відпустку. У країні закрито для відвідувачів національні парки та туристичні об’єкти, не працюють урядові веб-сайти, деякі офіси та деякі інші установи. До речі, через цю кризу обмежило роботу Посольство США в Україні.

Згортання роботи уряду відбувається в США вперше за 17 років. Республіканці та демократи звинувачують один одного у тому, що переговори зайшли у глухий кут. Варто зазначити, що інша — значно небезпечніша криза — може виникнути найближчими тижнями. 17 жовтня в американського уряду закінчаться гроші для оплати своїх рахунків, якщо верхню межу держборгу не піднімуть.

У середу після безрезультатних переговорів з провідними конгресменами Обама заявив, що Волл-стрит варто побоюватися того, що консервативне крило Республіканської партії готове привести країну до дефолту через державний борг. Барак Обама заявив, що він відмовляється вести переговори щодо бюджету з республіканцями, поки вони не дозволять уряду відновити роботу та не проголосують за підвищення верхньої межі держборгу.

Тим часом спікер палати представників, республіканець Джон Бейнер у розмові з репортерами після зустрічі заявив, що це була гарна розмова, але прогрес був невеликим. За словами Бейнера, президент відмовляється вести переговори. Як повідомив лідер демократів у сенаті Гаррі Рід, президент Обама сказав республіканцям, що він не буде підтримувати їхню тактику.

Нагадаємо, що республіканці, під контролем яких перебуває палата представників, намагаються змусити Обаму і демократів піти на поступки в обмін на поновлення фінансування урядових витрат і підвищення рівня державного боргу.

У першу чергу республіканці домагаються скасування, відстрочки або скорочення фінансування обширної реформи системи охорони здоров’я, розпочатої Бараком Обамою. Пропозиція Обами, що зобов’язує всіх американців мати медичну страховку під загрозою штрафу за її відсутність, стала предметом найгостріших дискусій під час його торішньої передвиборної кампанії.

Тим часом глава Європейського центробанку Маріо Драгі заявив: якщо параліч у роботі американських держорганів затягнеться, це спричинить ризики не лише для США, а й для всієї світової економіки.

Чи насправді серйозною є загроза дефолту США, які це має наслідки для світу, і чому в розвинутій країні виникає проблема з ухваленням бюджету?

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Олег ШАМШУР, екс-посол України в США:

— У принципі, це достатньо серйозно, враховуючи те, що США через тиждень мають вирішити питання про підвищення рівня державного боргу. Оскільки зараз все заблоковано, то як вони «розрулять» питання функціонування федерального уряду? Так само це свідчить про те, що в питанні підвищення рівня державного боргу країни буде таке саме жорстке протистояння. І поки що не видно можливих компромісів. Адже Обама відкинув пропозицію республіканців, щоб профінансувати деякі служби. І йдеться про те, хто дасть слабину.

З іншого боку, не вперше виникає загроза дефолту. І обидві сторони в принципі розуміють, які ризики з цим пов’язані для країни. З одного боку, це підвищує ставки, а з іншого, все-таки має спонукати до того, щоб був компроміс. Чи буде він (а я досить уважно слідкую за тим, що відбувається в США), цього заразу ніхто не може сказати. Ситуація така, що цього повністю виключити не можна.

— Чому у США як розвинутої країни не вперше виникає проблема з ухваленням бюджету?

— Це непогане запитання. Я думаю, такі проблеми не є унікальними для США. З одного боку, процес тут дуже заполітизований, а з іншого — зрозуміло, що для цього потрібно зробити, навіть нам з вами, неспеціалістам у цій галузі.

Але вважаю, що, по-перше, саме вага Сполучених Штатів у світовій економіці привертає таку увагу до цього питання, а по-друге — вражаюча величина американського боргу, яка перевищує 13 трлн доларів. Та якщо врахувати відношення до ВВП, то США серед усіх країн світу не в найгіршому стані.

— У чому причина постійних за останні роки криз з ухваленням бюджету в США? Професор біоетики в Принстонському університеті та професор-лауреат в університеті Мельбурна Пітер Сінгер у статті для Проекту Синдикат зазначив, що бачить причину в тому, що батьки-засновники запровадили в Конституцію розподіл між гілками влади...

— У принципі в цьому можна звинуватити систему, яка існує в США. Хоча там процес достатньо зрозумілий, структурований. Іншими словами, зрозуміло, як ухвалюють рішення. Звісно, я вважаю абсолютно ненормальним, що через жорстке протистояння між різними партіями фактично неможливе ухвалення низки принципово важливих рішень для країни. Хоча сам розподіл влади і компетенції між різними гілками влади не дає можливості одній гілці узурпувати процес ухвалення рішень, які можуть мати негативні наслідки для країни. Тобто сама система примушує шукати компроміс. Інша справа, що досягнення цього компромісу за існуючих політичних реалій у США є дуже складним.

Я не вважаю це недоліком, а скоріше силою американської системи. Інша справа, що зараз політичні реалії такі, що ця система дуже погано працює або фактично не працює.

— А це, як пишуть деякі оглядачі, впливає на імідж Америки і стає підставою навіть для жартів над американською системою. Як зазначає The Washington Post, південноафриканці жартують над ситуацією: раніше США, МВФ і Світовий банк часто читали Південній Африці нотації, «а тепер ми бачимо, що своєю країною вони керують певною мірою як «банановою республікою».

— Якщо порівняти американську систему з тим, що є у нас, коли зараз фактично роль парламенту в ухваленні бюджету є формальною. Все виписується в адміністрації і в уряді. Я думаю, що це погано. На імідж Америки впливає не структура процесу, а як цей процес відбувається. І зараз виглядає так, що полонених не беруть.

А щодо світової реакції, важливо подивитися на те, як реагують світові ринки. А вони реагують достатньо спокійно. Якщо дійсно буде загроза дефолту, то очевидно ситуація буде іншою.

А якщо говорити про держави, то деякі з них, для кого неприйнятна американська модель, зловтішаються. А всі серйозні країни, серйозні політики та економісти чекають, чим усе це закінчиться.

— Як можна тлумачити паузу-мовчання Росії? Адже відомо, що Путін завжди використовував будь-яку підставу для критики США.

— Навіть якщо Путін щось скаже, хіба це вплине на кінцевий результат? Важлива поведінка Китаю. А Пекін зацікавлений у тому, щоб дефолту не було і питання кризи розв’язали. Я думаю, що це така напружена мовчанка.

З іншого боку, якщо припустити, чому мовчить Росія... Уявімо найгірший варіант — дефолт: це посилює нестабільність у світовій економіці, яка може тягти за собою політичну нестабільність. А що відбувається при виникненні нестабільності? Ростуть ціни на енергоносії. А для Росії це зовсім непогано. Багато подій — врегулювання іранської кризи та інших — можна пояснити тим, що для Росії вигідний підвішений стан нестабільності, це дозволяє їй сподіватися на підвищення цін на енергоносії. І тут сюрпризів немає.

— А як Україна має сприймати можливий дефолт США?

— Оскільки у нас гривня де-факто прив’язана до долара, то будь-яка нестабільність американської валюти, безумовно, на нас позначиться. Зрозуміло, що це не будуть якісь катастрофічні наслідки.

— І хто все ж таки першим здригнеться у цьому бюджетному протистоянні США: Обама чи республіканці?

— Ніхто не може цього передбачити. Зараз більшу активність проявляє республіканська частина конгресу, яка намагається шукати певний компромісний варіант. Обама стоїть твердо і розраховує на те, що все-таки федеральний уряд має працювати, бо це в інтересах держави. Плюс він сподівається, що опозиція в системній реформі охорони здоров’я не є дуже популярною. Значна частина опитаних американців не підтримує дій республіканців, спрямованих на торпедування реформи охорони здоров’я. Мені здається, що дещо більше шансів у Обами. Втім, поки що він жодної серйозної баталії з фінансових питань з нинішнім конгресом не виграв. Отже, ставки дуже високі для республіканців і для нього.

«НА УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ СИТУАЦІЯ З ДЕРЖАВНИМ БЮДЖЕТОМ США ВПЛИВАТИМЕ ДУЖЕ НЕЗНАЧНОЮ МІРОЮ»

Андрій НОВАК, український економіст, громадський діяч; автор книжки «Якпідняти українську економіку»:

— Розмови про ймовірність дефолту США, скоріше, це — інформаційні спекуляції та елемент інформаційних війн головних політичних і економічних конкурентів США. Дефолт державного бюджету США — неможливий із однієї простої причини: Сполучені Штати є країною, яка репродукує головну світову валюту — долар, яким може насичувати не лише свою внутрішню економіку, а й економіку всього світу. І я не вбачаю ніяких загроз тому, що США не вистачить доларів для покриття потреб державного бюджету, включаючи з торговельними зобов’язаннями. Схожа ситуація була внаслідок кризи 2008 — 2009 років і закінчилася тим, що було ухвалено рішення про підвищення граничної величини боргу США. І в результаті в обігу у світі з’явилося на 1 трлн 300 млрд доларів більше. Тобто економіка США ще більше узалежнила світову економіку від своєї грошової одиниці. Гадаю, схожа ситуація буде зараз. Єдине, що в середині США може відбуватися торг з приводу суми, на яку буде підвищено цей поріг боргу. І таким чином ще більше доларів з’явиться у світовому економічному обігу.

Другим чинником, який не може загрожувати дефолту бюджету США, є те, що американська економіка давно вийшла зі стадії кризи й продовжує розвивається. ВВП зростає, порівняно з українською економікою, яка, за підсумками першого півріччя й, очевидно, — за підсумками восьми місяців цього року, перебуває на стадії падіння ВВП. Тому якщо говорити про загрозу дефолту, то він набагато ймовірніший в українській економічній системі, ніж у США.

Тут зараз відбувається економічний і політичний торг між двома політичними силами. Але коли приходить час приймати державницькі рішення, то ці дві американські партії домовляються й завжди ухвалюють дуже вигідні рішення для США та країни в цілому. І цьому було б варто повчитись українським політикам.

— Як усе це — викид нової суми коштів у світову економіку — може вплинути на українську економіку?

— На українську економіку ситуація з державним бюджетом США впливатиме дуже незначною мірою. Тому що прямий товарообіг України зі США в структурі українських зовнішньоекономічних відносинах не є таким значним і становить лічені проценти. Я бачу єдиний безпосередній зв’язок, який може вплинути на українську економіку. Це — те, що в разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС дуже ймовірно продовження співпраці з МВФ. Тоді можуть бути варіанти не надто великого зменшення траншів від МВФ для України, принаймні перших сум. Можливо, сума загальної угоди не зміниться, а перші транші, які має отримати Україна, можливо, на початку будуть не такими великими, як на це розраховує український уряд.

Як правило, в разі якихось відносних ускладнень в американському держбюджеті США скорочують грантові програми. І тут справді є єдиний тісний зв’язок між державним бюджетом США та Україною.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments