Шлях героя — це здійснити силою своєї віри прірву між тим, що людина бажає, і тим, що є реальне.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч

Обов’язок — вистояти!

Українські виробники не будуть лобіювати зміну зовнішньополітичного курсу з ЄС на МС, а краще — переорієнтуються на інші стандарти і вийдуть на інші ринки
16 серпня, 2013 - 12:40
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Між Україною та Росією триває торговельна війна... Щоправда, у ЗМІ вже розгорнулися дискусії, чи справді це можна назвати «торговельною війною». Більше того, з’явилися припущення навіть, що це «воює» не Росія проти України і не Путін проти Януковича, а... група Дмитра Фірташа «Росукренерго» з найближчим оточенням Президента. «Варто звернути увагу, що офіційні структури обох країн поки що не коментують ситуації. Всі новини про торговельну війну інспіровано прес-службою однієї організації — Федерації роботодавців України, очолюваної мільярдером Дмитром Фірташем», — зазначає у своїй колонці для Ліга.net журналіст Віталій Портніков. І далі зауважує, що буцімто саме лише причетні до Фірташа структури скаржаться на проблеми з російськими митниками. І, мовляв, затіяв все це олігарх напередодні Вільнюського саміту тому, що невпевнений в перспективах свого бізнесу після підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС. І, мовляв, провокуючи таку інформаційну катавасію, Фірташ розраховує виправдати для великого українського капіталу лобіювання зміни зовнішньополітичного курсу країни з про європейського на проросійський.

Але, по-перше, у цю теорію трохи «не вписується» заява прес-служби підконтрольного Ренату Ахметову «Метінвесту». Там підтвердили посилення контролю продукції, яку поставляють на ринок Російської Федерації з боку російських митних органів, відзначивши, що ситуація ускладнилася в останні два дні. «Офіційно ніяких нових торгових обмежень з боку Росії не введено, змін митного законодавства також не сталося. Проте, з 13 серпня щодо продукції «Метінвеста» почали здійснюватися додаткові заходи з митного контролю», — повідомила прес-служба компанії. Ну, і в переліку з 43 є представники різних «бізнес-груп» — є підприємства, які пов’язують з Сергієм Тігіпком, Петром Порошенком, Андрієм Клюєвим, Ігорем Коломойським, Віктором Пінчуком.

Та й коментарі, які дають керівники підприємств, що отримали «чорну мітку» від російської митниці, зовсім не підтверджують бажання змінити рух в ЄС на членство в МС. Вони підтверджують — на разі перед українським виробником постала задача — вистояти і не втрапити на гачок, яким в Кремлі вже традиційно беруть на буксир того, хто опирається йти до її «котла». Наші бізнесмени гонорово заявляють — ми радше переорієнтуємо свої потужності на інші стандарти, і подружимось з іншими ринками, ніж дамо себе «засватати» в неприємну для нас сім’ю. «Ми експортуємо 3000 тонн трубної продукції до Російської Федерації — це приблизно 30 % від всього нашого експорту. Сьогодні виникли значні труднощі з постачанням цієї продукції, оскільки машини застрягли на митниці. Прорвалося всього кілька, — розповів «Дню» Геннадій ПРОХОДА, заступник начальника експортного відділу ПАТ «Комінмет». — Наші контрагенти просять призупинити поставки до з’ясування обставин. Тому відправляємо продукцію на склад. Положення невизначене, удар вийшов досить відчутний, але наша продукція затребувана на зовнішніх ринках. Якщо така ситуація затягнеться, то будемо шукати партнерів в інших країнах. Адже подібні ситуації виникають вже не вперше. Почалося все з внутрішніх залізничних тарифів. Росіяни систематично витісняють нас, захищаючи свої підприємства та їхню продукцію».

Є й такі, кого дії російських митників ні скілечки не здивували. Може тому, що «проблеми» від РФ настільки очевидні і часті, що їх вже починають прописувати в бізнес-планах як обов’язків пункт, і закладають в собівартість товару «хабарі» на їхнє вирішення. Хтозна. Але генеральний директор ВАТ «Трубоатом» Віктор Суботін у розмові з «Днем» спокійним голосом відповів: «Особливо гострої ситуації за нашими товарами немає. Вона є, але вона в рамках робочого сприйняття. Є певні затримки по часу на кілька днів з оформленням документів, наприклад, сертифікатів, але поки все вирішується. Зараз вже частина продукції пройшла митницю, ще певна частина на митниці».

Отож, при спробі розібратись у всій цій торговельній катавасії, можемо лише відзначити, що на разі НЕ ЗРОЗУМІЛО. По-перше, що конкретно спровокувало такі дії російських митників: наближення Вільнюського саміту і якісь конкретні заяви європейський чи наших керманичів? За яким критерієм відбирались підприємства, які увійшли у групу ризикових? І зрештою — скільки вони планують протримати такий спец режим?

Не зрозуміло, чому мовчить російський бізнес, який не отримав продукції від своїх українських партнерів. Адже він так само як і наш виробник несе збитки. Нема ні заяв від асоціацій, ні від торговельних палат РФ. Натомість в приватних розмовах, зі слів українських підприємців, російські колеги скаржаться на збитки. «Дії російської митниці ускладнюють процес постачань. Навіть наші російські партнери скаржаться на те, що вантажі затримуються на кордоні: їх вивантажують, дуже ретельно перевіряють, як цього не було раніше, знову завантажують, — розповів «Дню» комерційний директор ПАО «Сумихімпром» Олександр СТРАТОНОВ. — Таким чином затягується час постачання продукції, обумовлений угодами, укладеними нашим підприємством.».

Не зрозуміло, чому Микола Янович Азаров так обережно прокоментував дії російських митників. «Зараз є певні складнощі, пов’язані, перш за все, як ми вважаємо, з утворенням, структуризацією і формалізацією Митного союзу. У нас з’являються відмінності у підходах», — сказав він. Схоже, офіційний Київ все ще благородно намагається зберегти корпоративні зв’язки, які лишились нам у спадок від Радянського Союзу.

ЗРОЗУМІЛО те, що точно є перелік з 43 крупних українських підприємств, які постраждали. І якщо до кінця року «режим» не зміниться, економіка України втратить щонайменше 2-2, 5 мільярда доларів.

Також зрозуміло, що офіційна Москва не заперечує той факт, що проблеми у українського виробника через те, що ми не є членами Митного союзу. «Складнощі із проходженням українськими товарами російської митниці здебільшого викликані просто бюрократією через те, що Україна не є членом Митного союзу. Однак ніякої політики у цьому немає», — заявив під час ефіру на радіо «Эхо Москви» голова комітету Державної Думи у справах СНД Леонід СЛУЦЬКИЙ. За його словами, всі проблеми для українського імпорту на російській митниці можуть бути вирішені до кінця серпня, хоча, якби Україна була членом Митного союзу, то їх би взагалі не було. При цьому російський політик підкреслив, що вся ця історія «не є якимось шантажем або спонуканням України до членства у Митному союзі, оскільки такими діями можна було б досягти тільки негативного результату». Учора вже з’явилась заява від прес-служби уряду РФ, у якій підкреслювалось, що проблеми українських експортерів від «самоуправства» російських митників, мовляв в Кабінеті міністрів РФ про це — ні сном, ні духом.

Зрозуміло й те, що український споживач в соцмережах відреагував закликами симетричного бойкоту російського товаровиробника. У стрічках новин соцмереж активно ширяться демотиватори з переліком брендів товарів, які виробленоі в Росії.

І наостанок — трохи позитиву: точно зрозуміло, що від української горілки Росія не відмовиться ніколи. Принаймні у цьому нас переконує успішний український бізнесмен Євгеній Черняк (ЛВЗ «Хортиця»). На прохання «Дня» прокоментувати ситуацію з українськими товарами на російській митниці він відповів лаконічно: «На нашу продукцію заборони нема». Ми привітали пана Черняка з такою гарною звісткою, і, звичайно, поцікавились чи впевнений він в тому, що не буде, на що бізнесмен написав — «Так».

Алла ДУБРОВИК, Алла АКІМЕНКО, Суми, Вадим РИЖКОВ, Дніпропетровськ
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments