Три правила досягнення успіху: знати більше, ніж інші; працювати більше, ніж інші; очікувати менше, ніж інші
Вільям Шекспір, англійський драматург Єлизаветинської епохи, актор і поет

Перемога чи «випускання пари»?

Чи здатна київська громада сама вирішити свої проблеми
12 липня, 2013 - 09:54
ПІСЛЯ НЕТРИВАЛИХ ПЕРЕГОВОРІВ З ОПОЗИЦІЄЮ ГАЛИНА ГЕРЕГА ЗАКРИЛА ЗАСІДАННЯ КИЇВРАДИ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Близько тисячі людей вийшли вчора під стіни Київради із метою не допустити проведення засідання місцевих депутатів. Мітингувальники апелювали до того, що чинний склад столичної міської ради не може бути визнано легітимним, оскільки де-юре повноваження її було вичерпано понад місяць тому.

Підтримати громадськість прийшли й близько 30 народних депутатів. Активісти закликали їх провести перемовини із міськими обранцями й у разі необхідності заблокувати трибуну та президію, адже засідання вже було відкрито. Очевидно, аргументи парламентарів виявилися недостатньо переконливими. У сесійній залі зчинилася бійка, після чого секретар Київради та заразом тимчасово виконуюча обов’язки мера Галина Герега погодилася вести діалог із представниками опозиції.

Слід зазначити, що доступ до будівлі й «відкритого», відповідно до українського законодавства, засідання було суттєво обмежено: ані журналістів, ані більшість громадських діячів до зали потрапити не могли. Вхід до КМДА оточив тісний ланцюг силовиків.

Тим часом на вулиці лунали гасла із закликом вибороти владу народу у Києві. «Ми не повинні дозволити проведення цього засідання, адже воно легітимізує подальшу діяльність цього скликання Київради», — пояснив представник «Свободи». За його словами, влада вдалася до чергової омани. «Питання надання депутатам від опозиції громадських приймалень у Києві розглядається більш ніж півроку. Тоді ми чули відмовки щодо відсутності відповідних приміщень або потреби додаткового часу для їхнього пошуку, — розповідає свободівець, — нині це питання внесено до порядку денного». На думку активістів, такий сценарій розігрується задля досягнення двох цілей: заспокоїти громадськість (не розглядаються питання по дерибану земель) та водночас дискредитації опозиції, яка ставить перепони на шляху до ухвалення необхідних їм рішень.

Єзуїтським назвали виступаючі й рішення щодо дати проведення засідання. «Вони дочекалися, поки завершаться пленарні засідання Верховної Ради, і призначили засідання не на будь-який день червня, а на липень», — зауважив один із численних ораторів. Окрім того, активісти наголосили на необхідності впровадження механізму відкликання виборцем наданого ним мандату обранців усіх рангів. Також було висловлено пропозицію оприлюднити списки зареєстрованих депутатів, адже рано чи пізно їхні прізвища стануть відомими. Нагадаємо, що раніше представники опозиції у Київраді пообіцяли не реєструватися й не голосувати під час засідань.

Заклики ж натовпу були радикальнішими. Невелика групка людей вимагала віддати Герегу народному судові. Однак такі вигуки не набували популярності. До того ж стала очевидною проблема, притаманна більшості столичних акцій, — кияни ігнорують боротьбу за столицю. Більшість присутніх тримали партійну символіку. Це не додає оптимізму не лише тому, що позиція питомої ваги киян незрозуміла, а й тому, що близько 10 партійно-громадських угрупувань змогли вивести менше тисячі людей.

Варто зауважити, що більшість месиджів виступаючих було адресовано конкретно Президентові. Опозиційні депутати та громадські активісти міцно пов’язали ім’я Віктора Януковича із перипетіями боротьби за київську владу. Пригадали також й інші сторони виборчого процесу — Центральну виборчу комісію та її новопризначеного голову, який, за словами промовців, стане інструментом для встановлення контролю над ЦВК, маніпуляцій та фальсифікацій результатів.

Після трьохгодинного протистояння конфлікт було вичерпано, утім, громадян закликали бути обачними. Незважаючи на те, що Галина Герега оголосила про закриття сесії, а депутати покинули залу, вони можуть зібратися вже за кілька днів. «Наразі ми здобули перемогу й не дозволили проводити засідання, на яких дерибанять київську землю. Основна діяльність довкола вирішення цього питання продовжиться у вересні», — повідомив керівник «Батьківщини» Арсеній Яценюк. Жодних тлумачень щодо того, яким чином буде вирішено питання пролонгації діяльності Київради та як місто буде функціонувати надалі, немає.

«У кулуарах говорять про призначення виборів по 223 округу Києва на грудень. В той же час мають відбутися й вибори мера. Київрада для влади — останній бастіон», — зауважив один із представників «Свободи».

Такі дії опозиції розкритикував колишній член Київради Віталій Комов. «Масові виходи людей необхідні. Але тоді, коли представники громади розуміють, навіщо це робити й що після цього будемо будувати. Для цього потрібні платформи, програми, підготовка кандидатів у депутати. А головне — донести до людей, що пропонує актив», — написав він на своїй сторінці у Facebook й зауважив, що людей треба закликати до творіння, а не руйнування.

Оголошуючи заключну промову громадські активісти все ж визнали, що перемога була здобута руками недоторканих депутатів, а не суспільно активних громадян. «Сьогодні зібралися кілька сотень киян. Більша частина громадян столиці спить», — констатував Єгор Соболєв, активіст «Свідомо».

КОМЕНТАР

«ЛЮДЕЙ ПРИХОДИТЬ ДОСТАТНЬО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВИРІШУВАТИ ЗАВДАННЯ»

Ігор ЛУЦЕНКО, активіст громадянського руху «Збережи Старий Київ!»:

— На останній легітимній сесії Київради Олександрові Попову, Київській міськдержадміністрації було делеговано значний обсяг повноважень міської ради. Тому питання життєдіяльності міста може наразі вирішувати КМДА. Відповідальна людина за все, що сьогодні відбувається в Києві в умовах непрацюючої міської ради та відсутності виборів, — це Попов.

Я вважаю, що київська громада все-таки здатна вирішувати свої справи. Враховуючи дивну позицію багатьох опозиціонерів та літній час, поки все йде краще ніж можна було очікувати. Так, вчора опозиціонери фактично заблокували роботу Київради, але це, власне, їх функція. Проблема в тому, що вони раніше не поводили себе таким чином, коли роздавали землю — ще тоді треба було блокувати.

Ми побачили, що перша спроба провести нелегітимне засідання Київради виявилася невдалою. Хоча, це навіть друга спроба, тому що у нас була інформація, що вони планували провести засідання раніше, але скасували через те, що громадськість почала готуватися. Людей приходить достатньо для того, щоб вирішувати завдання. Також треба казати, що майже кожний тиждень в тому чи іншому районі столиці виникає нова «гаряча точка». Потреба в київських виборах стає все більш очевидною для громадян, а отже вони будуть виходити.

Анна ЧЕРЕВКО, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments