Корінь демократії в активності громадян, а запорука - в забезпеченні прав людини.
Зеновій Красівський, поет, письменник, громадський та політичний діяч, політв’язень радянських таборів, член Української Гельсінської групи

«В. Липинський мав рацію, коли стверджував, що Україні не може допомогти «чужоземний королевич»

3 січня, 2018 - 16:00

В Україні триває війна на сході, й це є головним викликом для суспільства. На тлі певних позитивних кроків 2017-й запам’ятався, зокрема, «безвізом», частковим покращанням соціально-економічного рівня життя, успіхами на спортивній та культурній аренах; саме антитерористична операція та порушення прав людей в окупованому Криму стали в році, що минає, «маркерами» відчуття того, на яке майбутнє для країни спрямована політична та інтелектуальна еліти.

Традиційно ось уже понад 10 років «День» пропонує нашим читачам разом із нами підбити підсумки року, що минув, і дивитися в наступний. Експерти «Дня» вкотре зробили зріз часу нашого, без сумніву, історичного періоду, в якому українці випробовуються не лише на міцність, а й на спроможність виправдати згадану фразу, що прописана в паспорті держави.

Отже, наприкінці року наші автори, постійні читачі, партнери та експерти відповіли на три запитання, і в такий спосіб сформували «мозаїку» життя країни за 2017-й.

Переконані, вам цікаво буде з ними ознайомитися.

1. Чим рік, що минає, став для вас особливим?

2. Кого вважаєте героєм і антигероєм-2017?

3. 2017-го наша редакція відзначила 15-річчя Бібліотеки «Дня». Яку саме книгу з нашої Бібліотеки Ви б могли відзначити й рекомендувати іншим?


Тетяна ОСТАШКО, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник відділу історії Української революції 1917–1921 рр. Інституту історії України НАН України:

1. Для мене подією року стали відвідини Гамаліївського Пустинно-Харлампієвого монастиря поблизу м. Шостка на Сумщині, де знаходиться усипальня гетьманського роду Скоропадських.

Маємо надію, що після того, як з території монастиря виведуть Шосткинську виправну колонію суворого режиму № 66, забетонований родинний склеп гетьмана Івана Скоропадського – видатного українського політичного, державного та військового діяча – буде відновлено. Син представниці княжого дому Чарторийських Іван Скоропадський протягом 1708‒1722 років був гетьманом Лівобережної України, продемонструвавши у своїй особі приналежність до вищої європейської еліти ХVІІІ ст. Близький сподвижник гетьмана Івана Мазепи Скоропадський попри пильний контроль російської влади і планомірний наступ на автономію Гетьманщини, прагнув обстоювати українські національні інтереси.

Слід визнати, що не зберігся прах гетьмана Івана Мазепи, вченим не вдалося ідентифікувати знайдені у підмурках Іллінської церкви в Суботові останки Богданом Хмельницьким як поховання великого українського гетьмана. У 1920-х були пограбовані та сплюндровані поховання гетьманів Данила Апостола у Великих Сорочинцях та Кирила Розумовського в Батурині. З далеких часів Гетьманщини одиноким нині існуючим на території України похованням тих часів є родинна усипальня гетьмана Івана Скоропадського, де поряд з ним у цинкових трунах покояться останки його дружини, доньки та зятя, а також члени родини останнього гетьмана України Павла Петровича Скоропадського: його мати, батько, сестра та брат.

2. Героєм і антигероєм року для українців став Президент Грузії Михайло Саакашвілі. Саме йому вдалося на практиці продемонструвати правдивість застереження видатного українського мислителя В’ячеслава Липинського про «покликання варягів». У своїй праці «Покликання “варягів”, або організація хліборобів», відповідаючи на лист-статтю Є.Чикаленка «Де вихід?», він заперечував, що українцям допоможе «чужоземний королевич, що матиме за собою піддержку якоїсь держави, прийде зі своєю гвардією, привезе своїх, а не московських фахівців, чи спеців, і поведе політику понадклясову, понадпартійну і зорганізує державу…». Сьогодні ми побачили, що В. Липинський мав рацію, коли стверджував, що Україні не може допомогти «чужоземний королевич», який не зв’язаний ані з землею, ані з традицією, а тим більше немає «сталої твердої і непохитної точки опори».

3. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» (К., 2017)

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments