Даремні закони позбавляють сили закони необхідні.
Шарль Луї де Монтеск'є, французький правник, письменник і політичний мислитель

«В. Липинський мав рацію, коли стверджував, що Україні не може допомогти «чужоземний королевич»

3 січня, 2018 - 16:00

В Україні триває війна на сході, й це є головним викликом для суспільства. На тлі певних позитивних кроків 2017-й запам’ятався, зокрема, «безвізом», частковим покращанням соціально-економічного рівня життя, успіхами на спортивній та культурній аренах; саме антитерористична операція та порушення прав людей в окупованому Криму стали в році, що минає, «маркерами» відчуття того, на яке майбутнє для країни спрямована політична та інтелектуальна еліти.

Традиційно ось уже понад 10 років «День» пропонує нашим читачам разом із нами підбити підсумки року, що минув, і дивитися в наступний. Експерти «Дня» вкотре зробили зріз часу нашого, без сумніву, історичного періоду, в якому українці випробовуються не лише на міцність, а й на спроможність виправдати згадану фразу, що прописана в паспорті держави.

Отже, наприкінці року наші автори, постійні читачі, партнери та експерти відповіли на три запитання, і в такий спосіб сформували «мозаїку» життя країни за 2017-й.

Переконані, вам цікаво буде з ними ознайомитися.

1. Чим рік, що минає, став для вас особливим?

2. Кого вважаєте героєм і антигероєм-2017?

3. 2017-го наша редакція відзначила 15-річчя Бібліотеки «Дня». Яку саме книгу з нашої Бібліотеки Ви б могли відзначити й рекомендувати іншим?


Тетяна ОСТАШКО, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник відділу історії Української революції 1917–1921 рр. Інституту історії України НАН України:

1. Для мене подією року стали відвідини Гамаліївського Пустинно-Харлампієвого монастиря поблизу м. Шостка на Сумщині, де знаходиться усипальня гетьманського роду Скоропадських.

Маємо надію, що після того, як з території монастиря виведуть Шосткинську виправну колонію суворого режиму № 66, забетонований родинний склеп гетьмана Івана Скоропадського – видатного українського політичного, державного та військового діяча – буде відновлено. Син представниці княжого дому Чарторийських Іван Скоропадський протягом 1708‒1722 років був гетьманом Лівобережної України, продемонструвавши у своїй особі приналежність до вищої європейської еліти ХVІІІ ст. Близький сподвижник гетьмана Івана Мазепи Скоропадський попри пильний контроль російської влади і планомірний наступ на автономію Гетьманщини, прагнув обстоювати українські національні інтереси.

Слід визнати, що не зберігся прах гетьмана Івана Мазепи, вченим не вдалося ідентифікувати знайдені у підмурках Іллінської церкви в Суботові останки Богданом Хмельницьким як поховання великого українського гетьмана. У 1920-х були пограбовані та сплюндровані поховання гетьманів Данила Апостола у Великих Сорочинцях та Кирила Розумовського в Батурині. З далеких часів Гетьманщини одиноким нині існуючим на території України похованням тих часів є родинна усипальня гетьмана Івана Скоропадського, де поряд з ним у цинкових трунах покояться останки його дружини, доньки та зятя, а також члени родини останнього гетьмана України Павла Петровича Скоропадського: його мати, батько, сестра та брат.

2. Героєм і антигероєм року для українців став Президент Грузії Михайло Саакашвілі. Саме йому вдалося на практиці продемонструвати правдивість застереження видатного українського мислителя В’ячеслава Липинського про «покликання варягів». У своїй праці «Покликання “варягів”, або організація хліборобів», відповідаючи на лист-статтю Є.Чикаленка «Де вихід?», він заперечував, що українцям допоможе «чужоземний королевич, що матиме за собою піддержку якоїсь держави, прийде зі своєю гвардією, привезе своїх, а не московських фахівців, чи спеців, і поведе політику понадклясову, понадпартійну і зорганізує державу…». Сьогодні ми побачили, що В. Липинський мав рацію, коли стверджував, що Україні не може допомогти «чужоземний королевич», який не зв’язаний ані з землею, ані з традицією, а тим більше немає «сталої твердої і непохитної точки опори».

3. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» (К., 2017)

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments