Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

Без Трайковського

27 лютого, 2004 - 00:00

Учора в авіакатастрофі загинув президент Македонії Борис Трайковський. Він летів на чолі невеликої делегації до боснійського міста Мостара, де мала відбутися міжнародна конференція країн-донорів регіону. Через погані погодні умови — густий туман — свою поїздку до Мостара скасував прем’єр-міністр Албанії Фатос Нано. Трайковський вирішив летіти...

За попередньою інформацією, літак врізався в гору неподалік від боснійського міста Столаца. «У нас немає інформації про те, що хтось вижив», — заявив учора агентству Рейтер представник уряду Македонії. Це вже не перша подібна авіакатастрофа в регіоні. В квітні 1996 року за схожих обставин загинув Рон Браун — секретар з питань торгівлі адміністрації президента США Білла Клінтона, та ще 34 пасажири цього рейсу: літак врізався в гору неподалік Дубровника.

Президентові Трайковському випало багато випробувань. 2001 року країна опинилася на порозі громадянської війни: албанці, які за одними даними становлять чверть населення країни, за іншими — третину, домагалися збільшення своїх прав; албанські збройні угруповання вели бої з македонськими силами безпеки. Ситуацію вдалося стабілізувати, при посередництві ЄС і НАТО було підписано мирну угоду. Цими днями у Македонії чекали радісної події — делегація на чолі з прем’єр-міністром Бранко Црвенковським вирушила до Дубліна. У столиці Ірландії, яка зараз головує в ЄС, македонці мали подати офіційну заявку на вступ своєї країни до Європейського Союзу.

47-річний Борис Трайковський належав до покоління нових європейських лідерів. Після закінчення юридичного факультету університету в Скоп’є він навчався у Сполучених Штатах. Президент Македонії — балканської країни, де головними релігіями є православ’я та іслам, очолював раду Об’єднаної Методистської церкви. Комусь Трайковський здавався суперечливою фігурою, однак усі визнавали — він був професіоналом і дбав про свою країну.

Українсько-македонські відносини за президентства Трайковського набули особливого розвитку. Україна поставляла Македонії військову авіатехніку, ремонтувала танки — виконуючи попередні домовленості, що викликало занепокоєння Сполучених Штатів, адже Вашингтон застерігав проти збільшення кількості зброї на Балканах. У Скоп’є ж послідовність Києва цінували. У серпні 2001 року привітати Україну з десятою річницею Незалежності приїджали президенти Путін, Квасневський і Трайковський...

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments