Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Ціна на газ для населення знизиться

Поки що на три місяці
5 жовтня, 2006 - 00:00
ФОТО АНДРIЯ МАРIЄНКА

Прем'єр-міністр Віктор Янукович учора спрогнозував, що ціна на газ для України наступного року становитиме $130 за одну тисячу метрів кубічних. «Якою буде ціна на газ для України, ми побачимо в жовтні. Але в нас є підстави вважати, що ціна буде $130», — сказав Янукович, відкриваючи засідання уряду. Разом з тим він зазначив, що «ціна на газ на 2007 рік у наших сусідів — Молдови, Прибалтики, Грузії, Азербайджану — становить майже $200».

Також Янукович поратував за «пересічних громадян»: «Ми не повинні перекладати проблеми в цих галузях на плечі людей. Питання формування тарифів має бути прозорим. Наступного року ми повинні відпрацювати таку систему, яка б давала прозору систему ціноутворення».

У Верховній Раді цю тему підхопив віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв. Він заявив, що Кабінет Міністрів України вважає за можливе пониження ціни на природний газ, який використовується населенням, на 75 гривень. За його словами, таким чином ціна становитиме 339 грн. за тисячу кубометрів газу. Клюєв наголосив, що це пониження торкнеться 6,8 млн. українських сімей. Раніше в ефірі «5 каналу» міністр палива й енергетики Юрій Бойко також заявляв, що ціна на газ для населення знизиться. Щоправда, поки що на три місяці. «Розрахунки ще тривають, але те, що ціна буде знижена на четвертий квартал для населення — це так. Відповідно до того рівня, який був прийнятий попереднім урядом», — підкреслив Бойко.

У «Нашій Україні», схоже, «успіхам» антикризової коаліції не радіють. «Якщо ми говоримо про зниження ціни, то нова ціна має існувати весь той час існування уряду Януковича, — сказав народний депутат Микола Катеринчук. — Півзаходи вже не влаштовують. Партія регіонів ішла на вибори з певними політичною й економічною програмами, і тепер їх потрібно виконувати». За словами політика, нарікати на попередній уряд, що вони нібито розвалили газову галузь України, це не вихід. «Будь-який уряд висловлює незадоволення з приводу роботи попередників, списуючи на це свої власні недоліки, — сказав Катеринчук. — Чому уряд Єханурова спочатку намагалися відправити у відставку за ціну на газ $95, а пізніше визнали її найбільшим успіхом цього уряду? Ми точно так само можемо нагадати Януковичу, що Партія регіонів узагалі знаджувала країну обіцянкою ціни $55 за тисячу кубометрів газу».

І все ж таки варто визнати, що до нинішнього українського уряду «Газпром» ставиться більш лояльно. Якщо врахувати, що навіть для Білорусі Росія хоче підняти ціни в чотири рази. До речі, минулого тижня Білорусь заявила про припинення відносин із Москвою, якщо Росія різко підніме ціни на газ.

За що ж Україна отримує преференції? Адже відомо, що блакитне паливо російська влада використовує як інструмент зовнішньоекономічної політики для досягнення своїх стратегічних цілей. На думку експертів, одну з причин такої лояльності варто шукати в брюсельських заявах В. Януковича про те, що Україна тимчасово відмовляється приєднуватися до Плану дій з отримання членства в НАТО. За великим рахунком, зробивши подібну заяву, Віктор Янукович здивував тільки Віктора Ющенка й «Нашу Україну». «Своєю відмовою Янукович також зняв гору з плечей тих членів Альянсу, для яких важливо зберегти якнайкращі відносини з Росією та які готові визнати пострадянський простір винятковою сферою російського впливу. Цього разу вийшло зробити все акуратно, руками самої України. Не довелося її обманювати, водити околясом, вдаватися до дипломатичних виправдань або прийомів», — написала польська газета Gazeta Wyborcza.

І ще один момент. Європейські країни вже стурбовані майбутніми поставками газу з Росії. Про це сказав аналітик з Оксфордського дослідницького інституту з енергетичних проблем Джонатан Стерн. «Проблеми Росії з транзитними країнами мають переважно політичний та економічний характер і їх складно вирішити за короткий термін», — сказав Стерн. «Протягом цього часу в Європі зберігатиметься напружена ситуація з приводу російського експорту газу, особливо зимового періоду», — додав він.

Така «напружена ситуація» не найкращим чином позначається на іміджі «Газпрому». Напевно, Росія не хоче повторення подій січня 2006-го, коли газова війна між Росією та Україною вплинула практично на всі європейські країни. У цьому, можливо, друга причина лояльності.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: