У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Гоголь знову у Вевеї

Україна подарувала Швейцарії пам’ятник великого письменника
22 грудня, 2009 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ АВТОРОМ

Минулої п’ятниці на набережній швейцарського містечка Вевей було надзвичайно людно. Представники муніципальних та федеральних властей Швейцарії, члени дипломатичного корпусу із понад 15 країн, українці діаспори та працівники міжнародних організацій, місцеві жителі були присутні при урочистому відкритті пам’ятника Миколі Васильовичу Гоголю, який у рік 200-річчя з дня народження великого письменника Україна передала в подарунок місту Вевей. У жовтні 1836 року Гоголь близько місяця провів у цьому одному з найкрасивіших міст швейцарської Рив’єри, де й були написані декілька глав його всесвітньо відомих «Мертвих душ».

Не дивлячись на майже десятирічне перебування за кордоном — Німеччина, Швейцарія, Італія, Франція, європейське політичне та суспільне життя залишалося чужим і незнайомим Гоголю. Його приваблювала природа, твори мистецтва, в яких він шукав заспокоєння своїй бунтівній душі. Напевно, тому він так любив прогулюватися тінистою набережною уздовж озера Леман, споглядаючи спокійну водну гладінь і милуючись навколишнім пейзажем. Навряд чи наприкінці XIX століття жителі провінційного курортного містечка усвідомлювали, що задумлива 27-річна молода людина, яку вони зустрічають під час променаду, це майбутній великий письменник. Але тепер ім’я Гоголя увічнене на набережній Вевея у вигляді меморіального пам’ятника роботи українського скульптора Анатолія Валієва.

На церемонію відкриття пам’ятника прибув міністр закордонних справ України Петро Порошенко. «Гоголь належить усьому людству, і його творчість має світовий планетарний вимір», — зауважив голова українського зовнішньополітичного відомства. Микола Гоголь — це українська душа. Він першим із сучасників описав дух, стиль, спосіб життя, мораль українського козацтва, символами якого завжди була честь та воля. Петро Порошенко підкреслив, що Гоголь відкрив світу Україну, і завдяки його творам світ пізнає традиції, духовність, самобутній характер та душу українського народу.

У вітальному слові мер міста Вевей Лоран Балліф зауважив, що для Вевея є великою честю той факт, що ім’я міста пов’язане з творчістю великого письменника і зі створенням найголовнішого твору його творчості. А меморіальний пам’ятник Гоголю — подарунок, який зробила Україна Швейцарії — стане однією зі сторінок книги пізнання, знайомства та дружби між українським і швейцарським народами.

Сьогодні у світі існує 15 пам’ятників Гоголю — в Україні, Росії, Римі, Парижі, Сіднеї. Тепер до цього списку додався і швейцарський Вевей. Примітно, що кольори державного прапора України, жовтий і блакитний, практично повністю збігаються з кольорами, жовтим та світло-синім, прапора кантони Вевей.

За часів Гоголя Вевей був невеликим виноробським та сільськогосподарським провінційним містечком, але досить цінований туристами. Наприкінці XIX століття місто починає поступово виходити з середньовічних звичок і вступає в період промислового підйому, перетворюючись з селянської провінції у справжнє місто. 1866 року тут була заснована всесвітньо відома швейцарська компанія Nestle, де й сьогодні знаходиться її штаб-квартира. Кількість знаменитостей, які бували або проживали в цьому місті, вражає: Жан Жак Руссо, Генріх Сенкевич, Чарлі Чаплін, Грем Грін, Федір Достоєвський, Оскар Кокошка, Генрі Джеймс. Ще Віктор Гюго казав, що достоїнствами міста є чистота, клімат і освячена 1878 року православна церква. На прекрасній набережній неподалік від пам’ятника Чарлі Чапліну, що вже став візитівкою Вевея, знаходиться пам’ятник відомому румунському поету Міхаю Емінеску. Після відкриття пам’ятника Гоголю і відповідно до плану розвитку міста, набережна може бути невдовзі перейменована в «Променад поетів».

Емілія НАЗАРЕНКО, спеціально для «Дня», Вевей, Швейцарія
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments