Якщо ми вирішимо всі проблеми світу, але провалимо вирішення освітніх проблем, наші діти зруйнують те, що ми їм заповіли.
Томас Джефферсон, 3-й президент США, один з авторів Декларації незалежності США

Iсторик Сергій ЛЕП’ЯВКО: «Цей пам’ятник є збірним образом князів Чернігова»

Чернігівці увічнили Ігоря Ольговича коштом... російського підприємця
5 жовтня, 2012 - 00:00
ФОТО ВIКТОРА КОШМАЛА

Пам’ятник великому князеві Чернігівському і Київському Ігорю Ольговичу постав днями між Спасо-Преображенським та Борисоглібським соборами. Постамент є подарунком православній громаді міста від російської «Балтійської будівельної компанії». Монумент відкривала ціла делегація з Росії на чолі з головою ради директорів ЗАТ «Балтійська будівельна компанія» Ігорем Найвальтом, яка профінансувала заходи з будівництва. Нагадаємо, раніше за ініціативи того ж підприємця в Чернігові проводилися археологічні розкопки, метою яких було знайти мощі святого князя. В результаті мощей не виявили, проте науковці отримали деякі позитивні результати (докладніше про це див. «День» № 134 від 2 серпня 2012 року). Церемонія відкриття пам’ятника відбулася на території древнього Валу в день, коли православна церква вшановує благовірного князя Ігоря Чернігівського та Київського.

Доктор історичних наук Сергій Леп’явко називає встановлений монумент збірним образом: «Чернігів заслуговує на те, щоб у місті стояли пам’ятники багатьом князям. І оскільки досі жодного пам’ятника князям не було, то непогано, що такий образ з’явився. Ідеальний варіант — сприймати його як збірний образ князів чернігівських. Адже достеменно невідомо, як виглядали князі, їхня іконографія приблизно однакова. Цей пам’ятник виглядає класично, відповідає канону зображення давньоруських князів, що був вироблений у ХІХ столітті». Водночас залишається питання, чи саме Ігор Ольгович мав бути зразком для монументального увічнення. «Щодо того, кому варто встановлювати пам’ятники, то можна констатувати: немає пам’ятника князю Чорному — легендарному засновнику Чернігова, Мстиславу — першому відомому літописному князю, князю Михайлу Святому. На відміну від Ігоря Ольговича, смерть якого пов’язана з політичними подіями в Києві — міжусобною боротьбою, Михайло Всеволодович загинув у орді, ставці хана Батия, з релігійних причин. Якщо брати образ чернігівського святого, то Михайла Святого я б поставив все-таки на перше місце, бо його приклад — це не міжусобиці, а боротьба проти поганського світу в жертовній формі», — вважає Сергій Леп’явко.

Вартість проекту меценати тримають у таємниці. Пам’ятник зроблений із бронзи, його вага — до чотирьох тонн (три тонни важить гранітний камінь та орієнтовно 800 кілограмів сама скульптура). Варто зауважити, що встановлення монумента стало виявом приватної ініціативи російського підприємця, і не набуло зайвої політизації. Проте водночас залишило актуальним питання, яке «День» уже ставив раніше: а де українські меценати?

Віталій НАЗАРЕНКО, Чернігів; Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ