Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі.
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, політичний і громадський діяч

«Iсторія — золотий ланцюг нації»

Відкриття України триває: Кам’янець-Подільський
25 жовтня, 2003 - 00:00

Як уже повідомляв «День», 22 жовтня Кам’янець-Подільський університет відзначав своє 85- річчя. Біля витоків першого в незалежній Україні національного університету, який постав у роки Української революції, стояв її ректор, міністр освіти УНР Іван Огієнко (читайте «День» № 187 — 18.10.2003 р.). Синхронно з цими урочистостями, що викликали неабиякий інтерес вітчизняного політбомонду (22 жовтня до Кам’янця-Подільського спецрейсом приїхав на короткий термін голова Верховної Ради Володимир Литвин), в старовинному місті-фортеці над річкою Смотрич, ще в недалекому минулому столиці Поділля, відбувалися унікальні, абсолютно ексклюзивні події. Наша газета представляла першу в історії ЗМІ незалежної держави спробу сучасного бачення й осягнення сутності історичного процесу — двотомну антологію «Україна Incognita» (видану у вересні 2002 року, яку тепло зустріли читачі і фахівці, й перевидану додатковим накладом) та «Дві Русі», присвячену найбільш цікавим і контраверсійним сторінкам українсько-російських взаємовідносин в «Бібліотеці газети «День» за загальною редакцією Лариси Івшиної. До цієї ж дати було приурочено і відкриття V виставки кращих фоторобіт «Дня» в галереї Історичного музею стародавнього міста.

Подорожуючи Кам’янець- Подільським з його незліченними пам’ятками ХII—ХХ століть, а також Хотинською фортецею (відомою історичною пам’яткою вже Буковинського краю, що також увійшла в усі підручники історії, і не тільки України, як місце битви, де українці та поляки зупинили турецько-татарську навалу 1621—1622 років), наш невеликий десант постійно відкривав і для себе, і для людей Україну. До речі, головний редактор «Дня» Лариса Івшина на урочистому засіданні в місцевому Будинку культури відзначила: «Університети — не тільки нагромаджувачі знань, а й фабрики по «виробництву» громадян».

Окрасою зустрічей протягом двох днів стало спілкування з цікавими, нестандартно мислячими особистостями, такими, як історик зі світовим ім’ям, дослідник доби Національної революції 1648—1676 років, професор, лауреат Державної премії України Валерій Степанков. Отож, маємо надію на плідну співпрацю з науковцями, студентами, краєзнавцями краю...

На початку зустрічі в актовій залі Кам’янець-Подільського університету ректор Олександр Завальнюк відзначив: «Ми зустрічаємось з головним редактором впливової всеукраїнської щоденної газети «День» високоповажною пані Ларисою Івшиною. До нас приїхала мега-зірка української журналістики. Дозвольте їй вручити почесну відзнаку університету». Крім заявлених представників історичного і філологічного факультетів, були фізики, математики... На заході було до 300 людей. Поступово, але не відразу намітився діалог між аудиторією і гостями міста.

Лариса Івшина відзначила: «Сьогодні, маючи перед собою виклики часу, ми можемо на них відповідати лише тоді, коли суспільство буде спроможним виховати якомога якіснішу політичну і наукову еліту. І робити це необхідно в стислі строки, ставлячи амбіційні завдання. Бо всі 12 років ми «заколисували» себе тим, що живемо без таких великих потрясінь: «Нехай у нас з економікою далеко не так все гаразд, але, слава Богу, живемо без війни». Проте комфорту конкурентний світ не створює. І нас змусять, якщо ми не захочемо самі, «ворушитися» по-справжньому. І хто любить Україну, хто усвідомлює себе українцем, відчуває і цей тривожний стан. Навіть прецедент Тузли для українського суспільства — це великий подразник. Вам просто необхідний практичний екскурс, бо історія — це політична біографія. І треба робити все для того, щоб переконати студентів справжньою аргументацією, дати їм можливість спілкуватися, виходити на ЗМІ, створювати громадську думку. Невже сьогодні наші студенти й викладачі думають, що хтось без їхньої участі може їм влаштувати по- справжньому європейські стандарти життя? Я переконана, якщо ваш вуз хоче жити за такими стандартами і повернути ім’я Івана Огієнка, то ви повинні ставити перед студентами найвищі планки — зробити кар’єру в структурах Євросоюзу, Єврокомісії. Хтось, можливо, стане в майбутньому Генеральним секретарем НАТО...»

Лариса Івшина відповіла на зібранні на десятки запитань. А найцікавіші з них не залишилися поза увагою — двотомник в суперобкладинці, чотири книги «Дві Русі» й приз «за моральну підтримку» (фотоальбом «Дня») здобули студенти і викладачі університету (список читайте в наступному п’ятничному номері «Дня»). Під час презентації книжок «Дня» Лариса Івшина передала для університету, історичного факультету, бібліотек міста (в першу чергу шкіл, ліцеїв), училищ, технікумів 25 книжок «Дві Русі» та «Україна Incognita».

Місцева влада в особі міського голови Олександра Мазурчака і його першого заступника Ігоря Лисого, виявила непідробний інтерес до зустрічі з журналістами «Дня». Під час розмови ми почули немало цікавого про новаторські реформи в системі місцевого самоврядування. На думку Лариси Івшиної, оскільки Кам’янець-Подільський вже мав Магдебурзьке право (до речі, отримавши його на 80 років раніше, ніж Київ), то він уже входив до складу тодішнього «Євросоюзу». Варто, мабуть, організувати зустріч мерів українських міст, що мали Магдебурзьке право. Нагадаємо читачам, що Магдебурзьке право — це норми звичаєвого права і судових ухвал ХIII століття, прийняті в цьому німецькому місті й згодом перейняті багатьма полісами Європи, в тому числі Польщі та Литви, до складу яких входили землі України; першими містами, що одержали його, були Володи мир-Волинський у 1324 р., Сянок у 1339 р., Львів 1352 р. й Кам’янець (тепер Кам’янець- Подільський) у 1374 р.; до речі, Київ у цьому переліку займає місце лише у другій десятці — 1494 рік; у ХVIII— ХIХ століттях скасо вується самоврядування міст, що мали Магдебурзьке право в Україні — за указами російського царя Миколи II 1831 і 1835 років та на Галичині австрійського імператора Йосифа II 1786 року.

P.S.Детальніше про зустріч головного редактора «Дня» зі студентами та викладачами Кам’янець-Подільського університету, відкриття V фотовиставки «Дня» й враження від дивовижного міста читайте в найближчому п’ятничному номері нашої газети.

Підготували Сергій МАХУН, Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, фото Михайла МАРКІВА, «День», Київ—Кам’янець-Подільський— Хотин—Київ
Газета: 

Додати коментар

Фото Капча
Введіть символи з картинки

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ