Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Податковий тиск посилюватиметься

Держава вважає ПДВ своїм найдешевшим довгостроковим кредитним ресурсом
7 березня, 2012 - 00:00

В Україні вже 14 місяців діє новий Податковий кодекс. Незважаючи на це, адміністрування податку на додану вартість (ПДВ), як і раніше, залишається однією з найголовніших проблем для експортерів та підриває довіру до української влади — як у середовищі вітчизняного бізнесу, так і серед іноземних інвесторів. Чесний бізнес продовжує втрачати від невідшкодування ПДВ, а нечесний — знаходить лазівки для шахрайських схем.

Такий висновок зробили фахівці Міжнародного центру перспективних досліджень. Директор центру Віра Нанівська зазначила, що навіть ті підприємці, які не працюють на експорт і не мають проблем із цим податком, «не розуміють, якою мірою потерпає їхній бізнес від цієї ситуації». Як пояснив експерт, капіталізація будь-якого бізнесу вельми залежить від того, про яку країну йдеться, а отже, від того, які ризики загрожують бізнесові. Серед українських негативних чинників чи не найвірогідніший ризик — неповернення ПДВ, зазначає Нанівська, цитуючи Першого віце-прем’єра Валерія Хорошковського, який назвав неповернення ПДВ інституційною проблемою України.

Народний депутат, президент УСПП Анатолій Кінах наголошує, що до парламенту вже надійшов пакет пропозицій щодо вдосконалення Податкового кодексу від 70-х бізнесових асоціацій. За оцінкою Кінаха, механізм відповідальності держави та чиновників за дотримання норм Податкового кодексу в країні не працює. Народний депутат зазначає, що автоматичне відшкодування ПДВ, яке провадиться для 300 найбільших підприємств, а загалом доведене лише до 57% від загальної суми, є антиконституційним. Як і умови, на яких провадять відшкодування.

Голова Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко звертає увагу на те, що всупереч ключовій проблемі — відшкодуванню ПДВ — новий Податковий кодекс — це рух назустріч бізнесу. Однак вона наголошує на незаконних діях Податкової, яка пропонує компаніям сплачувати податок із прибутку наперед. Дерев’янко пропонує ДПС розширити, щоб охоплювати горизонтальним моніторингом якнайбільшу кількість компаній. Як наслідок, можна було б за п’ять днів давати відповідь на запити щодо надійності того чи того підприємства. І якщо ця відповідь позитивна, то надалі, на думку представника європейського бізнесу в Україні, сама собою відпаде так звана солідарна відповідальність бізнесу за своїх контрагентів «до 20-го коліна».

Найбільші претензії до української податкової системи, звичайно, в опозиційного народного депутата, заступника голови профільного парламентського комітету Сергія Терьохіна. Він розповів, що 112-ою директивою ЄС солідарну відповідальність європейських компаній скасовано й діє презумпція невинності. Тож Терьохін уважає непотрібними навіть розмови про моніторинги. Що ж до української податкової системи, то народний депутат настроєний дуже песимістично. На його думку, податковий тиск на бізнес у країні зростатиме. А такі сурогати, як податкові векселі та облігації, він вважає узаконеними хабарами, якими намагаються замінити відкати, повертаючи ПДВ.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ