Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Про «синицю» та «журавля»

29 квітня, 2004 - 00:00


Президент України Леонід Кучма свою чергову прес-конференцію традиційно розпочав учора з обговорення питань економіки.

ВЕЛИКІ ГРОШІ

«Кількісні показники економічного зростання вже стали хорошою прикметою часу» — сказав він. Головним критерієм успіху економіки, на думку Леоніда Кучми, слід вважати не дані статистики, а покращання якості життя громадян. Уже вкотре глава держави зупинився на проблемі ПДВ, що, за його словами, поки що не вирішується, а швидше посилюється, проблемі неплатежів у ПЕК, а також проблемі різкого збільшення цін на продукцію металургії. Унаслідок цього країна ризикує втратити «курочку, яка несе золоті яйця» — машинобудування, вважає Леонід Кучма.

Глава держави також закликав парламент зробити все для легалізації тіньових доходів, отриманих незлочинним шляхом. При цьому він запропонував використати зарубіжний досвід, зокрема Казахстану, де таким чином вдалося вивести з тіні 500 млн. американських доларів. Невирішеність цієї проблеми, вважає Леонід Кучма, відлякує від України іноземних інвесторів, які дивуються, чому українські бізнесмени бояться вкладати гроші в економіку власної країни. Леонід Кучма відзначив позитивні зрушення в галузі сільського господарства, а також успіхи в справі боротьби з незаконним виробництвом і збутом алкоголю. Кількість смертей через отруєння алкоголем зменшилася — сказав Президент. Леонід Кучма акцентував на потребі завантажити роботою нафтопровід Одеса — Броди, беручи до уваги насамперед економічні аргументи, необхідність того, щоб нафтопровід приносив прибуток. Глава держави висловив невдоволення ситуацією, що досі в нас «є лише нафтопровід, але немає ні продавців, ні покупців нафти».

ІРАК І ВІЙСЬКОВА РЕФОРМА

Леонід Кучма висловив співчуття рідним і близьким загиблого в Іраку українського миротворця, рядового Костянтина Михалєва. Президент закликав політиків не спекулювати на питанні участі українського військового контингенту в стабілізаційних процесах в Іраку. «Коли на цьому починають спекулювати наші політики — це грубий цинізм, пов’язаний із передвиборною кон’юнктурою» — сказав він, наголосивши, що смерть військових в Іраку — «це горе для рідних і близьких». Разом із тим, зазначив Леонід Кучма, минулого року в Україні загинуло близько 23 тис. чоловік унаслідок дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, неякісного алкоголю, від рук злочинців. Президент повідомив, що 30 квітня РНБО України розгляне питання безпеки українських миротворців в Іраку. «Гадаю, що головне завдання засідання — послухати Міністерство оборони, яких заходів планують вжити щодо підвищення безпеки наших військових», — сказав Леонід Кучма. При цьому глава держави признався, що публікації в зарубіжній пресі, які кидають тінь на репутацію українського миротворчого контингенту, сприймає як образу. «Я знаю, що наші військові гідно виконують свою місію», — відзначив Президент України. На РНБО, що відбудеться 30 квітня, також стоятиме питання про військову реформу, повідомив глава держави. Відзначивши необхідність чисельного скорочення української армії, Леонід Кучма висловився за те, щоб цього року обмежитися лише скороченням незайнятих штатних посад, яких нараховується близько 40 тисяч.

ПОЛІТРЕФОРМА ТА ВИБОРИ

Кажучи про політреформу, Президент України висловив думку, що Верховна Рада, з правового погляду, може на поточній сесії проголосувати ще із двох законопроектів про внесення змін до Конституції, які попередньо схвалив Конституційний Суд.

Зі слів Президента, незабаром багато політиків знову згуртуються навколо фігури Віктора Януковича. При цьому Леонід Кучма сказав, що вважає: партії більшості на своїх з’їздах підтримають кандидатуру Януковича як єдиного кандидата. При цьому заяви лідерів низки фракцій більшості про висунення їхніми партіями власного кандидата на президентські вибори глава держави назвав спробами «показати свою значущість».

СХІДНИЙ ВЕКТОР

Досить продуктивною Президент України назвав свою нещодавню зустріч із президентом Росії Володимиром Путіним, яка відбулася в Криму. З його слів, із російським колегою вони домовилися посилити торгово-економічну взаємодію двох країн. Леонід Кучма також повідомив журналістам, що як голова Ради глав держав СНД має намір призначити екс-секретаря ради безпеки Російської Федерації Володимира Рушайла секретарем ради СНД.

Леонід Кучма високо оцінив значення ратифікації угоди про створення ЄЕП. На його думку, це надасть Україні широкі можливості для розвитку національної економіки та її експортного потенціалу. При цьому Президент наголосив, що курс на євроінтеграцію залишається незмінним. Україна повинна йти до Європи через внутрішні перетворення, досягаючи європейських стандартів життя всередині країни, — вважає він. На думку глави держави, «синиця в руках» краще, ніж «журавель у небі». «Але ЄС нам навіть «журавля в небі» не обіцяє. Вони нам узагалі нічого не обіцяють», — констатував Президент. Водночас Леонід Кучма заявив, що вважає безперспективною участь України в Єдиному економічному просторі без формування зони вільної торгівлі в рамках ЄЕП.

МУКАЧЕВЕ І ПРЕСТИЖ ДЕРЖАВИ

Президент України прямо висловився щодо ситуації з виборами міського голови Мукачевого. «Я зацікавлений на 100%, щоб відбувся докладний аналіз цієї ситуації», — заявив він, наголосивши, що дав «жорсткі доручення» Генеральній прокуратурі та Службі безпеки України «найдетальніше розібратися та розставити крапки над «i». При цьому глава держави відмовився висловлювати свої власні оцінки цієї події: спочатку слово повинні сказати прокуратура та суд. Леонід Кучма погодився з думкою, що на виборах у Мукачевому відпрацьовували технології майбутніх президентських виборів, відзначивши, що все це шкодить іміджу держави. «Боротьба за владу затьмарює розум політикам», — сказав він. Президент також наголосив на необхідності розібратися в цій ситуації без залучення іноземних арбітрів: «якщо український політикум не навчиться розбиратися в ситуації, а весь час звертатиметься до міжнародної спільноти, гріш ціна всім нам», — зазначив він.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ