У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Проблем з паливом нема. Палива теж

16 червня, 2000 - 00:00

Вчора під час парламентських слухань «Енергетична політика України» віце-прем’єр Ю.Тимошенко продемонструвала впевненість, що уряд зможе подолати кризову ситуацію в енергетиці напередодні зими. Уперше розроблено повний баланс: скільки потрібно електроенергії взимку і як забезпечити її отримання. З документа випливає, що фінансові витрати на підготовку до зими повністю покриває оплата споживачів за електроенергію, яку має намір зібрати уряд. Уже тепер, за словами віце-прем’єра, видно, що покупець електроенергії платоспроможний, але проплата, доходячи до обленерго, не надходить у повному обсязі далі — генерувальним станціям. Особливо низький відсоток проплати надходить генераціям від обленерго приватизованих і тих, що перебувають в управлінні. За п’ять місяців цього року станції саме так недоотримали 1 млрд. 105 млн. грн. Водночас, Ю.Тимошенко наголосила, що заходи, до яких вдається уряд, дають позитивні результати. Зокрема, на сьогоднішній день не прострочено жодного платежу за свіже ядерне паливо, його постачання на АЕС повністю налагоджено і відбувається згідно із графіком. Напередодні зими, в листопаді, не будуть працювати тільки два блоки АЕС, що є плановим показником, а в місяці найбільшого навантаження на енергосистему країни — січень і лютий — тільки один блок «піде» на плановий ремонт.

Однак практично в той самий час, коли Ю.Тимошенко описувала цю оптимістичну ситуацію, агентство Інтерфакс-Україна, з посиланням на слова виконавчого директора з виробництва національної атомної енергогенерувальної компанії «Енергоатом» Віктора Стовбуна, розповсюдило інформацію про те, що перепростоювання в ремонті енергоблоків української АЕС, пов’язані з відсутністю палива, до теперішнього часу сягнули майже 250 діб.

Зі слів В.Стовбуна, в цей час НАЕК «Енергоатом» має паливо для п’яти реакторів ВВЕР: крім трьох вказаних, для 1-го і 2-го блоків Рівненської АЕС. Паливо ще для восьми енергоблоків ВВЕР треба закупити.

Паливо для 1-го блоку Південно-Української АЕС, виведеного в плановий ремонт 14 квітня, поки що не надійшло, тому графік введення його в експлуатацію «швидше від усього, буде зірвано», зазначив В.Стовбун.

Ось чому налякані холодною зимою громадяни якось уже збилися з ритму енергореформи: буде паливо чи ні? Якщо проблем з фінансуванням закупівлі ядерного палива, як твердить Ю.Тимошенко, немає, то чому паливо не закуповують? А якщо схеми проплати на енергоринку не втіляться з якихось суб’єктивних чи об’єктивних причин, то як же все-таки бути з зимою?

Знов-таки, насторожує прийдешня кадрова пертурбація в енергоблоці уряду і тільки з однієї причини: якщо заява про відставку міністра Тулуба, зі слів Ю.Тимошенко, є «початком нормалізації роботи уряду в ТЕК», то, вибачте, хотілося б знати, коли ж буде кінець нормалізації і плоди реформ? Відставку свого опонента віце-прем’єр оцінила як «порядний» вчинок людини, яка не впоралася зі своїми обов’язками. Не хочеться чіплятися до слів, та подекуди, сказані похапцем, вони стають дуже ілюстративними. Наприклад, ідучи з парламентських слухань, екс-міністр ТЕК Олексій Шеберстов відмовився оцінювати те, що відбулося і що сказано в парламентському залі, обмовившись на ходу, що не хоче коментувати цей бардак.

Газета: