Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Солідарність на шальці терезів

Анкара засуджує резолюцію комітету Конгресу США про турецький геноцид вірмен
12 жовтня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

І так непрості відносини між союзниками з НАТО і війни в Іраку — Туреччиною та США — можуть вкотре погіршитися. Востаннє охолодження американо-турецьких відносин сталося в 2003 році, коли Анкара не дозволила Вашингтону провести операцію проти режиму Хусейна зі своєї території. Тепер же до погіршення відносин між США й Туреччиною приклали руку американці. Зокрема, комітет із закордонних справ палати представників, який 27 голосами проти 21 в середу схвалив резолюцію про визнання дій Османської імперії в 1915 році геноцидом вірмен.

Тепер ця резолюція прямує на розгляд у саму палату представників, де, за словами демократичних лідерів, голосування щодо законопроекту відбудеться в середині листопада. Аналогічний законопроект розглядається в сенаті, однак обидва документи є суто символічними й не вимагають підпису президента.

За визнання геноциду вірмен виступає більшість демократів, які складають більшість у Конгресі, тому тепер тільки Демократична партія може зупинити остаточне прийняття документа в палаті представників. Голова комітету із міжнародних справ Том Лантос так пояснив рішення комітету: «Нам потрібно покласти на одну шальку терезів бажання виразити солідарність з вірменським народом, а на іншу — ризик того, що молодим людям в американській військовій формі через це буде ще складніше».

Тим часом республіканці по-іншому дивляться на цю ситуацію. Перед голосуванням в Конгресі голова Білого дому Джордж Буш виражав занепокоєння тим, що прийняття резолюції щодо геноциду вірмен може нашкодити відносинам США з Туреччиною, через територію якої доставляється більшість американських вантажів в Ірак і Афганістан. «Ця резолюція не є правильною відповіддю на ці масові вбивства, що стали частиною історії. Її прийняття нанесе величезну шкоду нашим відносинам із ключовим союзником у НАТО й глобальній війні з тероризмом», — зауважив Буш, який не раз заявляв, що питанням про геноцид повинні займатися не законодавці, а історики.

Турецька сторона відразу ж і різко відреагувала на прийняту резолюцію. Це «неприйнятне рішення комітету, як і аналогічні кроки в минулому, не визнаються турецьким народом таким, що має законну силу», — заявив президент Туреччини Абдулла Гюль. «Прикро, що деякі політики в США не чують закликів бути розумними й ще раз прагнуть принести великі проблеми в жертву містечковим політичним іграм», — процитувало турецьке державне новинне агентство Anatolian слова Гюля.

Жорсткий тон відчувається в опублікованій учора заяві турецького зовнішньополітичного відомства. «Схвалення даної резолюції комітетом Конгресу є безвідповідальним кроком, який в такий відповідальний час ускладнить і відносини з другом та союзником, і стратегічне партнерство, яке напрацьовувалося протягом кількох поколінь. Наш уряд жалкує й засуджує дане рішення. Неприйнятно звинувачувати турецький народ у тому, чого ніколи не було в історії», — зазначається в документі.

Заступник глави правлячої партії Туреччини Егемен Багіс цього тижня застерігав, що Анкара може відмовитися від підтримки американських військ в Іраку, якщо Конгрес США прийме законопроект, що визнає масові вбивства вірмен на початку ХХ століття геноцидом.

Аналітики вважають, що дана резолюція справді може погіршити американо-турецькі відносини, особливо у військовій сфері, що може ускладнити завдання зі стабілізації Іраку. Прикладом цього є турецько-французькі відносини. Після того, як офіційний Париж класифікував заперечення геноциду вірмен як кримінальний злочин, Анкара заявила про припинення турецько- французького військового співробітництва. Досі Вашингтон користувався підтримкою Анкари в боротьбі проти іракських повстанців, а також у спробах запобігти реалізації ядерної програми Ірану. До того ж, аналітики вже висловлювали припущення про те, що у відповідь на прийняття резолюції Конгресом США, Туреччина може обмежити доступ американців на військово- повітряну базу Інджирлик.

Очевидно, це розуміє офіційний Вашингтон. Свідченням цього є поширена у Вашингтоні заява держдепартаменту США. «Адміністрація Джорджа Буша жалкує про рішення профільного комітету Конгресу США затвердити резолюцію про «геноцид» проти вірмен і, як і раніше, виступає проти цього документа й продовжує рішуче заперечувати цю резолюцію, прийняття якої нанесе величезну утрату американо-турецьким відносинам, а також інтересам США в Європі та на Близькому Сході», — зазначається в документі. У заяві вказано, що прийняття цієї резолюції не поліпшить вірмено-турецькі відносини й не просуне примирення між турками та вірменами щодо питання про жахливі події 1915 року.

«США визнають величезні страждання вірменського народу, викликані масовими вбивствами й насильною депортацією в останні роки Османської імперії. Ми виступаємо за те, щоб за звірства, що призвели до загибелі півтора мільйона вірмен під час Першої світової війни, понесли повну й чесну відповідальність, але ця резолюція цього не забезпечує», — підкреслюється в документі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments