Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

За межею

Роман ЗВАРИЧ: Це грубе порушення прав людини і Кримінального кодексу
8 жовтня, 2010 - 00:00

В Україні це вже стало традицією — на початок виборчої кампанії вкидати компромат. До минулих виборів нам піднесли так званий педофільний скандал. І на ці вибори підготували величезну купу гною. Виявилось, в українській політиці немає межі людської низькості й підлості...

Цього разу жертвою став бютівець Олег Ляшко. Скандальний відеоролик з’явився 5 жовтня о 13.57 на сайті You tube і миттю став одним із найобговорюваніших в інтернеті. Ролик датований 15 вересня 1993 року, на відео — допит, який веде слідчий міськпрокуратури Олег Матвєєв. Ляшка називають звинуваченим. Суть допиту зводиться до опису стосунків Олега Ляшка з деяким Борисом.

Мішень вибрали вдало. Суспільство в нас переважно гомофобне. Тим більше, якщо йдеться про публічних персон. А Ляшко часто з’являється на екрані. Багато виступає на засіданнях парламенту. І є одним із найяскравіших спікерів БЮТ. Але цього разу в спробі забруднити опонента відверто переступили межу.

Потрібно віддати належне мужності Олега Ляшка. Таке важко пережити будь-якій людині. Багато хто прогнозував, що він сховається від людських пересудів в якомусь селі, але Ляшко прийшов до Верховної Ради. Від нього ніхто не шарахався. Навпаки, депутати висловлювали йому свою підтримку. Навіть закляті опоненти.

— Я підійшов, привітався з ним. Підтримав морально, — розповідає «Дню» регіонал Михайло Чечетов. — Не можна такі речі робити. Не можна... Я вважаю, що в середу переступили межу. Це не робить честі нікому. Думають, що ллють бруд один на одного, а фактично — на країну.

Екс-міністр юстиції Роман Зварич називає цей інцидент посадовим злочином.

— Це не доказ, що раптом виявився на вулиці. Це відеозапис процесуальної дії. Тобто, проходив допит. Матеріали кримінальної справи, відповідно до законів, повинні зберігатися в суворій таємниці. І раптом напередодні виборів вони з’являються на одному з сайтів. І всі мають можливість на це дивитися. Це потрібно називати своїми іменами — це злочин. І, звичайно ж, за це хтось повинен відповісти.

— У кого міг бути доступ до цього відео?

— Якщо я не помиляюся, доступ може бути лише в органів прокуратури. Ця справа була порушена прокуратурою. І не могла вийти з того приміщення. Це дуже грубе порушення і прав людини, і кримінального кодексу. І за це винні мають бути покарані.

І за інформацією «Дня», Ляшко навіть поривався провести прес-конференцію. Але потім обмежився заявою: «Я багато років у політиці. У мене товста шкіра і загартований дух, але не можу сказати, що легко пережив учорашній день. Але, як то кажуть, все, що нас не вбиває, — робить сильнішим... Як на мене, то навіть у каналізації мають бути буйки, за які запливати не можна».

На жаль, у достовірності відеоматеріалів сумніватися не доводиться. Але справжнє відео чи змонтоване — справа десята. Головне запитання: хто автор цього «зливу»? Хто зараз має доступ до архівів судів, МВС, СБУ, прокуратури? Геннадій Москаль радить звернутися Ляшку до прокуратури із запитом — кому видавалися копії матеріалів його справи і за яким правом?

І ще один момент: автори скандалу вкотре відкрили скриньку Пандори. На місці Ляшка може опинитися будь-який політик. І, можливо, вже завтра на загальний огляд витягнуть брудну білизну моральних викривачів. А те, що вона в них не в найкращому стані, сумніватися не доводиться.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ