У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Зерну відкриють кордон

Експортні квоти можуть зняти після 15 травня, якщо майбутній врожай буде оптимістичним
29 квітня, 2011 - 00:00

Продовжувати чи скасовувати зернові експортні квоти — це питання уряд вирішить у середині травня. Про це після зустрічі з зернотрейдерами, організованої Американською торгівельною палатою (АТП) та Європейською бізнес-асоціацією (ЄБА), «Дню» повідомив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк. Учасники зустрічі також домовилися разом розробляти законопроекти про фінансування майбутнього врожаю та цивілізований ринок торгівлі зерном, про відкриття в Україні філіалу біржі світового рівня. Також Присяжнюк висловився проти введення експортного мита на зернові.

«Ми вирішили, що після 15 травня проведемо спільну нараду (із зернотрейдерами, ТПУ, ЄБА. — Авт.), подивимося зернові баланси, залишки і прогноз на майбутній урожай — і приймемо спільне рішення, — деталізував міністр в коментарі виданню. — Якщо буде загроза невисокого врожаю, тоді будемо вимушені все-таки притримати (зерно. — Авт.) до 1 липня 2011 року». На прохання «Дня» уточнити, скільки сьогодні становлять перехідні зернові залишки, міністр відповів, що саме триває їхня перевірка.

Нагадаємо, що днями уряд скасував обмеження на вивіз кукурудзи. Тож її на зовнішні ринки, за оцінками Присяжнюка, може потрапити ще близько 1,5 мільйона тонн. «Якщо прогноз майбутнього врожаю буде позитивний, — говорить міністр «Дню», — то експортувати можна близько 300—400 тисяч тонн надлишкової пшениці».

Експорт якомога швидше потрібно звільнити від обмежень, щоб виробники хоча б частково компенсували свої збитки, вважає президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. На його думку, відкривати кордон потрібно, бо прогнози нового врожаю позитивні. «За скромними оцінками, врожай буде 43—44 мільйони тонн зернових, з яких приблизно 18—20 мільйонів тонн — пшениця, а 13 мільйонів тонн — кукурудза. Ці показники кращі за минулорічні», — говорить він «Дню».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: