Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Дуб, який пам’ятає Потоцького й Махна...

Туристів запрошують побачити 400-річне дерево заввишки 25 метрів
24 вересня, 2013 - 11:04
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Дуб-велетень в урочищі Воловик, що на околиці селища Голованівськ (Кіровоградська область), є одним з об’єктів району, куди запрошують туристичні путівники. Проте не кожному вдається відразу знайти це дерево. При в’їзді до урочища, праворуч від дороги, встановлено стенд, який вказує, що поряд росте «ботанічний пам’ятник природи». Проте не сказано, в який бік треба йти, щоб побачити його — прямо, ліворуч чи праворуч. Тож декому доводиться кружляти, перш ніж побачити метрів за сто праворуч від в’їзду в урочище це диво.

Цьому дубу понад 400 років. Могутній велетень пам’ятає часи Речі Посполитої, коли територія сучасного Голованівського району була частиною «Уманської пустоші». Пізніше під ним відпочивали козаки (поруч проходив чумацький шлях). Після Уманської різанини 1768 року в лісі під Голованівськом переховувався загін козаків під керівництвом Голованя. Пам’ятає дуб і засновника «Софіївки» графа Станіслава Потоцького — ці землі належали сім’ї Потоцьких із середини ХІІІ до кінця ХІХ століть. Бачив дуб і буремні роки початку минулого століття, батька Махна, який проходив із боями через Голованівський район, бомбардування лісу німецькими військами влітку 1941 року.

Дуб вистояв. Висота дерева — 25 метрів, обхват стовбура — майже 5 метрів, діаметр крони — 25 метрів. Незважаючи на поважний вік, дуб росте і щедро обдаровує своєю енергією.

До речі, найстаріший дуб України росте в урочищі Юзефинська дача у Рокитнянському районі на Рівненщині. Йому понад 1300 років.

Володимир ПОЛІЩУК, Кіровоградська область
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments