Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Делікатне питання

Не сьогодні-завтра ще два десятки учасників перегонів-2006 оприлюднять свої виборчі списки
17 грудня, 2005 - 00:00

Треба поспішати: згідно з календарним планом підготовки та проведення виборів-2006, висування кандидатів у народні депутати України закінчується 25 грудня. Загалом за останній місяць у столиці пройшло понад півсотні партійних та міжпартійних форумів. Отже, сьогодні продовжиться міжпартійний з’їзд Блоку Юлії Тимошенко, який розпочався 7 грудня, відбудуться з’їзди зокрема виборчого блоку «Євген Марчук — Єдність» (Партія Свободи, Українська партія «Єдність», партія «Солідарність жінок України»), виборчого блоку Бориса Олійника і Михайла Сироти, Народного блоку Литвина, партії «Вперед, Україно!» та інш. Завтра планують затвердити свої виборчі списки блок «Наша Україна» (Народний союз «Наша Україна», Народний рух України, Партія промисловців та підприємців України, Конгрес українських націоналістів, Українська республіканська партія «Собор» та Християнсько-демократичний союз), блок «Народно-демократична партія та Партія екологічного порятунку «ЕКО+25%», блок Соціал-демократичної партії України (об’єднаної) з Республіканською партією та партією «Жінки за майбутнє». Учора було оголошено виборчий список Українського народного блоку Юрія Костенка і Івана Плюща. Першу «п’ятірку» склали лідер УНП Ю.Костенко, почесний голова Партії вільних селян та підприємців І.Плющ, почесний голова ЗАТ «Оболонь» Олександр Слободян, перший заступник лідера УНП Іван Заєць і директор Інституту етнографії Ганна Скрипник. Майбутніми союзниками УНБ у Верховній Раді Юрій Костенко бачить, за його словами, насамперед своїх партнерів по помаранчевій коаліції. Чому ж вони сьогодні не разом? Про це кореспонденти «Дня» запитали лідера Народного руху України, міністра закордонних справ України Бориса ТАРАСЮКА.

— Днями ви від імені НРУ підписали на майдані Незалежності угоду про створення виборчого блоку «Наша Україна». Які умови блокування нею передбачені? Скажімо, щодо квот у загальному списку учасники блоку вже визначилися?

— Так... Участь Народного руху України в цьому блоці є логічною, оскільки ще у 2001 році НРУ разом із Українською народною партією та партією «Реформи і порядок» виступили ініціаторами формування блоку, який отримав назву «Наша Україна». Цей блок став найбільш успішним політичним об’єднанням у сучасній Україні: на виборах 2002 року йому вдалося те, що впродовж понад десятиліття не вдавалося жодній іншій політичній силі — взяти гору над Компартією. З того моменту й почався занепад останньої. Що стосується подальшої ролі НРУ в цих процесах та його позиції, то ще в лютому нинішнього року, тобто після перемоги помаранчевої революції та обрання Віктора Ющенка Президентом, ми на своєму з’їзді вирішили: наступні вибори мають не менше значення, ніж попередні, і, щоб і ці вибори пройти успішно, Народний рух України ініціює створення широкого патріотично- демократичного блоку на основі тих сил, які привели до перемоги Президента Ющенка. Тобто всі політичні сили, що входили в коаліцію «Сила народу». На жаль, випробування владою витримали не всі. Сьогодні сили помаранчевої революції дещо, так би мовити, розпорошені, але, думаю, це тимчасове явище. З часом — а точніше, по завершенні виборів, сподіваюсь, наші політичні сили об’єднаються для того, щоб сформувати більшість у парламенті та створити новий уряд.

— Чи не маєте ви наміру після виборів утворити, за прикладом учасників Блоку Тимошенко, єдину мегапартію?

— Це залежить від суб’єктів. Наскільки мені відомо, серед партій-засновників блоку «Наша Україна», немає політичних сил, які хотіли б позбутися своєї самоідентичності. Народний рух України висловився щодо цього на своєму з’їзді 18 лютого, про який я вже згадував.

Що стосується квот, то це питання, звичайно, для будь- яких політичних угруповань одне з найбільш делікатних. Але нам, лідерам шести партій, вдалося подолати труднощі та знайти компроміс, який задовольняє всіх учасників.

— Чому, на вашу думку, замість єдиної «помаранчевої» команди на вибори- 2006 йдуть «паралельними курсами» з півдесятка помаранчевих блоків та партій? До речі, вам надходили пропозиції щодо блокування від ПРП, «Пори», УНП тощо?

— Ви знаєте, прикро, що ми не разом. Прикро. Я вважаю, що це помилка «помаранчевої» команди. Почасти тому, що, так би мовити, частини єдиного цілого зрештою опинилися в різних виборчих коаліціях, спричинилися взаємні образи, де в чому — надмірні амбіції. Проте якщо вже так сталося, я особисто вважаю, що трагедії з цього робити не треба. Головне, щоб ці частинки «помаранчевої» команди під час виборчої кампанії несли і стверджували ідеали Майдану. Якщо ми з честю пройдемо це випробування, — а воно буде серйозним для кожної з політичних сил, — і по завершенні виборів знову об’єднаємось для формування більшості та нового уряду, думаю, це буде ознакою того, що ми винесли з цієї ситуації належні уроки.

— Тобто принципових розходжень між вами немає? «Ідеали Майдану» на всіх одні?

— Немає принципових розходжень — і не може бути. Є відмінності в тактиці, подеколи грає роль, як я вже казав, суб’єктивний, особистісний чинник.

— Деякі експерти пророкують вам місце у першій п’ятірці блочного списку. Ви можете підтвердити чи спростувати цю інформацію?

— Кожна партія-учасник блоку має свій список, у тому числі й Народний рух України. Наша ж спільна робота повинна полягати у виробленні якісного політичного продукту. А саме — списку, який стане резонансним у суспільстві, привертатиме увагу не лише відомим брендом «Наша Україна» і тим, що за цим брендом стоїть ім’я Віктора Ющенка.

— Тиждень тому на з’їзді Партії промисловців і підприємців України її лідер Анатолій Кінах заявив, що ПППУ формуватиме 20% блочного списку. З урахуванням того, що, за попередньою інформацією, 65% бере собі НСНУ, решті союзників лишається всього 15%...

— Питання квот, повторюю, — найбільш делікатне питання. І, звичайно, не всі були задоволені своїми квотами, але, врешті-решт, усе залежало від уміння політиків досягати консенсусу. Ми його досягли. За рахунок, звичайно, здатності кожного узгоджувати свої інтереси з інтересами інших. Кожного — винятків не було. Це дало нам можливість подолати, так би мовити, перший бар’єр. Деякі політичні сили вже на цьому етапі просто не витримують і розпадаються. Наступний бар’єр — це наш спільний, міжпартійний з’їзд.

— Тобто тими цифрами щодо квот, які там будуть оголошені, Народний рух, зокрема, залишиться задоволений?

— Звичайно, у кожного є прагнення до максимуму. Але, якщо кожен буде прагнути до свого максимуму, та ми ніколи не досягнемо згоди. Тому нам довелося кожному поступитися своїми домаганнями заради спільної мети.

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ