Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

У пошуках балансу

Микола МАЛОМУЖ: «Події ночі з 29 на 30 листопада протверезили представників правоохоронних органів»
4 грудня, 2013 - 11:43
МИКОЛА МАЛОМУЖ

Стратегія розвитку України та її національна безпека невіддільна від європейських цінностей. Саме під таким гаслом зібралися учора учасники міжнародної науково-практичної конференції, метою якої було змалювання стратегічних інтересів держави, визначення подальшого курсу реформування. Утім, захід можна вважати невдалим. Запланована заздалегідь програма передбачала обговорення вищезазначених тем у контексті вже підписаної Угоди про асоціацію. Не змогли учасники адаптуватися й до чинної ситуації та дати відповіді на виклики революційного часу. Запрошені експерти, іноземні посли, державні діячі, представники духовенства та громадянського суспільства обмежилися коментарем, що європейський вектор поєднав українців та змусив їх активно відстоювати свою позицію, боротися за нові цінності та трансформацію суспільства і держави.

Для того, щоб отримати оцінку наявного в країні стану, «День» звернувся до голови оргкомітету конференції, державного діяча, очільника Служби зовнішньої розвідки (2005 — 2010 рр.), колишнього радника Президента Миколи МАЛОМУЖА.   

— Як ви прокоментуєте ситуацію в країні з точки зору національної безпеки? Чи можлива реалізація найгірших сценаріїв та розв’язання громадянської війни?

— Зараз іде пошук моделі врегулювання ситуації. Відповідно, зараз напрацьовуються і групи переговірників та посередників, як всередині країни, так і ззовні. Про це заявляли Баррозу, Меркель, Фюле та інші керівники європарламенту — це зовнішній чинник. Налаштовані на переговори і з боку опозиції та громадянського суспільства. Потрібно напрацювати умови, в яких це все може бути врегульовано. Мови про введення надзвичайного стану чи початок громадянської війни бути не може — йде процес підготовки діалогу і результат має бути позитивним. Думаю, докладуть зусиль з усіх сторін для того, щоб не роздмухувати конфлікт. Можливо, підуть на поступки стосовно певних кадрових рішень, прийняття рішень процесуального плану стосовно осіб, які винні у конфлікті. Буде враховано і позицію громадянського руху, його позиції, враховані фактори, які підняли людей і спричинили їх вихід на Майдан. Дійсно, це потребує вирішення і не тільки у вимірі Європейського союзу, а у вимірі людської гідності, перспектив, прав людини, її життя та самореалізації. Це — основа. Люди вийшли, бо це їх гідність та їх майбутнє. Саме через це всі стоять, тож інших варіантів немає. 

Чому зараз відбувається стягнення «силовиків» до Києва?

— Я думаю, це потрібно для того, щоб перестрахуватися у випадку, якщо зійдуться різні політичні сили й запобігти реалізації найгірших сценаріїв. Зараз ніхто не ризикне з позицій владних структур чи правоохоронних органів силові акції, щоб захищати інтереси тої чи іншої сторони. Вони повинні захищати безпеку людей. Поки що орієнтуємося на цей підхід.

Події ночі з 29 на 30 листопада отверезили представників правоохоронних органів. Думаю, тепер вони інакше оцінюють ситуацію. Тепер сценарій має бути більш  поміркований, глибокий. Має бути встановлений контакт із усіма зацікавленими сторонами.

Деякі експерти наголошують на тому, що у реалізації силового сценарію найбільш зацікавлена Москва і зараз усе розгортається за кремлівським сценарієм. Чи можливий вплив інших держав?

— Намагання могли б бути, але прямого впливу немає. Тут задіяні дуже потужні сили у громадському секторі, настільки вони потужно проявляють себе ззовні, що жодні інші чинники просто не ризикнуть втрутитися. В першу чергу, звісно, представники нашої влади, вищого керівництва та силового блоку. Ми бачимо лише частину «Беркуту», але представники різних спецслужб та правоохоронних органів заявляють про те, що не будуть боротися із людьми та проводити жорсткі акції і репресії.

Зараз постійно з’являються новини про проведення засідання РНБО, які потім спростовуються. Чому не ухвалюється жодне рішення?

— Таке засідання зараз на часі, але наразі нічого конкретного сказати не можу. Поки що відбуваються лише наради.

Анна ЧЕРЕВКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ