Почувати себе людиною, почувати себе тим, як ще колись казали, першим творінням Найбільшого Творця, почувати себе свідомим у всіх своїх вчинках та поступованнях — ось основна заповідь людини-европейця.
Улас Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, редактор

Вакансія в телеефірі

Кому дістануться 9 годин мовлення на УТ-2?
16 червня, 2004 - 00:00

Минулого тижня Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення оголосила конкурс на право мовлення на другому технологічному загальнонаціональному телевізійному каналі (УТ-2). Нагадаємо, що на цьому телеканалі мовить «Студія «1+1». Конкурс стосується мовлення у вільні проміжки часу — з 4.00 до 7.00 та з 10.00 до 16.00, разом — 9 годин на добу. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, умови конкурсу передбачають необхідність враховувати потребу держави в широкому і повнішому інформуванні населення про діяльність єдиного органу законодавчої влади в Україні (тобто Верховної Ради) й органів місцевого самоврядування; створення передумов для переходу до суспільних форм мовлення, а саме: виробництво та поширення соціальних, дитячих, культурологічних, освітних програм, а також переважно соціальної реклами.

На сьогодні проміжок між 4.00 та 7.00 на каналі УТ-2 справді вільний, а в проміжку з 10.00 до 16.00 транслюються передачі Національної телекомпанії України (НТКУ) та регіональних державних телерадіокомпаній. А вихід у цьому проміжку (як правило, з 14.00) програм «1+1» пояснюється умовами тимчасового дозволу Нацради з питань ТБ і РМ. Як повідомив «Дню» генеральний продюсер «1+1» Володимир Оселедчик, дозвіл цей дійсний на той період, поки час на УТ-2 не є ліцензований, — із застереженням, що загальний час мовлення не повинен перевищувати 15 годин (що передбачене ліцензією «1+1»). Таким чином, у залишку однаково отримуємо 9 годин мовлення на добу. Кому вони можуть дістатися? Якщо керуватися принципом «Один канал — один мовник», який попередній склад Нацради з питань ТБ і РМ заявив як основоположний при видачі ліцензій на право мовлення, то можлива відповідь — «1+1». (Хоча, якщо подивитися на «комуналку» УТ-1, можна побачити, що на практиці цього принципу не завжди дотримуються). Тим більше, що одна з найстаріших в Україні телекомпанія — єдиний із недержавних каналів першого та другого ешелону, що не має повноцінного мовлення. Зі слів Володимира ОСЕЛЕДЧИКА , з багатогодинною «діркою» в середині канал має дещо «скособочений» вигляд». Генеральний продюсер «1+1» підтвердив, що телекомпанія, безумовно, братиме участь у конкурсі, тим більше, що концепція каналу цілодобового мовлення «давно вже підготовлена»:

— Звісно, там передбачене пізнавальне мовлення та програми для дітей (у проміжку з 10.00 до 12.00) — причому, для найменшеньких, дитсадківського віку. Звичайно, там будуть новини: щойно з’явиться можливість робити регулярний «крок», новини виходитимуть раз на дві години. Принаймні, в денному проміжку — відповідно, о 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. А оскільки денні новини, за визначенням, пов’язані з головним ньюзмейкером, яким є парламент, це передбачає ширше висвітлення його діяльності силами нашого каналу. Як ми працюватимемо вночі, я поки що не розповідатиму: там є досить оригінальні творчі рішення. Чи виконаємо ми умови конкурсу? Так, безумовно. І думаю, що виконаємо краще, ніж будь- хто. Знову ж таки, якщо критерій — успішність, то протягом останнього року, починаючи з вересня 2003 року, до нас поки що ніхто не наблизився. Якщо говорити про ліцензію, яку нам видали, то ми виконуємо її точно і в повному обсязі. Що стосується мовлення українською мовою, навіть перевиконуємо. Тому, якщо говорити про об’єктивні критерії, то я не бачу, хто б нас міг тут обскакати...

Охочі «обскакати», проте, є. Як повідомив «Дню» перший заступник голови Нацради з питань ТБ і РМ Віктор ПОНЕДІЛКО , голова Держкомтелерадіо Іван Чиж неодноразово надсилав до Нацради офіційні листи, що стосуються питання ліцензування на УТ-2 обласних і регіональних державних ТРК. Один із аргументів — пріоритетність права Держкомтелерадіо на загальнонаціональні канали мовлення, технічні засоби яких створено за рахунок державного бюджету. Знайомство з текстом листа Держкомтелерадіо від 12 лютого 2004 року, адресованого Нацраді, свідчить, що Держкомтелерадіо хотів би залишити за обласними держтелерадіокомпаніями відрізки часу на УТ-2 на найближчі три-чотири роки. А відмовитися від мережі, створеної за державні гроші, йдеться в листі, можна буде тоді, коли створять обласні мережі мовлення. Крім того, Держкомтелерадіо був би зацікавлений у збільшенні відрізка мовлення для ДТРК «Культура» (програми якої зараз виходять на УТ-2) з однієї години до трьох із половиною — зокрема, за рахунок скорочення відрізка часу, який ліцензійно не закріплений за «1+1»... Чи здатен канал «Культура» за його нинішніх фінансових і кадрових можливостей забезпечити відповідну кількість якісних програм, думається, глядач може судити сам. Голова Держкомтелерадіо підтвердив «Дню» претензії комітету на всі дев’ять годин мовлення на УТ-2, оскільки вони виставлені на конкурс у пакеті. Але при цьому зазначив: якщо і три години буде відведено в тих часових відрізках, в яких сьогодні мовлять як ДТРК «Культура», так і регіональні ДТРК , комітет задовольнився б і цим. Івана ЧИЖА можна зрозуміти — адже йдеться про державних мовників, тобто тих, хто перебуває в його безпосеред ньому підпорядкуванні. З іншого боку, віддати частину часу на загальнонаціональному каналі обласним державним телерадіокомпаніям — означає «розбити» загальнонаціональний канал, адже кожна з ОДТРК виходитиме на свій регіон. Крім того, як зауважив Віктор Понеділко, може виникнути проблема з подачею заявок, оскільки деякі області — наприклад Луганська, Запорізька, Миколаївська, Вінницька, — уже мають свої обласні мережі; і виникає запитання — навіщо ОДТРК цих регіонів потрібен додатковий час на УТ-2? Крім того, частина ОДТРК може забезпечити тільки дві — дві з половиною години мовлення. На думку Віктора Понеділка, можливим виходом із ситуації, що виникла, могло б стати «наведення порядку» на УТ-1 та виділення на Першому Національному часу під регіональні блоки новин, а кращий вихід: кожній ОДТРК — свою мережу.

А поки що (за станом на вчорашній день) заявки на конкурс на право мовлення у вільні проміжки часу на УТ-2 не надходили. Їх прийматимуть до 12 липня поточного року. Кому дістануться дев’ять годин на загальнонаціональному каналі напередодні президентських виборів — покаже час.

Михайло МАЗУРІН, Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: