Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Як зупинити фінансову катастрофу?

«Треба відновлювати довіру, змінювати стиль спілкування народу з урядом. Інакше ніякий закон не змінить ситуацію в країні», — депутат
28 березня, 2014 - 11:54
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Депутатам не дають розслабитися. Учора біля стін Верховної Ради зібралося кілька сотень людей, які вимагали від парламентарів ухвалити низку законів. По обіді мітингувальники навіть перекрили рух по вулиці Грушевського, а вийти з ВРУ можна було лише зі сторони комітетів. Утім, безрезультатно, гласу народу депутати так і не почули. До розгляду питань, які хвилювали активістів — ухвалення закону про люстрацію, проведення переатестації суддів, внесення змін до Податкового кодексу України (щодо відміни утилізаційного збору та акцизу з переобладнання транспортного засобу), відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова —  політики так і не дійшли. А Верховна Рада лише з третього разу проголосувала за внесення до порядку денного проектів законів від уряду: про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні і законопроект щодо внесення змін до бюджету на 2014 рік.

За звичкою, голосувати в унісон із владною коаліцією відмовилися комуністи. Проти була і фракція Партії регіонів та кілька позафракційних народних обранців. «Ми знову порушуємо  — прокоментував «Дню» позафракційний народний депутат Віталій Немілостівий. — Ніхто заздалегідь нам не роздав тексту проектів законів. Але ж це неприпустимо! Сьогодні ми приймаємо дуже важливі, системні законопроекти і зміни, які викличуть суспільний резонанс. У відповідь нам нічого не дають прочитати, а лише кричать: «Давайте, голосуйте!». У нової команди абсолютно старий стиль керівництва. Так бути не повинно».

Украй знервованим сьогодні виглядав і в.о. президента України, спікер ВРУ Олександр Турчинов, а його некоректна поведінка викликала хвилю обурення серед колег-депутатів. «Турчинов був грубим і розмовляв з нами, як із підлеглими. Якщо він і далі себе так поводитиме, будучи головою ВРУ, то думаю, його дуже скоро переоберуть, — нарікав «Дню» у приватній розмові один із присутніх у Раді депутатів. — Так робити не можна. Проводити засідання слід більш витримано».

Врегульовувати напружену атмосферу в парламенті взявся прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Учора на засіданні Ради він вступив із трибуни парламенту. У цілому, спіч Яценюка був доволі переконливим, діляться депутати та експерти. Утім, як зазначив у коментарі «Дню» президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, Арсеній Петрович надто захопився заграванням із публікою та вживанням складних словесних формул. «Це заважає повірити людям у щирість Яценюка», — каже Лановий. До того ж, на думку експерта, крім заяв Яценюка, не вистачає в цій ситуації й ініціатив від уряду. «Команда в нього дуже слабка, недосвідчена і боязлива щодо своїх ініціатив. Міністри сидять десь на другому плані і чекають, поки Яценюк транслює в ефір свої пропозиції. А де ж міністри, фаховість, аргументація?», — каже Володимир Лановий.

У цілому, говорять опитані «Днем» депутати з різних фракцій та груп, голосувати за подані урядом законопроекти вони готові хоч зараз. Проте «як домогтися наступного розвитку економіки? Що робити з тими законопроектами, які приймала попередня влада? Ті питання, на які ми хочемо почути відповіді від прем’єра і уряду перед ухваленням законопроектів», — сказав «Дню» напередодні народний депутат від «УДАРу» Павло Розенко. «Тут є непопулярні міри, які треба прийняти, — каже Віталій Немілостівий. — Але не хочеться, аби нова влада не грала за старими правилами, що бачимо зараз: нам знову не дають ознайомлюватися з документами, нормально говорити... Тим паче, що самі по собі непопулярні заходи не здатні вирішити проблеми. Треба робити стимули, відновлювати довіру, змінювати стиль спілкування народу з урядом. Інакше ніякий закон — один чи два — не змінить ситуацію в країні».

«Я очолюю Комітет з питань податкової та митної політики і взагалі не є учасником розгляду поданого проекту податкового закону, — розповів у коментарі «Дню» народний депутат, перший заступник голови депутатської групи «Економічний розвиток» Віталій Хомутиннік. — Буває. Але, думаю, спільними зусиллями ми це поправимо».

ЦИТАТА «Дня»

Арсеній ЯЦЕНЮК, прем’єр-міністр України:

Перше: ми прогнозуємо падіння ВВП на 3%, і це буде тільки в тому випадку, якщо ВРУ ухвалить пакет законопроектів, запропонований урядом.

Друге: ми реально оцінюємо ситуацію з інфляції, в поточному році її рівень становитиме від 12 до 14%. Якщо ж ці закони ухвалено не буде, ми прогнозуємо дефолт і мінус 10% ВВП.

Юлія ЛУЧИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ