Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

...Несподівана Оксана Сироїд

«Коли я прийшла в парламент, то намагалася зрозуміти, як працює олігархічна система...»
25 липня, 2018 - 19:11

Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд у редакції «Дня» вперше. Спочатку вона знайомиться з світлинами Фотовиставки «Дня», які розміщені в коридорі редакції. Каже: «Фото дуже гарні і змістовні». Особливо зупиняється біля фотографії Віталія Носача під назвою «Брат за брата», на якій маленький хлопчик тримає за руку кадета у військовій формі, що стоїть у стройовій колоні своїх однолітків. «Глибока фотографія», — відзначає гість. Далі пані Оксана заходить до студентів: «Ого, всі дівчата, точно, що професія журналіста все більше стає жіночою».     

Оскільки Оксана Сироїд в парламенті вперше, студенти одразу цікавляться в неї — як вона оцінюєте український парламент майже за чотири роки роботи нинішнього скликання? Чи такого ви очікували, коли балотувалися в законодавчий орган?

«Я знала чого очікувати від роботи парламенту, бо бачила злети і падіння багатьох людей, правила, які існують у Верховній Раді, — відповідає заступник голови Верховної Ради. — В 1995 році я працювала помічником народного депутата, тому категорично казала собі, що ноги моєї там не буде. Але Революція Гідності і війна багато чого змінила. Кожен намагався щось додаткове віддати. Я розуміла, що самій там неможливо нічого зробити, тому знайшлася команда, яка стала тим плечем, з яким варто спробувати розпочати зміни. Сьогодні я не шкодую про своє рішення з погляду довіри до людей, адже знаходжуся у щирому товаристві, хоча це дуже складно в політиці».

«Коли я прийшла в парламент, то намагалася зрозуміти, як працює олігархічна система, — додає Оксана Сироїд. — Адже поки не розумієш, як вона функціонує, ти не зможеш забивати осикові кілки в неї. Це треба робити одночасно в багатьох сферах. Олігархія тримається на трьох стовпах: доступ до бюджету, до правління державними підприємствами і до природних ресурсів. Потім виводиться капітал, формуються політичних проекти, залучаються олігархічні медіа. Згодом йдуть вибори й формування уряду. На кожному цьому етапі треба створювати запобіжник, аби розвалювати цю систему. Є багато інструментів, які можуть запобігти виведенню коштів в офшори або ж контролювати бенефеціара певного медіа, щоб регулювати медійний продукт».

Звичайно, окрім якості парламенту і того, як реформувати Верховну Раду, говорили і про бачення гостя щодо форми правління для України, подолання олігархічної системи, майбутні президентські вибори тощо. Поцікавилися у пані Оксани і щодо «Північного потоку-2». «Насправді, цей газопровід здатен розвалити Європейський Союз, — каже вона. — Будівництво «Північний потоку-2» може стати ще однією втратою щита безпеки після Будапештського меморандуму. Зупинити цей проект могли б тільки жорсткі американські санкції, у в Європи такої сили немає».

Заступник голови Верховної Ради також зауважила, що не лише політикам, а насамперед журналістам потрібно розбиратися в сучасних процесах України, заглиблюватися у коріння тих питань, які вони ставлять.

Детальніше читайте в наступних номерах «Дня».

«ГОСТЯ ВРАЗИЛА СВОЇМ ГЛОБАЛЬНИМ ПОГЛЯДОМ НА СИСТЕМНІ ПРОБЛЕМИ»

Iрина ЛАДИКА, Львівський національний університет імені Iвана Франка:

— На зустрічі з Оксаною Сироїд панувала тепла атмосфера, розмова з «літньошколярками» була щирою та відвертою. Гостя вразила своїм глобальним поглядом на системні проблеми в українській політиці — відсутність справжніх політичних партій, засилля політичних проектів, небажання брати на себе відповідальність, зосередження влади в одних руках. Заступниця голови Верховної Ради розповіла багато цікавого про організацію роботи парламенту, хиби його діяльності та неправильне сприйняття обов’язків та функцій законодавчої влади. Дуже цінним був перелік книжок, які порадила перечитати пані Оксана, зокрема, це «Світовий порядок» Генрі Кіссинджера. Гостя поділилася власними роздумами про можливість зміни кланово-олігархічної системи в країні, своїм баченням «політики як служіння, де нема місця людям, які прагнуть марнославства». Було дуже корисно поспілкуватися з політиком, яка відкрита до молоді і не боїться розкривати професійні таємниці.

«МАЛА МОЖЛИВІСТЬ ДІЗНАТИСЯ ПРО ПРОЦЕСИ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО ЖИТТЯ»

Iрина ПIЦЬ, Кам’янець-Подільський національний університет імені Iвана Огієнка:

— Якщо ми хочемо розвивати свою країну, потрібно закладати фундамент», — таким словами розпочала розмову народна обраниця Оксана Сироїд. Сьогодні мала можливість дізнатися про процеси парламентського життя від людини, яка не з чуток знає, як це працювати у Верховній Раді. Загалом, двохгодинна розмова з пані Оксаною пройшла доволі швидко й непомітно. Обговорили багато важливих питань, які цікавили «літньошколярок». Зокрема, майбутні президентські вибори, перспективи побудови «Північного потоку-2», зміни в українській державі... 

Дар’я ЧИЖ, Юлія ДОВГАЙЧУК, Літня школа журналістики «Дня» — 2018, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ