Війна - не продовження політики, а поразка політики.
Ганс фон Зект, німецький державний і політичний діяч

«Підводні течії» процесу століття

«Політичні події в Україні безпосередньо впливають на резонансну справу Пукача», — Олексій ПОДОЛЬСЬКИЙ
19 квітня, 2017 - 18:57
ПОЗИЦІЇ В СУДІ ПОТЕРПІЛОГО ОЛЕКСІЯ ПОДОЛЬСЬКОГО ТА ПРЕДСТАВНИЦІ МИРОСЛАВИ ГОНГАДЗЕ ВАЛЕНТИНИ ТЕЛИЧЕНКО – РОЗХОДЯТЬСЯ

За сімнадцятий рік, скільки триває суд у «справі Гонгадзе—Подольського», засідання переносили напевно не десятки, а вже сотні разів. І ця традиція, на жаль, продовжується. Причини різні. Що трапилося на цей раз? Отже, як і 7 лютого, засідання у Вищому спеціалізованому суді із розгляду цивільних і кримінальних справ 19 квітня  не відбулося. Підстави аналогічні — через відсутність повного складу суддівської колегії. «Сьогодні знову немає можливості зібрати всю колегію, — заявила головуюча в суді Наталія Марчук. — Але при цьому і немає законних підстав зробити заміну, тому що відсутність не така вже і тривала...

Проте ми можемо вирішити кілька організаційних питань, які я можу розглянути без колегії, для того, щоб скористатися перервою і продовжити потім нашу з вами роботу, — продовжила суддя. — До нас надійшли два клопотання від представників потерпілого Олексія Подольського. Зокрема, я думаю, що не буде проблемою якщо ми в розвиток нашого попереднього запиту до Печерського райсуду Києва, зробимо тепер запит до ГПУ щодо відсутності 118-го тому у справі, щоб з’ясувати інформацію про наявність у прокуратури частини цієї справи. В залежності від того, яку відповідь вони нам дадуть, ми будемо рухатися далі». 

ХОЧ ПРЕДСТАВНИКИ ГЕНПРОКУРАТУРИ (ЛІВОРУЧ) І КОМАНДА ОЛЕКСІЯ ПОДОЛЬСЬКОГО ДОСИТЬ СПОКІЙНО СИДЯТЬ ПОРУЧ У СУДІ, ПРОТИСТОЯННЯ МІЖ НИМИ ПІД ЧАС САМОГО ПРОЦЕСУ МАЄ ВИСОКУ ТЕМПЕРАТУРУ

В цьому контексті засуджений до довічного ув’язнення за вбивство Георгія Гонгадзе і побиття Олексія Подольського — Олексій Пукач заявив: «Я вам скажу більше, частина протоколів взагалі відсутня в цій справі із самого початку — їх не було ні в Печерському, ні в Апеляційному суді. Після того, як справу ще на початку передали в суд, я запитав слідчих — де всі протоколи? А вони мені відповіли, що я їх з’їв, як суддя Зварич. Йдеться про відсутність протоколів, де зафіксовано як на мене тиснули і шантажували, змушуючи назвати інші прізвища».

Раніше Олексій Подольський неодноразово вимагав розслідувати ці незаконні дії. «Вони стосуються шантажу Пукача в Печерському суді, в чому брали участь суддя Мельник, прокурори Шилов з Волошиним та інші посадові особи, з якими, як стверджує Пукач, була також Валентина Теличенко, — коментує «Дню» потерпілий. — Її поїздки до колонії якраз збігаються із часом, коли вони його шантажували й вимагали назвати інші прізвища як замовників злочину. Протягом трьох років я та мої представники багаторазово вимагали від Генпрокуратури внести до єдиного реєстру заяву про злочин та розслідувати висловлювання Пукача, але грубо попираючи закон прокуратура до цього часу відмовляється це робити. Тепер вже ігноруючи і ухвалу з цього приводу Вищого спеціалізованого суду із розгляду цивільних і кримінальних справ, яка була винесена ще в жовтні минулого року, та ще і направляючи на адресу суду хамські відповіді».

В ОЧІКУВАННІ ЗАСІДАННЯ…

Кілька заяв зробив і представник Подольського в суді — Олександр Єльяшкевич. «По-перше, я би хотів звернути увагу на те, що по тій американській адресі, по якій начебто живе Мирослава Гонгадзе, і куди суд направляє документи, вона давно не живе. Зрозуміло, чому Валентина Теличенко не дала справжню адресу, тому що вона не хотіла щоб до Мирослави доходила об’єктивна інформація. Думаю, завдання суду      — це з’ясувати, — каже представник потерпілого. — По-друге — ми не зможемо рухатися вперед, поки в цілому не зможемо вирішити питання по повноваженням Теличенко. Як відомо, вона була свідком у «справі Гонгадзе—Подольського», а отже згідно Кримінально-процесуального кодексу 1960 р. не має права представляти інтереси Мирослави Гонгадзе».

«Доки ми не зберемося на засідання у повному складі, ми не зможемо вирішити це питання. З нього ми і почнемо наше наступне засідання», — відповіла суддя Наталія Марчук. 

ГОЛОВА КОЛЕГІЇ СУДДІВ НАТАЛІЯ МАРЧУК. ЗАРАЗ ПОЧНЕТЬСЯ

Ще на попередніх засіданнях, реагуючи на наведений аргумент сторони Подольського щодо відсторонення Теличенко, вона заявляла, що як під час досудового розслідування, так і під час судових розглядів питання щодо її допиту як свідка, а відповідно, можливість представляти інтереси Мирослави Гонгадзе, було вирішено позитивно. 

«І третій момент, — продовжив Олександр Єльяшкевич. — Відомо, що у суддівську колегію увійшла суддя Фронтовська Тетяна Іванівна. За нашою інформацією вона має родичів, які працювали, а дехто і досі працює, в Генеральній прокуратурі. Зокрема, раніше її чоловік курирував питання, пов’язані з представництвом ГПУ в суді першої інстанції. Прошу вирішити це питання, щоб потім воно не гальмувало засідання в нашому суді і не підставляло саму суддю під тиск ГПУ».

ПРЕДСТАВНИЦЯ МИРОСЛАВИ ГОНГАДЗЕ ВАЛЕНТИНА ТЕЛИЧЕНКО ЦЬОГО ДНЯ НЕ ВИСТУПАЛА І НЕ РЕАГУВАЛА НА ЗВИНУВАЧЕННЯ

«Коли ми зберемося наступного разу, можна буде вирішити і це питання», — відреагувала головуюча суддя.

Єдиною, хто не реагував на звинувчення, коли мова йшла про неї, і не брав участі в обговоренні, була Валентина Теличенко. Вона мовчала. Щоправда потім дала коментар журналістам. «Я в затягуванні справи вбачаю з боку суддів Вищого спеціалізованого суду спроби маніпулювати цією справою, торгуватися, спрямовані на те, щоб використовувати справу для підвищення своїх шансів потрапити до Верховного Суду. Це вже не перший раз, коли не відбувається судове засідання. В основному через те, що судді не можуть сформувати колегію або хтось із колегії відсутній. Таке затягування абсолютно нічим не можна виправдати» (censor.net.ua).

ПОЛІТВ'ЯЗЕНЬ РАДЯНСЬКИХ КОНЦТАБОРІВ, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ І, II ТА IV СКЛИКАНЬ, ГЕРОЙ УКРАЇНИ СТЕПАН ХМАРА, ЯКИЙ НЕ ПРОПУСКАЄ ЖОДНОГО ЗАСІДАННЯ У ЦІЙ СПРАВІ, СПІЛКУЄТЬСЯ З ПРЕДСТАВНИКОМ ОЛЕКСІЯ ПОДОЛЬСЬКОГО ОЛЕКСАНДРОМ ЄЛЬЯШКЕВИЧЕМ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЗАСІДАННЯ

Не затягувати процесу під час засідання закликали і представники Генпрокуратури, які послалися на роз’яснення постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду: «строки розгляду справи не можуть вважатися розумними, якщо порушена їх черга і призначення засідання із великими інтервалами».

Це викликало обурення в адвокатів Пукача, а також у Подольського і його захисників. «Нечувана наглість, — заявив Олексій Подольський. Ви ж самі затягуєте процес, зокрема, не реагуючи на ухвалу суду. А ще з приводу Генпрокуратури я хочу заявити наступне. Як відомо, рішення Апеляційного суду посилається на те, що мої права по питанню замовників будуть враховані у тій справі, що розслідує ГПУ. Так от я хочу проінформувати всіх учасників процесу, що я кілька разів звертався до ГПУ, і кожного разу мені відповідають про те, що я не є потерпілим по справі замовників. Тобто Генпрокуратура не хоче займатися цим питанням».

ГОЛОВУЮЧІЙ СУДДІ НАТАЛІЇ МАРЧУК ВЖЕ ВДРУГЕ ПОСПІЛЬ ДОВОДИТЬСЯ ПЕРЕНОСИТИ ЗАСІДАННЯ СУДУ ЧЕРЕЗ НЕПОВНИЙ СКЛАД КОЛЕГІЇ

Зрештою суддя порадившись із сторонами процесу, перенесла засідання суду на 10.00 31 травня. В чому причина затягування суду?

«Формально виглядає так, що касаційний суд перебував у стадії реорганізації, відповідно суддів обмежена кількість, тому вони не встигають брати участь у засіданнях, — коментує «Дню» Олексій Подольський. — А неформально події в цьому суді, як і раніше, залежать від політичних подій в країні. На мою думку, сьогодні фактично вже розпочалася президентська кампанія, хоч до виборів ще достатньо далеко. Я вважаю, що намітився певний розкол в президентському таборі, або тих, хто його раніше підтримував. Родина «Кучми—Пінчука, яка за дорученням Петра Порошенка представляє інтереси України в Мінську, вже не так однозначно підтримують нинішнього президента. Складається враження, що вони вважають його «збитим льотчиком» і будуть ставити на іншого кандидата».

У КОМАНДІ ЗАХИСТУ ОЛЕКСІЯ ПОДОЛЬСЬКОГО Є І «ВАЖКА АРТИЛЕРІЯ» - ПЕРШИЙ ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ (1991–1993 РР.), СУДДЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ (2006–2015 РР.) ВІКТОР ШИШКІН

«Петру Порошенку це не подобається, відповідно немає такого шаленого тиску на суддів, як це було в апеляційній інстанції, — продовжує громадській діяч. — Нагадаю, що про відповідні вказівки з боку Адміністрації Президента суддям Апеляційного суду раніше заявляв колишній голова цього суду Антон Чернушенко. Тому сьогодні судді касаційної інстанції, розуміючи політичну ситуацію і знаючи приклад судді Печерського суду Києва Андрія Мельника, який фальшував цю справу на користь Кучми, через що його поки не засудили, але суддівська кар’єра якого фактично закінчилася, приклад судді Апеляційного суду Степана Гладія, якого нещодавно не обрали до складу Вищої ради правосуддя, не хочуть продовжувати фальсифікувати цю справу». 

«А те, що нинішня Генпрокуратура на чолі з Юрієм Луценком, вже почала вказувати судам, як вести засідання, що абсолютно неприпустимо, означає що родина Кучма тисне на ГПУ, — каже Подольський. — Генпрокуратура вже сімнадцятий рік не хоче поставити крапку в частині замовників, нічого по суті не розслідуючи, але при цьому звинувачує суд у затягуванні процесу. ГПУ хоче як найшвидше закрити цю справу без з’ясування замовників. І ми бачимо з поведінки і заяв Валентини Теличенко, що вона їм допомагає. Але ми не дамо закрити цю справу, тому що мотиви злочину Пукача судом так і не з’ясовані. Ні Кучмі, ні Януковичу їхні злочини не зійдуть з рук. Справа не в Подольському, а в тому, щоб не допустити перемоги несправедливості».

Головне, щоб увага суспільства і журналістів — не спадала.  

Іван КАПСАМУН, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments